לקראת שבוע גורלי: השוויצרים יקבעו את מחיר הזהב בטווח הקרוב

ביום ראשון הקרוב השוויצרים יחליטו אם לנצל את מחיר הזהב הנמוך ולהתחיל לרכוש כמויות מאסיביות ממנו
 |  (3)
זהב, צילום: Getty images Israel
לאחר שמחיר הזהב ירד בקרוב ל-30% ואונקיית זהב נסחרת במחירי שפל של יותר מארבע שנים , מתקרבת הסחורה היקרה לצומת נוסף שיקבע את מחירה. ביום ראשון הקרוב, אזרחי מדינת שוויץ יגשו לקלפיות ויקבעו האם להעלות את רזרבות הזהב במדינה לכדי 20% מאחזקות הבנק המרכזי. בשעה זו מחיר הזהב יורד 1.3% אל מחיר של 1,186 דולרים.

מוכרים בעליות קונים בירידות

בשנים האחרונות הבנק המרכזי בשוויץ, ניצל את העליה במחיר מתכת הזהב ומכר את רוב הזהב שהיה ברשותו. האחוז שקיים היום במדינה הינו 7% מסך האחזקות של הבנק. חלק מהאנליסטים טוענים כי במידה ויתברר שהשוויצרים הצביעו "כן" להחלטה, מחיר הזהב יכול לשנות כיוון בטווח הקצר ומחיר אונקייה יעלה למעל ל-1,200 דולרים. בטווח הארוך, הסיפור כבר שונה.

המשקיעים השוויצרים במתכת, שבמקרה הנ"ל כנראה שנהנים מסוג מסוים של "מידע פנים" וחשים את הסנטימנט הקיים במדינה. מעיד עך כך אדריאן אש (Adrian Ash) שטען בפני רשת החדשות CNBC כי הלקוחות השוויצרים שלו בנובמבר האחרון הגדילו את כמות קניית הזהב בקרוב ל-60% אל מול נובמבר אשתקד. השוויצרים מבינים כי הצבעה בעד העלאת רזרבות הזהב במדינה משולה להצבעת אי אמון בפני הכלכלה הגלובאלית. ואם זו התחושה הכוללת במדינה, אז ככל הנראה השוויצים יצביעו "כן".

חובבת זהב ידועה

שוויץ הינה מדינה שמרנית וחובבת זהב ידועה. היא המדינה האחרונה שביטלה את סטנדארד הזהב (gold standard ) בשנת 1999. סטאנדרד הזהב קובע שהאשראי שניתן במדינה תלוי בכמות הזהב שבו מחזיק הבנק המרכזי במדינה. כיום, הפרנק השוויצרי תלוי בכמות היורו בשוק, כלומר שוויץ לא הותירה לעצמה את האפשרות להדפיס את הפרנק כאוות נפשה. זאת, מתוך ההכרה כי הפרנק הינו מטבע חזק בעל תנודתיות נמוכה שמשמש כמקלט להון כאשר ישנה אי ודאות בשווקים.

בעתיד לבוא, הגיוני להניח שבשוויץ יבקשו מהמצביעים להצביע על הפרדות של הפרנק השוויצרי מהיורו. הפרדות שתביא ודאי לירידה בערך המטבע המקומי ותתמוך בייצוא של המדינה. המתנגדים למהלך שכזה יטענו שירידה בערך המטבע תגרום לחולשה בכלכלת המדינה.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כרופא שיניים אני מקווה ש....
  ד"ר אלרואי 29/11/2014 20:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המחיר ירד
  סגור
 • 2.
  מחיר הזהב נמוך
  א 29/11/2014 08:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולכן כנראה יצביעו בעד לפי הכתבה משקיעים שוויצריים פרטיים קנו בחודש נובמבא זהב בכמויות גדלות מהעבר
  סגור
 • 1.
  נכון לעכשיו כנראה שיצביעו נגד..
  יוסף המספר 28/11/2014 17:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  http://snbchf.com/gold/swiss-gold-referendum-latest-news/
  סגור