ז'בז'ינסקי: "ההחלטה הבאה של ה'פד' תהיה מעניינת" - מה מלחיץ אותם?

הכלכלן הראשי של מיטב דש התייחס לניואנסים שמרמזים על מדיניות ה'פד' ומסמן את האירוע המשמעותי הבא בלוח השנה
 |  (1)
סוחר, צילום: Getty images Israel
השווקים מגיבים הבוקר בחיוב ל'הודעת ההרגעה' של ה'פד' אמש לאחר שזו כללה את מילות הקוד "considerable time". המשמעות היא שלפחות בינתיים לבנק המרכזי אין כוונה להפתיע את השוק עם העלאה מוקדמת מהצפוי של הריבית, אבל יחד עם זאת, ההודעה כן כללה העלאת תחזית של הריבית הצפויה לסוף 2015 ולסוף 2016.

כעת צופה הבנק המרכזי שהריבית תעמוד על 1.375% בסוף שנת 2015 ו-2.875% בסוף שנת 2016. מרבית חברי הוועדה המוניטרית צופים כעת שריבית תעמוד בסוף 2017 על 3.75% לפחות - שהופכת למעשה ליעד הריבית "הסופי" של מהלך העליות. בתוך כך, ה'פד' ממשיך בצמצום תוכנית הרכישות לאחר שחתך עוד 10 מיליארד דולר מהרכישה החודשית ל-15 מיליארד דולר בלבד והכוונה היא לסיים את הרכישות לחלוטין בפגישה הבאה שתתקיים באוקטובר.

אלכס ז'בז'ינסקי הכלכלן הראשי של מיטב דש התייחס בשיחה ל-Bizportal להודעה אתמול "החדשה העיקרית היא בתחזיות שהם נתנו. הם העלו את הצפי בכ-0.25% לריבית של כ-1.4% עד סוף 2015 - וזה הרבה. מאחר והם לא שינו את מילות הקוד "זמן סביר" ההבנה היא שהריבית תחיל לעלות באמצע 2015. כדי להגיע ל-1.4% בזמן הזה מדובר ב-3 העלות וזה הרבה מעבר לציפיות."

"נכון, לא הייתה שם בשורה מרעישה, אבל התחזית אומרת הרבה. בנוסף
צריך לשים לב לעובדה ש-2 חברים בוועדה הצביעו נגד ההחלטה כי הם חשבו שההודעה צריכה להיות אגרסיבית יותר. ההחלטה הבאה תהיה מעניינת, כי אז אמורה להסתיים תוכנית הרכישות והשוק יצפה מהם להיות הרבה יותר ספציפיים לגבי ההמשך ולא להסתפק במילות קוד כמו "זמן סביר", אלא לתרגם את זה לנתונים מסויימים שיהיו הטריגר להעלאת הריבית או לזמן ספציפי." ועידת השוק הפתוחה הבאה תתקיים ב-28-29 באוקטובר.

לסיום, ז'בז'ינסקי התייחס לנתוני המאקרו האחרונים שלטענתו "מלחיצים את מקבלי ההחלטות בוועדה המוניטרית. אומנם אין , בגלל ירידה במחירי הסחורות, אבל שאר הנתונים חזקים וזה יגביר את הלחץ בתוך הוועדה. שוק העבודה ממשיך להראות סימני התאוששות, עדיין בעיקר בסקטורים שדורשים מיומנות נמוכה ושכר נמוך, אבל כבר יש מחסור בעובדים איכותיים למשרות שדורשות מיומנות גבוהה יותר וגם זה סימן שמעיד על התחזקות המומנטום החיובי בשוק העבודה."

"הערכות המאקרו פחות חיוביות"

במחלקת המחקר של אלומות ספריט מוסיפים: בעקבות ההודעה, עלתה התשואה לפדיון באיגרת ל-10 שנים מרמה של 2.56% לכדי 2.60% (4 נ"ב בלבד). כלומר – בשוק מבינים שבפד לא רוצים לגרום לזעזוע. לכן, הפוקוס של השוק ימשיך להיות המשתנים המאקרו-כלכליים הידועים – אינפלציה (וציפיות), אבטלה, שכר וכדומה."

"נציין כי הבנק המרכזי פרסם את הערכותיו המאקרו כלכליות החדשות, אלה היו דווקא פחות חיוביות: כלכלני הבנק הפחיתו את תחזית הצמיחה הן לשנה הנוכחית והן לשנים 2015-2016. לדוגמא, בחודש יוני העריכו בבנק צמיחה של 2.1-2.3% בשנה הנוכחית וכעת חוזים צמיחה של 2-2.2% בלבד."

יחד עם זאת "ביחס לאבטלה, יש בבנק אופטימיות קלה. בכל האמור לאינפלציה לא חל שינוי בין הערכה שניתנה ביוני וההערכה הנוכחית ובבנק צופים כי זו תעלה השנה בטווח שבין 1.5-1.7%."


תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ליקויים בהבנת ההודעה
  שלמה גרינברג 18/09/2014 10:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הנסיון לפרשן את המונח "considerable time" כאילו ונאמר להרגעת החששות פשוט אינו נכון בדיוק כפי שהעובדה ששני חברים הצביעו נגד אינו צריך לעורר דאגה. הבנק הפדרלי מתמיד בגישתו מזה זמן רב וכול הניחושים והפרשנויות, כרגיל, נעשים לשם כותרת. גם בעניין עליית (וירידת) הריבית הכותב טועה. מה שקרה בפועל הוא שההתלהמות סביב הסיכוי להעלאת ריבית הביאה למכירת אגחי"ם בין ה 28.8 ל 12.9 וההבנה שזה לא יקרה פשוט גרמה לפעולה הפוכה מאז ה 13.9. בכול מקרה, אפילו יעלו הריבית ל % 3 ב 2017 זה לא יפגע במניות המובילות שתשואת הדיבידנד שלהן וקצב צמיחתן ורווחיותן עדיפה. מזה 101 שנות פעילות הפאד ההודעות שלהם ברורות, צריך רק לקרוא ולהבין הניואנסים.
  סגור