אזהרה מגבוה: המשקיעים הפכו אדישים ל"עודף הסיכון בשווקים הפיננסים"

ועידת ה-G20 שננעלה אתמול באוסטרליה משדרת חוסר נוחות עם שיעור הריבית הנמוך בעולם "יוצר צמיחה בלתי מאוזנת"
 |  (1)
סוחר, צילום: Getty images Israel
ועידת ה-G20 ננעלה אתמול בהצהרה נוספת שבעיקר מתריעה על השלכות הריבית הנמוכה בעולם. אומנם ארה"ב כבר החלה להדק את המדיניות המוניטרית ותסיים ככל הנראה בסוף חודש אוקטובר את תוכנית הרכישות, אבל עדיין לא ברור מתי יחל ה'פד' להעלות את הריבית ואחריו שאר הבנקים המרכזיים בעולם.

20 שרי האוצר והנגידים שהתכנסות אתמול בקיירנס, אוסטרליה, ציינו בקומוניקט שיצא לתקשורת "אנו מודעים לפוטנציאל ההצטברות של עודף סיכון בשווקים פיננסיים, ובמיוחד בסביבה של נמוכה ותנודתיות נמוכה במחירי הנכסים". לטענתם, הכלכלות הגדולות נשענות על תמריצים מוניטריים שיוצרים צמיחה בלתי מאוזנת.

שר האוצר האוסטרלי ג'ו הוקי היה ספציפי יותר כשאמר "זה קריטי שנתרכז בצעדים קונקרטיים שיתמכו בצמיחה וביצירת עבודה. נשתמש בכל הכלי האפשריים, כולל צעדים פיסקאליים נוספים והרחבה מוניטרית במקומות הנכונים."

חברי הועידה לא היו שליליים בלבד כלפי נתוני הצמיחה "אנחנו מקבלים בברכה את המצב המשופר בחלק מהשווקים המרכזיים, אף על פי שהצמיחה הגלובאלית אינה מאוזנת." כך, בעוד הנתונים בארה"ב ובבריטניה מצביעים על שיפור הכלכלות ושוקי המניות מגיבים בהתאם, במקביל גוש האירו מתקרב שוב למצב של דיפלציה וסין מתרחקת מיעד הצמיחה השנתי של 7.5%.

בשבוע שעבר צוות היציבות הפיננסית של קרן המטבע הבינ"ל התריע כי המשקיעים הפכו אדישים לסיכונים הגלומים בשווקים. חברי ה-G20 ימשיכו לעקוב אחרי גדילת הסיכונים בשווקים הפיננסים, במקביל למדיניות ההידוק שהחלה. בנוסף הם ימשיכו לשים דגש על ההתחייבויות בנוגע לשערי החליפין שלהם ולסיכונים הנובעים מהתפתחויות גיאופוליטיות.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אני אגיד לכם מתי הפד ירצה להעלות ריבית...
  Z 29/09/2014 16:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אף פעם!! אבל זה יקרה ללא רצונו ודרך השווקים!!
  סגור