החולשה במחיר הנפט: החדשות טובות לסחורה, אבל המחיר מסרב לעלות

בסין הורידו את הריבית ובועידת אופ"ק יקראו לקצץ בקידוח הנפט. אז מה בכל זאת מונע מהנפט לזנק קדימה?
 |  (2)
קידוח, צילום: Getty images Israel
מחיר חבית נפט נסחר היום (ו') בעליות קלות של 0.1% אל מחיר של 76 דולרים לחבית. מוקדם יותר סין הודיעה כי תוריד את הריבית במדינה ב-0.4%, בכדי להמריץ את הצמיחה במדינה.

הצעד הסיני, בצירוף עם הצפי שבועידת אופ"ק בשבוע הבא תצא הודעה על קיצוץ בקידוחים, היה אמור לתמוך באופן ניכר יותר במחיר הנפט. לאחר ההודעה על הירידה בריבית הסינית (14:00 שעון ישראל) מחיר חבית נפט זינק לכמעט 80 דולרים. ארבע שעות לאחר מכן, המחיר שב לרדת. אז מה בכל זאת מונע מהנפט לזנק קדימה?

בשעה האחרונה, חלה התחזקות נוספת של הדולר אל מול סל המטבעות העולמי בקרוב ל-1%. התחזקותו של הדולר מונעת ממחיר הנפט לעלות יתר על המידה. כמו כן, רבים עדיין הספקנים על כך שפגישת אופ"ק בשבוע הבא, אכן תוכל להניב החלטות משמעותיות בשל ההתנגדות הרשמית של ערב הסעודית.

המדינות שכרגע תומכות בקיצוץ: וונצואלה, איראן, לוב ואקוודור. לצד ועדת אופ"ק נזכיר כי גם שיחות הסדרת הגרעין עם איראן שיערכו בסוף החודש, יהיו בעלות השפעה על מחיר הנפט. סנקציות נוספות על איראן יכולות להחליש את הכלכלה העולמית ובתוך כך את מחיר הנפט.

לצד פגישת אופ"ק המתקרבת, שר האנרגיה הרוסי הודיע מוקדם יותר היום כי המדינה תחל לקצץ בקידוח הנפט, בשל המחיר הנמוך. רוסיה כבר החלה לדבר עם נציגים מוונצואלה וערב הסעודית על הצורך בקיצוץ האספקה. רוסיה הינה אחת מהנפגעות העיקריות ממחירי אנרגיה נמוכים, כאשר גז ונפט מהווים חצי מהכנסות המדינה מייצוא. חלק מהאסטרטגים טוענים כי רוסיה חייבת מחירי נפט בגובה של 100 דולרים לפחות - בכדי לתמוך בכלכלת המדינה.

מומחי אנרגיה שונים טוענים כי הרצון של רוסיה לקצץ בקידוחים בלתי מציאותי. זאת מתוך הרעיון שבארות שאינן נקדחות ברוסיה קופאות ולכן יוצאות משימוש לזמן ממושך. לכן הדבר היחידי שרוסיה תוכל לעשות הוא לקדוח אך לא לשווק.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מחירי הנפט
  שלמה 22/11/2014 08:46
  הגב לתגובה זו
  0 2
  מחירי הנפט בעולם יורדים ואצלנו בארץ מחיר י הדלק לא יורדים
  סגור
 • בדיחה
  משה ראשל"צ 23/11/2014 22:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שואלים בלונדינית מה דעתך על עלית מחירי הדלק היא עונה אותי זה לא מעניין אני ממלאת תמיד במאה שקל לתגובה : כנראה זאת אשתך חחחחחחח
  סגור