לא יאמן: תשואת אג"ח ספרד ל-10 שנים נמוכה מאג"ח ארה"ב - מה זה אומר?

אחרי המהלך של דראגי, הציפיות בשוק השתנו והתשואות על האג"ח האירופי נופלות - " מצפים להמשך המדיניות המרחיבה באירופה"
 |  (3)
ירידות בשוק ההון, צילום: Getty images Israel
מפתיע אולי במבט ראשון, אבל התשואה על האג"ח של ממשלת ספרד ל-10 שנים (2.597%) הפכה היום לנמוכה מאג"ח ממשלת ארה"ב (2.61%). עד לפני שנתיים מהפך כזה נראה בלתי אפשרי, בשיאו של משבר החוב באירופה, שאיים לפרק את גוש האירו. אז, התשואה על האג"ח הספרדי לצורך ההשוואה הייתה יותר מפי-3 מאז האג"ח האמריקאי.

הכתב הכלכלי של רוייטס, ג'יימי מקגיבר, פרסם את הגרף הזה , שמראה את המרווחים ההיסטוריים בין האג"ח הספרדי לאמריקאי ומלמד שסיטואציה דומה נראתה גם בשנת 2010.

כמובן שהסיטואציה הנוכחית לא מעידה על כך שהסיכון באג"ח הספרדי נמוך עכשיו מהסיכון באג"ח האמריקאי. דירוג האשראי של ספרדי ב-S&P לבינוני במקרה הטוב ועומד על BBB בלבד, לעומת דירוג ה-+AA של ארה"ב שהינו כמעט מעולה - הפרש של 7 דרגות. יחד עם זאת הסיטואציה בשוק והמהלך האחרון של הבנק המרכזי באירופה לחצו את התשואה על האג"ח באירופה מטה.

3 הסיבות העיקריות לנפילת תשואת האג"ח הספרדי

כמה גורמים עומדים מאחורי המהלך הענק שנראה בגרף. הראשון הוא שה-EBC הודיע בשיאו של המשבר הגדול באירופה לעשות הכל כדי למנוע מצב של חדלות פירעון של המדינות החלשות בגוש, דבר שהוריד בינתיים מסדר היום אפשרות של פירוק הגוש.

הגורם השני הוא הדישדוש של הכלכלה האירופית בתקופה האחרונה, דבר שהוריד את שיעור האינפלציה באירופה לרמות דומות לאלו שנראו בתקופת המשבר - זה גורם שני שלחץ את התשואות על האג"חים כלפי מטה.

וה"חבטה" האחרונה הגיעה למעשה בשבוע שעבר עם הכרזתו של דראגי על תוכנית הרחבה מוניטרית ובראשה הורדת נוספת, כשנראה שראינו רק את תחילתה של התוכנית.

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות התייחס למצב בשוק האג"ח והסביר כי "צריך להבין שהשווקים מצפים ובצדק לכך שהבנק המרכזי ימשיך במדיניות מוניטרית מרחיבה להרבה יותר זמן מה'פד'. בשעה שבארה"ב מתכוונים להעלות ריבית בסוף 2015, בגוש האירו ברור שזה ייקח הרבה יותר זמן. ה'פד' למעשה כבר בתהליך של צמצום מוניטרי בעוד אירופה עושה הפוך, כשדראגי אמר בפירוש שיש לו אפשרות להרחבה בקנה והוא יכול להוציא אותה לפעול."

"מכאן" אומר גרינפלד "שכיוון התשואה באירופה צריך להיות כלפי מטה ובארה"ב הוא צריך לעלות. ברור שזה לא אומר שהסיכון בספרד נמוך יותר - להפך, כך זה צריך להיות. יש פער שנובע מציפיות לשערי חליפין שנסחרים במטבעות שונים. השווקים מצפים שהאירו יתחזק מול הדולר ולכן התשואה של האג"ח באירופה נמוכה יותר מתשואה של שנקוב בדולר.


"לצורך השוואה" מסכם גרינפלד, "המקרה של ישראל דומה מאוד. המרווחים בין אג"ח ישראל לארה"ב ל-10 שנים עומדים על 0.4% בלבד, אבל ברור שזה לא משקף את רמת הסיכון, אלא את הציפייה כאן להורדת ריבית נוספת ולציפייה של התחזקות השקל. בכל התקופה של צימצום המרווחים פרמיית הסיכון, המשתקפת ב-CDF, לא ממש השתנתה."
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מצפים שאירו יחלש
  לא מבין גדול 10/06/2014 07:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הציפייה היא להיחלשות האירו ולא כפי שרשום, הרחבה כמותית, הדפסת כספים וכו.. אמורה להחליש את המטבע למרות שזה עוד לא ממש קרה. בישראל השוק כבר מגלם הורדת ריבית למרות שלא הורידו בפעם הקודמת.
  סגור
 • 2.
  הפוך גוטה... הפוך
  אוי ואבוי 09/06/2014 17:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  השווקים מצפים להתחזקות הדולר מול האירו ומול השקל, ולא להיפך. מקווה שזו טעות סופר ולא מה שבאמת נאמר ע"י הכלכלן הראשי של פסגות...
  סגור
 • 1.
  זה מה שנקרא התערבות גסה ומלאכותית בשוק לא שוק יותר (ל"ת)
  מישו 09/06/2014 16:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור