גרהאנת'ם חותך את ילן: "מעודדת בועה במלא מובן המילה" - מה הדד ליין?

אחד מנביאי הזעם המוכרים בשוק העביר ביקורת קשה על מדיניותה של הנגידה, אבל גם סימן את השיאים שהשוק יגיע אליהם קודם
 |  (1)
בועה, צילום: Getty images Israel
קשה להתרכז בימים כאלה בכלכלה ובשוק ההון, אבל כדאי לקחת בחשבון שהאירועים המדיניים-פוליטיים כמו המלחמה בעזה והמתיחות מול רוסיה, לא משפיעים באופן משמעותי על השווקים, בינתיים. מה שכן יכול להטריד את נחת המשקיעים שרואים את המדדים בארה"ב ברמות שיא הם הדברים שהטיח ג'רמי גרהאנת'ם, אחד המייסדים ואסטרטג ההשקעות הראשי ב-GMO, חברת ניהול הנכסים הענקית מבוסטון, שמנהלת 112 מיליארד דולר, ביו"ר ה'פד', ג'נט ילן.

עוד לפני שתקראו את דברי הביקורת הנוקבים שלו נגד מדיניותה, כדאי גם להתחשב במוניטין שיצא לגרהאם ברבות השנים בזיהוי מדויק של בועות ספקולטיביות בשווקים תוך כדי הווצרותן, כמו בועת הנכסים ביפן בשנות השמונים המאוחרות, בועת ההייטק של תחילת המילניום וגם הבועה הגדולה של 2008. גרהאם אגב, ידע להמנע מבעוד מועד מהשקעה בנכסים המסוכנים בשני המקרים הראשונים שצויינו.

אז מה הבעיה של גרהאנת'ם עם ילן? נתחיל בכך שהוא מאשים אותה ב"דבקות המוחלטת" שלה למדיניות המוטעית של אלן גרינספן ובן ברננקי. לטענתו, "ילן מעודדת במלא מובן המילה בועה בשוק ההון."

במכתבו הרבעוני למשקיעים כתב גרהאנת'ם "היא לא תשתמש בריבית כדי לעצור או לרסן שום בועת נכסים שעלולה להווצר כתוצאה משיעור הריבית האפסי. וההיסטוריה ברורה: שיעורי נמוכים כל כך מעודדים ללא צל של ספק ספקולטיביות עצומה. אבל ילן, בדיוק כמו קודמיה, ברננקי וגרינספן, תנסה רק לצמצם את הנזק שייגרם כתוצאה מפיצוץ של בועה."

גרהאנת'ם ממשיך ותוקף את בכירי הבנק המרכזי שאינם לומדים מטעויות העבר "חשבתי שיושבי הראש של הבנקים המרכזיים כבר למדו אחרי כל כך הרבה כאב מיותר, יתחילו כר להתפשר בעניין הזה, אבל זה לא קרה במקרה של ה'פד'. הראיות נגד המדיניות הזו, אחרי פיצוץ כואב של שתי בועות כאלה, מאוד מרשימות. אבל הן אפילו לא קרובות להרשים את אנשי האקדמיה שאינם מוכנים לסגת מהתיאוריות הכמעט זהות שלהם, למרות ההוכחות הפשוטות."

לדבריו, הצהרותיה של ילן בתחילת חודש יולי, רק מקפיצות את הסיכויים ששוק המניות האמריקאי יהפוך בועתי לחלוטין "הצהרות כאלה של סיכון מוסרי אומרות למשקיעים: אנחנו אולי לא נפעל כדי לעצור את הבועה, אבל נעזור לכם, כשהמצב יהפוך גרוע מאוד. הצהרות כאלה מהוות עידוד ברור לספקולנטים ומשפרות מאוד את הסיכויים ליצירת בועה במלא מובן המילה, לפני שהפרק הנוכחי יסתיים."

במכתבו הוסיף גרהאנת'ם כי הוא מנבא שכל סוגי המיזוגים והרכישות ישברו את כל השיאים בשנתיים הקרובות, והוא ממשיך לדבוק בהערכותיו הקודמות שהשוק השורי לא ישבר בשנה-שנתיים הקרובות, ז"א לא לפני שה-s&p 500 ישבור את רמת 2,250 הנקודות."
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  Jeremy Grantham
  Jeremy Grantham 23/07/2014 08:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  Jeremy Grantham
  סגור