מה חושבים ב-UBS על תוכנית הרכישות של הבנק האירופי - זמן לקנות?

מנהל ההשקעות הראשי מתמקד בתוכנית הרכישות שצפויה לעמוד על כ-1 טריליון אירו - מה הבנק המרכזי רוצה להשיג?
 | 
UBS, צילום: יונתן גורודישר
מארק האפלה, מנהל ההשקעות הראשי של UBS Wealth Management, התייחס ביום חמישי האחרון לתוכנית הרכישות של הבנק המרכזי באירופה. התגובה המיידית של השוק הייתה דיי צפויה עם זינוק של 1.8% במדד Eurostoxx50, אבל השאלה הגדולה היא האם התוכנית הזו באמת יכולה לשנות את כיוון הכלכלה במדינות הגוש ששוב נראית שברירית מאוד?

האפלה מתמקד ב-2 תוכניות הרכישה של ה-ECB, שבאות על רק הורדת שיעור הריבית ב-3 האפיקים המרכזיים שלו ב-10 נקודות בסיס, כאשר שיעור הריבית ירדה ל-0.15%, זאת בניסיון להחלץ מאיום הדיפלציה. התוכנית הראשונה והעיקרית היא לרכישת ABS - נכסים מבוטחים, ורכישת מגובה נכסים כשמדובר באג"ח של חברות פרטיות בלבד ולא ממשלתיות.

למרות שהיקף הרכישות לא פורסם, האפלה מעריך כי הבנק המרכזי ישאף לחזור לרמות האחזקה בנכסים בהן הוא היה ב-2012, ז"א כ-3.1 טריליון אירו, כשכרגע היקף הנכסים של הבנק עומדים על 2 טריליון אירו, ומכאן שמדובר בתוכנית שהיקפה נאמד בכ-1 טריליון אירו.

מה שעומד מאחורי התוכנית היא העובדה שהריבית האמיתית בגוש האירו עלתה בתקופה האחרונה נוכח העליה בסיכון. החששות מהדרדרות לדיפלציה העלו את הריבית ה"אמיתית" בשוק וגרמו להאטה נוספת בהתאוששות. דראגי מנסה להגדיל את הנזילות בשוק ולגרום לריבית ה"אמיתית" בשוק לרדת כדי לתמרץ את הצמיחה החלשה.

רכישת הנכסים ע"י הבנק אמורה להביא לירידת התשואות של האג"ח הפרטיות ולמרות את שאר האג"ח בשוק כלפי מטה - וזה באמת מה שראינו בשוק ביום חמישי האחרון כשהתשואות ירדו ב-5 עד 10 נקודות בסיס.

ב-UBS צופים כי התשואות יעלו ב-6 החודשים הקרובים בהנחה ששיעור הצמיחה והאינפלציה יחלו לעלות. כמו כן, האירו צפוי להמשיך במגמת ההחלשות מול הדולר ולהגיע לאזור של 1.26 דולר ליורו בטווח של חצי שנה -ירידה קלה של 0.3% נוספים אחרי החלשות של 1.36% בחודש האחרון.

באשר להשפעה הצפויה על שוק ההון, ב-UBS ממשיכים בהמלצת 'נייטרלי' על השוק האירופי. למרות העליות הנאות ביום חמישי (והמימושים הקלים בשישי) "כדי שהראלי הזה יימשך הוא יהיה חייב להיות מגובה במהפך של נתוני המאקרו. אנחנו ממתינים לפירוט המלא של התוכנית ונעריך את ההשפעה שלהם כשנראה את הרווחים של החברות והשינוי בביטחון שלהן."

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה