זו הסיבה לנפילת השערים החדה ביותר מזה 5 שנים בסין: האם זו רק ההתחלה?

לחץ גדול נרשם הבוקר בבורסות המובילות במזרח הרחוק: שנחאי נפלה 5.4%, מדד ההאנג סנג ירד 2.3% והניקיי נחלש ב-0.7%
 |  (7)
ירידות באסיה, צילום: Getty images Israel
המסחר במזרח הרחוק ננעל היום בירידות שערים חדות: שנחאי שבסין נפלה 5.4%, מדד ההאנג סנג שבהונג-קונג ירד 2.3% והניקיי היפני נחלש ב-0.7%. מעבר לירידה במחירי הנפט והעליה בשער הין היפני, ישנה סיבה נוספת למגמה השלילית - הממשלה הסינית החליטה להדק את הבטחונות להלוואות לטווח קצר.

הכלכלה הסינית צמחה בקצב של 7.6% בשנת 2013, קצב הצמיחה הנמוך מאז 1999. ברבעון השלישי הצמיחה עמדה על קצב שנתי של 7.8%. מדובר בירידה בקצב הצמיחה, אך בשיעורי צמיחה מדהימים בכל קנה מידה. ההתרחקות ההדרגתית של סין מהקומוניזם הזניקה אותה בשבוע שעבר למעמד של הכלכלה עם כוח הקניה הגדול בעולם - יותר מארה"ב.

לפי קרן המטבע הבינלאומית, התפוקה של סין במונחים של שירותים וסחורות תעמוד בסיכום שנת 2014 על 17.6 טריליון דולר, בהשוואה לתפוקה של 17.4 טריליון דולר של ארה"ב. נזכיר שלפני שלוש שנים סין עקפה את יפן והפכה לכלכלה השניה בגודלה בעולם.

הצמיחה הגבוהה של סין נעשית בחלקה הגדול בדרך של אשראי פנימי וחיצוני, אך החגיגה עלולה להסתיים או לפחות להצטנן מעט. סין החליטה שאגרות חוב מסוג נחות לא יוכלו לשמש יותר כהלוואות לזמן קצר וכך נפתחה מכירת חיסול של חוב ברמת סיכון גבוהה.

דביר עוליאל - מאקרו בתכלית תעודות סל

"בעקבות העליות החדות מפתיחת הבורסה למשקיעים זרים בחודש שעבר (יותר מ-30%), ייתכנו מימושי רווחיים, מה שמסביר את הירידה בבורסה בשנחאי, אך נראה כי אפקט פתיחת הבורסה מעודד את המשקיעים. חשוב לזכור כי מדובר בשוק שלאור זרימת הכסף הרב עלול לסבול מתנודות יתר בטווח הזמן הקצר".

סין רוצה שזרים ישקיעו בה דרך שוק ההון

"סין עברה שלב ורואים את זה בכל האספקטים. ממדינת עולם שלישי שמדינות המערב הפכו למפעל לייצור LowTec בעלות עבודה של דולר ליום, היא הפכה למדינה שהתאגידים בה מתחרים עם התאגידים המובילים בעולם בתחום הטכנולוגיה, האינטרנט, התקשורת והתעשייה, ובעתיד הקרוב אני מאמין שנראה חברות סיניות מובילות גם בשוק הרכב וטכנולוגיית העילית. מכלכלה ש'מתחננת' שמדינות זרות ישקיעו בה, למדינה שחלק ניכר מאפריקה עובדת אצלה, שמגיעה לישראל וקונה חברות טכנולוגיה, משאבים ומזון. ממדינה שלא מתערבת בפוליטיקה העולמית ומשתדלת לשמור על ניטרליות, למדינה שרוצה להיות מעצמה בעלת השפעה כלל עולמית.

בניגוד לשווקי המניות במערב שכבר בשנה שעברה שברו שיאים (אפילו באירופה המקרטעת), בסין שווקי המניות אפילו לא קרובים לרמות שהיו טרם המשבר. למעשה, הם נסחרים כיום בפחות מחצי מהשיא אליו הגיעו והמכפילים נמוכים יחסית".

ברק גרשוני, מנכ"ל אלומות קרנות נאמנות

"המדדים בסין מגיבים בעיקר להנחיות החדשות שהוציא הממשל הסיני ומקשיחות את תנאי האשראי בהלוואות לטווח קצר בעסקאות ריפו (Repo - Repurchase Agreement). בשנים האחרונות הממשלות המקומיות בסין מתממנות בנפחים הולכים וגדלים במכשיר זה תוך שימוש באג"ח בדירוג נמוך כבטחון לעסקה.

ההחלטה לקבל כבטחון רק בדירוגים גבוהים של AA ומעלה עלולה לצמצם מאד את היקף שוק ההלוואות לטווח קצר. ההחלטה צפויה לטלטל את שוק האג"ח בדירוג נמוך בסין וההדים של ההנחיה מורגשים היטב גם בשוק המניות. עבור שוק המניות זהו טריגר למימוש , בעיקר למניות הפיננסים. העצבנות הכללית בשווקים והעובדה שמשקיעים רבים משקיעים תוך שימוש בכסף ממונף רק מחמירים את התנודה בשוק".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  כן רק ההתחלה (ל"ת)
  אבי 09/12/2014 16:57
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 6.
  סין
  איש עם אוטו 09/12/2014 14:59
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מבחינתי היום מתאים לחיזוק תעודות הסל שבידי. הכלכלה הסינית עודה תראה לכולם מאיפה הדג.... שכחתם שהשוק נפתח להשקעות זרות בבורסת שנחאי.
  סגור
 • 5.
  מקווה שעליבאבא תרד ל 105
  סוחר חתיך 09/12/2014 14:58
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אפילו 101 קנייה נוחה נראה אותה בוול היום
  סגור
 • 4.
  איזה תרוץ עלוב (ל"ת)
  טל 09/12/2014 14:52
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 3.
  נו באמת ?
  עופר 09/12/2014 14:16
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אבי שאולי כתבנו היקר . נראה לך מיותר לציין שהבורסה בסין עלתה שבועיים רצופים , בהם השלימה עליה של כ 20% .? אחרי עליה שכזו ירידה של 5% היא בריאה ומתבקשת . מעבר לזה לא הייתי ממהר להסיק מסקנות
  סגור
 • 2.
  הכול חרטה ושטויות של העיתונאים המגמתים
  רמי 09/12/2014 13:33
  הגב לתגובה זו
  6 2
  שסין עלתה ועלתה לא היו להם סיבות !!! עכשו זה התור של הרצות הברית ואירופה גל עליות בדרך אולי הוא לא יתחיל עכשו בדיוק אבל 2015 זה השנה של הרצות הברית ואירופה
  סגור
 • 1.
  כל עוד הנפילה היא פחות מ-10-15% זו עדיין לא נפילה......
  מייק 09/12/2014 13:26
  הגב לתגובה זו
  7 2
  לכן , תמיד יימצא הספקולנט ההזוי זה שממהר לתפוש גל ולשדר מהומה על לא מאומה
  סגור