ראש דרים וורקס: למה השחורים וההיספנים בארה"ב לא מתעשרים?

איך ארה"ב מתכוונת להילחם באוריינות הפיננסית ומדוע בישראל כל כך מעט אנשים משקיעים באג"ח ובמניות?
 |  (6)
Apple. הפרסומת שזכתה באמי 2014, צילום מסך מתוך הפרסומת
אחת מהדילמות הגדולות ביותר במערב הוא כיצד לחנך לאוריינות פיננסית. בארה"ב פועלים מספר גופים שמנסים לקדם את הההבנה בהשקעות דרך מערכת החינוך. אחת מן הפעילות הבולטות בנושא היא מלודי הובסון (Mellody Hobson) יושבת ראש של חברת דרים וורקס.

הובסון התראיינה אתמול לרשת החדשות Cnbc והלינה "כיצד זה יתכן כי בתיכון ניתן לקחת שיעור בנגרות או במכונאות, אך לא בהשקעות? לדעתי יש ללמד השקעות כבר בבית הספר היסודי, או לכל המאוחר בתיכון. הבנה פיננסית היא נושא שמשנה את חייך ואף קובע את אופי ההתנהלות של משפחתך".

לדעתה של הובסון "המשבר של 2008 הפחיד את רוב אוכלוסיית ארה"ב מלהשקיע בשוקי המניות ורובם עדיין נמנעים מלעשות מכך". לעיתים נדמה שהבעיה היא כמעט גזעית, כאשר לטענתה "אמריקנים שחורים והיספנים מוותרים על ההזדמנות להגדיל את העושר הפיננסי שלהם כתוצאה מהמנעות של השקעה במניות".

בשנים האחרונות, עם העלייה בתנודתיות ובשימוש ברובוטים למסחר, נראה כי אחוז המשקיעים הפשוטים מן השורה החל לרדת. לדעת תומס פרלי (Tomas Farely) נשיא קבוצת NYSE, הסיבה לכך טמונה בשני מאפיינים, הראשון הוא שהשווקים הפכו למסובכים מדי ובחוסר בהבנה הפיננסית של הציבור האמריקני.

המצב בישראל

בישראל, המצב אולי אף חמור יותר. על פי הלמ"ס, מחצית מבני ה-20 ומעלה דיווחו על כך שהם חוסכים לפנסיה ולכשליש יש קופות גמל. מתוך הנשאלים, 14% דיווחו שיש ברשותם מניות או אג"ח ו-8% בלבד דיווחו כי יש ברשותם תעודת סל או מניות.

מנתוני הלמ"ס, ניתן ללמוד שאחוז הישראלים המעדיפים לחסוך לטווח הארוך גבוה מהממוצע העולמי, אך הישראלי הממוצע עדין סומך על התשתית הפנסיונית בלבד. בכל הנוגע לידע, בקיאותם של הישראלים בנושאים כמו אינפלציה ותשואה מול סיכון נמוכה יותר מול הממוצע העולמי.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הסיבה היא פשוטה
  benisti moshe 08/11/2014 08:53
  הגב לתגובה זו
  0 2
  מקבלי החלטות הם חולי נפש שגם טיפול לא יעזור להם,זה בתוך הדם שלהם להשאיר את העניים יותר עניים בכדי שהם יוכלו לצבור עוד מיליארדים וגם שהעניים יישארו עבדים ויספקו את צרכיהם החולניים.
  סגור
 • 5.
  כי שחורים היספנים.אצלנו מזרחיים נווטו למקצועות הצווארון
  א.ז.יהושע 07/11/2014 21:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הכחול. לפחות בתקופתי בשנות ה-70 זו היתה המדיניות.
  סגור
 • 4.
  חינוך פיננסי כל מה שלא רוצים שתלמדו
  אא 07/11/2014 15:46
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כתבה יפה!
  סגור
 • 3.
  אפקט מתי - זה הסיבה למה השחורים וההיספנים ...
  22 07/11/2014 14:46
  הגב לתגובה זו
  2 2
  לא מתעשרים והדבר נכון עם כל בן אדם שנקודת ההתחלה שלו שלילית למשל צעירים בישראל שלא היה להם מזל לזכות בעזרה מההורים או מזל להקים עסק עצמאי מצליח (ורובם כאלה ) יש להם נקודת פתיחה שלילית בהסתברות שהם יצליחו בעתיד אפילו שהם יכולים להיות מוכשרים הרבה יותר מאלה שנקודת הפתיחה שלהם גבוה מבחינה הסתברותית קיבלו ירושה או חברה מצליחה והמשיכו אותה קיבלו עזרה מההורים או קיבלו ירושה שמנה . כמו כן ברור שמי שגדל בשכונה נורמאלית וקיבל השכלה טובה בתי ספר ובמכללות שהאוכלוסייה שלא גדלה בשכונות עמידות עם הורים עמידים לא הייתה יכולה להרשות לעצמה מבחינה כספית . ולגבי המספר העגום של חסכי הפנסיה בישראל רובם פשוט אין באפשרותם לחסוך כסף לפנסיה בזמן שיוקר המחייה עולה על הכנסתכם . זה הסיבה המרכזית למה ישראלים משכונות עוני שחורים וההיספאנים לא מתעשרים פשוט ההסתברות שלהם להתעשר קטנה מאוד עד שואפת ל 0 .בזמן שהמתעשרים מתעשרים יותר העניים נעשים עניים יותר זהו אפקט מתי בהתגלמותו .
  סגור
 • 2.
  כי מע החינוך מנוהל עי סתומים
  נבון 07/11/2014 12:22
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מערכת החינוך מנוהלת לפי שיטות של שנות ה 30 של המאה הקודמת וממש לא מתקדמים ניסיתי להציע מס פעמים אך ללא הצלחה הבעיה מתחילה מהראשים למעלה וחבלללל
  סגור
 • 1.
  בארהב חצי חיים בקרוונים ,וגם כאן בקרוב ,וזה מגעיל ורע
  בא 07/11/2014 11:54
  הגב לתגובה זו
  1 2
  במיוחד לאלה שמשכירים וחיים על צוואר האדם העובד ,כנסו ליוטיוב מוות קליני ותבינו כמה חשוב לא להיות מושחת , אפשר לשקר לכולם ,כמו ביבי ,אבל אי אפשר לשקר לעצמך .
  סגור