אלכס ז'בזינסקי: "אנחנו נמצאים בחודש קריטי לשוקי המניות", מסמן 2 אירועים

הנתון הגדול של השבוע שעבר הוא סמן ימני ברור להתאוששות המשק האמריקאי, אבל מבחינת המשקיעים זו גם סיבה לדאוג
 |  (1)
סוחר, צילום: Getty images Israel
המשקיעים מעבר לים קיבלו סוף שבוע ארוך כדי לעכל את הנתון ה"גדול" של השבוע שעבר - המשק האמריקני ממשיך לייצר משרות בקצב מואץ.

נתון המשרות החדשות של חודש יוני עמד על 288 אלף והיכה את התחזיות, האבטלה בארה"ב ירדה ל-6.1% - והמדדים בוול סטריט עלו בכ-0.6% בסיכום היום. לסוחרים לא היה הרבה זמן להגיב לנתון הזה כיוון שהמסחר ביום חמישי היה מקוצר לרגל יום העצמאות האמריקני וביום שישי לא היה מסחר כלל.

לנתון הזה ובעיקר לנתונים הקרובים הבאים תהיה רבה באשר למדיניות הריבית של ה'פד' בהמשך הדרך. אם השוק ציפה עד היום שהריבית לא תתחיל לעלות לפני אמצע 2015 ואפילו מאוחר מזה, כעת עולה הסיכוי להעלת הריבית כבר בתחילת השנה הבאה - ולכך עשויה להיות השפעה גדולה על שוק המניות.

הדעה הרווחת בקרב הכלכלנים ומנהלי ההשקעות היא שבמידה והשוק ירגיש שה'פד' ממהר להעלות את הריבית מוקדם מדי, צפויה טלטלה משמעותית בשוק המניות - לכן, שאלת התזמון של ג'נט ילן תהיה אקוטית לתגובת השוק.

הכלכלן הראשי של מיטב דש, אלכס ז'בזינסקי, התייחס לאפשרות הזו וכתב כי "המשך הגידול במשרות החדשות בארה"ב בשנה הקרובה, בקצב של החצי השנה האחרונה, עשוי להוריד את שיעור האבטלה לרמה של כ-5% . במידה וזה יתרחש, ה-FED תתחיל לעלות מוקדם מן הצפוי."

ז'בזינסקי מציין כי "הנגידה האמריקאית הצביעה בנאומה על התחממות יתר בשוק הקונצרני ובהלוואות הממונפות, אך לא בשוק המניות. בינתיים, הבנק המרכזי לא ישתמש בכלי הריבית כדי להקטין את הסיכון להיווצרות בועות פיננסיות."

חודש יולי קריטי

ז'בזינסקי מסמן את הנתונים המשמעותיים שיתפרסו במהלך החודש עד להחלטת הריבית הבאה של ה'פד': "חודש יולי יהיה קריטי. המשוכה הבאה תהיה נתוני האינפלציה אחרי שהצביעו על עלייה בסביבת האינפלציה בחודשים האחרונים. אילו גם החודש המגמה תימשך, במיוחד תוך הפתעה חוזרת כלפי מעלה בנתון לעומת התחזיות, לנגידה האמריקאית יהיה קשה לקרוא לעלייה בסביבת האינפלציה "רעש", כפי שעשתה במסיבת העיתונאים אחרי הודעת הריבית האחרונה."

"נתון חשוב נוסף יהיו נתוני התוצר לרבעון השני שיתפרסמו בסוף החודש
(30/7) וצפויים לפזר את העננה שנוצרה אחרי הנפילה בצמיחה ברבעון הראשון. הפתעות בנתוני האינפלציה והתוצר בעוצמה דומה, כמו שנרשמה בנתוני התעסוקה, עשויות לגרום לשינוי גם בתחזיות ה'פד'."
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לא מבין כלום מהחיים שלו מנסים לייצר כותרות
  אחד שיודע 07/07/2014 09:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עיתונות פחחחחח
  סגור