סקר החזאים של ה-ECB עשוי להאיץ בדראגי לנקוט בצעדים לעידוד הצמיחה

יניב חברון מאקסלנס: "הפשרת שוק האשראי עשויה לחולל פלאים עבור אירופה"
 | 
סוחר, צילום: Getty images Israel
הבנק המרכזי האירופי שחרר היום את תוצאות סקר שערך בקרב 61 חזאים מקצועיים. בשורה התחתונה, החזאים שהשתתפו בסקר חתכו את תחזית האינפלציה והצמיחה בגוש האירו. מבחינת המשקיעים בשווקים - המשמעות היא לחץ נוסף על הבנק המרכזי האירופי לנקוט בצעדים אגרסיבים לעידוד הצמיחה וההגעה ליעד האינפלציה.

לגבי השנה הנוכחית, החזאים צופים של 0.5%, זאת לעומת תחזית קודמת מסקר שנערך בספטמבר לפיו הצפי היה לאינפלציה של 0.7%. לגבי השנה הבאה, החזאים צופים אינפלציה של 1% בלבד, לעומת צפי ל-1.2% בסקר הקודם. לגבי 2016, הצפי הוא לאינפלציה של 1.4%, לעומת 1.5% בסקר הקודם. נזכיר כי בחודש אוקטובר עמד קצב האינפלציה על 0.4%, רחוק מאוד מהיעד של הבנק המרכזי שעומד על קצת מתחת ל-2%.

בין הסיבות שמציינים אותם חזאים להפחתת צפי האינפלציה, ניתן למנות את הנפילה במחירי הנפט (נסחר כעת ב-76.7 דולר לחבית) והמתיחויות הגיאופוליטיות (בעיקר בזירה הרוסית-אוקראינית, אבל גם במזה"ת). מבחינת צמיחה, צפי החזאים הוא לצמיחה של 1.2% בשנה הבא, זאת לעומת צפי קודם לצמיחה של 1.5%.

הסקר, שפורסם בשעה 12:00 שעון ישראל, הביא את ה DAX 30 -0.54% DAX 30 10,865.77 -0.54% DAX 30 סגירה:10,924.7 פתיחה:10,809.58 גבוה:10,903.39 נמוך:10,733.75 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: הגרמני מעלייה של 0.8% לעליות של עד 1.1%.

יניב חברון, הכלכלן הראשי באקסלנס: "כל נתון חלש, כמו גם סקר החזאים, מוביל כמובן לעלייה בהערכות שה-ECB יפעל ביתר אגרסיביות כדי לספק רוח גבית לכלכלה באירופה. יחד עם זאת, אנחנו חושבים שהחלטה כבר התקבלה מזמן והאגרסיביות אפילו תואץ במהלך השנה הקרובה. ה-ECB כבר הודיע שירכוש מגובה אשראי ABS ודראגי כבר אותת שהוא מתכוון לרכוש לפחות טריליון אירו נכסים, מה שאומר שהוא יצטרך לרכוש נכנסים מגוונים, בסיכונים שונים ולהערכתנו יאלץ לרכוש נכסים נוספים מלבד ABS – אג"ח קונצרני וכו'. הצפי הוא ששוק האיגוחים יחזור לתחייה כמובן עם הרכישות של ה-ECB ויוביל להפשרת שוק האשראי שמתכווץ מזה שנתיים. בכל השנה האחרונה הערכנו שלא יהיה מנוס מרכישת ABS ואנחנו מעריכים שהפשרת שוק האשראי עשויה לחולל פלאים עבור אירופה. אומנם הסיכון מכיוון משבר רוסיה-אוקראינה עדיין קיים כמו גם הצורך ברפורמות שונות לשיפור שוק העבודה אבל הפשרת שוק האשראי ואירו חלש יתרמו לרווחיות, אינפלציה ולהורדה באבטלה. המשקיעים עדיין לא מאמינים והבנק המרכזי ככל הנראה לא יודיע על רכישת כמות חודשית בדומה לבנק האמריקאי (עניינים פוליטיים) אבל בחודשים הקרובים המשקיעים יבחינו בגידול חד במאזן של הבנק, מה שיוביל לשיפור באמינות ולהאצה בחולשה באירו".

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל: "הירידה בהערכות הייתה צפוייה בעקבות האינדיקטורים החלשים שמצטברים בגוש האירו בחצי השנה האחרונה ודומה להערכותינו. ההיפוך במומנטום החיובי בכלכלה הוביל את הבנק המרכזי להרחיב את המדיניות (המרחיבה שלו) בחודשים האחרונים, כאשר לאחר הפחתת הריבית לרמה אפסית וריבית שלילית על הפיקדונות ה-ECB החל להגדיל את מאזנו ע"י רכישת נכסים (ABS). בינתיים לא נראה שתוכנית ההלוואות, T-LTRO, והרכישות ה-ABS+CB יספיקו כדי להגדיל את המאזן של ה-ECB ליעד המבוקש של כעוד טריליון אירו, לכן הצעד הבא שהשווקים מתמחרים (חלקית) יהיה רכישת אג"ח ממשלתיות (כדי להמשיך ולתמוך בפיחות באירו וביציבות בשווקים הפיננסים). מהלך זה יהיה תלוי בהצלחת הפעימה השנייה של ה T-LTRO שתתבצע במהלך דצמבר, ובאינדיקאטורים הכלכליים שיתפרסמו."

עוד מסר קליין כי "מחר יתפרסם האומדן הראשוני לצמיחה בגוש האירו, כאשר הצפי הוא לצמיחה אפסית. במידה והנתון יהיה חלש יותר מהערכות המוקדמות, במיוחד בגרמניה, ייתכן וה-ECB עוד יקדים או יעמיק את התערבותו בשווקים, דבר שיתמוך בשווקים הפיננסים בטווח הקצר."
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה