ג'נט ילן במסיבת העיתונאים: "אין נוסחה מכנית למועד עליית הריבית"

הודעת הריבית של הפד' שלחה את וול סטריט לסיבוב פרסה והמדדים עברו מירידות קלות לעליות של 0.8%. "היעדים שלנו משתנים"
 |  (1)
ג'נט יילן, צילום: Getty images Israel
המסחר בוול סטריט התנהל היום (ד') בירידות שערים מתונות של עד 0.3%, אבל אז הגיעה הודעת הריבית של הפדרל ריזרב (21:00 שעון ישראל) ושלחה את המדדים לעליות של עד 0.8% ב-S&P500 שנעל בשיא חדש. כצפוי, שני הנתונים המרכזים נותרו ללא שינוי - הריבית נשארה ברמתה האפסית (0.25%-0%) ותכנית הרכישות תצטמצם בעוד 10 מיליארד דולר החל מהחודש הבא. החידוש הגיע מגזרת תחזית הריבית ותחזית הצמיחה.

המסר של הפד' למשקיעים היה מאוד אופטימי. בבנק המרכזי מסרו שהם מאמינים שהכלכלה האמריקנית תמשיך לצמוח בקצב מהיר. כתוצאה מכך, התחזית לעליית הריבית בשנתיים הקרובות עודכנה כלפי מעלה, נתון שהיה אמור להעיב על "החגיגה" אבל לא הצליח.

יו"ר הבנק המרכזי, ג'נט ילן, פתחה את מסיבת העיתונאים שלה (21:30 שעון ישראל) בציטוט הדברים מתוך הודעת הפד'. בהמשך דיברה ביתר פירוט על הסיבות שהובילו את בכירי הפד' לתחזית הכלכלית האופטימית. לאחר שסיימה את הנאום הרשמי, עברה ילן למענה על שאלות העיתונאים.

המסר המרכזי של ילן: הכלכלה האמריקנית היא חזקה מספיק בכדי להוריד את שיעור האבטלה אך לא חזקה מספיק בכדי להאיץ את האינפלציה. למרות האופטימיות ששטפה היום את השוק, ילן אמרה שיידרש זמן נוסף עד שהכלכלה תבריא לחלוטין מתוצאות המשבר. בהתאם לכך, שיעורי הריבית יישארו נמוכים גם זמן ממושך אחרי ששיעור האבטלה ורמת האינפלציה יגיעו ליעדים שהציבו להם בבנק המרכזי.

בפתיחת דבריה ילן התמקדה בסוגית האינפלציה אשר אינה מספקת אותה והרחיבה את הדיבור על הסכנות הכרוכות בשיעור נמוך מדי. באשר למועד העלאת הריבית אמרה: "אין נוסחה מכנית או טכנית למועד עליית הריבית".לדבריה, הפד' יסתכל על ספקטרום רחב של אינדיקטורים בשוק העבודה לפני שיחליט להעלות את הריבית.

אחד ממשפטי המפתח ללא ספק היה: "הנתונים הם אלה שיקבעו, אבל אילו נתונים יקבעו? היעדים שלנו משתנים". אם הכלכלה תשתפר בקצב מהיר מהמצופה, אמרה ילן, אז עליית הריבית תגיע מוקדם יותר והיא תתבצע בקצב מהיר יותר מהתחזית הנוכחית. בהמשך הוסיפה: "האינפלציה מתיישרת לאט לאט לכיוון היעד שלנו שעומד על 2%".

יו"ר הפד' התיחסה גם כמובן לשוק העובדה המתאושש. "הירידה בשיעור האבטלה לרמה של 6.3% מעידה על שיפור בשוק העבודה. חלק ממנה מגיע, לצערי, כתוצאה מאנשים שהתייאשו מחיפוש אחר עבודה אולם יתחילו לחפש שוב אם התנאים בשוק ישתפרו. זו אחת מהסיבות שנמשיך להחזיק את הריבית בשיעור נמוך אפילו אם שיעור האבטלה ירד ל-5.5%, מכיוון שאנשים עדיין מנסים לחזור לשוק העבודה בהדרגה".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  עליית ריבית תביא חורבן עד היסוד!יפן יודעת זאת היטב ולא
  יופיטר שוקי הון 19/06/2014 14:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מעלה ריבית שם כבר 12 שנה ריבית אפסית !!!
  סגור