אחרי המהלך של דראגי: מה יהיה הצעד הבא באירופה, ולאן הולכים השווקים?

השווקים הגיבו בחיוב להורדת הריבית באירופה ולצעדים הנוספים עליהם הכריז דראגי. גם ת"א מקבלת רוח גבית - מה צפוי בהמשך?
 |  (8)
סוחר, צילום: Getty images Israel
הבורסה בתל אביב מגיבה היום לצעדי ה-ECB ביום ה' האחרון ולנתונים הטובים בארה"ב, לאחר שהמשקיעים בארה"ב אהבו מה ששמעו ממריו דראגי. כזכור, נשיא הבנק האירופי הוריד את ריבית הבנצ'מארק ל-0.15% ואת הריבית על הפקדונות למינוס 0.1%, לראשונה בהיסטוריה. בנוסף הכריז דראגי על תוכנית הלוואות ממוקדות לבנקים בהיקף של 400 מיליארד אירו.

שוק המניות בעולם הגיבו בחיוב למהלכים אלו, אבל במבט מעמיק קצת יותר הכלכלנים חלוקים בדעתם על ההשפעה הצפויה על הכלכלה האירופית. אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי במיטב דש, סבור שהורדת הריבית לטריטוריה שלילית עלולה לגרום לנזקים בטווח הארוך, ואילו אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי בפסגות, מאמין שהחשש אינו מוצדק וההשפעה של המהלך הזה לא תהיה משמעותית.

מיטב דש - "הורדת הריבית עלולה לפגוע בשוק הכספים ולגרום לנזקים"

"הריבית השלילית על פיקדונות הבנקים היא לדעתנו הצעד המהותי ביותר שנעשה ע"י ה-ECB. השלכותיו עשויות להיות משמעותיות ובעלות אי וודאות גבוהה", כותב זבז'ינסקי בסקירתו השבועית. "הבנקים מחזיקים כ-0.8 טריליון אירו בפיקדונות בבנק המרכזי. קשה לדעת האם הבנקים ימשיכו להחזיק כספים אלו ב-ECB בריבית שלילית. אם לא, אז לאן הכסף ילך? יתכן לנכסים מסוכנים יותר".

הכלכלן מסביר שיתכן שבעלי הפקדונות בבנקים יעדיפו לשמור את הכסף מתחת לבלטות ולא לשלם לבנקים את הריבית השלילית, מה ש"עלול לשחוק את רווחיות הבנקים ולפגוע בהון שלהם. לא בטוח שמצב זה יגרום לבנקים לתת יותר הלוואות לעסקים. הורדת הריבית הקצרה לרמה אפסית או שלילית עלולה לפגוע בשוק הכספים באירופה ולגרום לנזקים לטווח ארוך", אומר זבז'ינסקי.

הוא מסכם ואומר ש"מימוש האפקט הכלכלי של חבילת צעדי ה-ECB ידרוש זמן ממושך ולא יהיה בטוח. לעומת זאת, ההשפעה על השווקים הייתה מיידית ומוחשית. צעדי ה-ECB צפויים להטיב עם המשקיעים, הן בשוק המניות והן באג"ח". ההשפעה צפויה להגיע גם לשוק הישראלי - "תוכנית ה-ECB תגביר לחצים להתחזקות השקל ותתמוך בהורדת ריבית נוספת ע"י . מבחינה כלכלית, הרווח מהגברת היצוא אל אירופה בעקבות שיפור במצב הכלכלה שם יכול (אולי) לבוא לידי ביטוי רק בטווח ארוך יותר", כותב הכלכלן.

פסגות - "הפוקוס הוא על נכונות ה-ECB להתחיל בהרחבה כמותית"

אורי גרינפלד מפסגות דווקא מאמין שלהפחתת הריבית למינוס 0.1% לא צפויה להיות השפעה מהותית. "כאשר שיעור האבטלה ברחבי גוש האירו נותר דו-ספרתי והפירמות נאבקות בביקוש נמוך וברגולציה חונקת, קשה להאמין שהבנקים האירופאים יעדיפו לקחת את הסיכון שבהגדלת היצע האשראי במקום פשוט לשלם ל-ECB עשירית אחוז בשנה על מנת שישמור להם על הכסף במקום בטוח", מציין גרינפלד.

הוא מסביר שבעלי פקדונות שהיו מוכנים לשמור את כספם בבנק בריבית נמוכה מ-0.25% לא ימהרו למשוך את הכסף בגלל ריבית שלילית. הוא מביא לדוגמא את מקרה המבחן של דנמרק, שם הריבית על הפיקדונות היתה שלילית בשנתיים האחרונות (בחודש שעבר היא הועלתה חזרה ל-0%). "בכל התקופה הזו לא נרשמה בדנמרק מגמה מהותית של קיטון בהיקף הפיקדונות אבל גם לא שיפור בשוק האשראי או עלייה באינפלציה".

יתכן שהמהלך המשמעותי יותר מבחינה כלכלית הוא תוכנית ה-TLTRO, במסגרתה יוכלו הבנקים האירופים לקחת הלוואות בריבית זולה מאוד ולהגדיל את היצע האשראי. "יחד עם זאת, צריך לזכור שגם לואלס צריך שניים ועל מנת לראות שיפור מהותי במשק ובאינפלציה גם הביקוש לאשראי צריך לגדול, מה שלא בהכרח יקרה כאשר הצרכן האירופי עדיין עמוק בתהליך הפחתת המינוף שלו. לכן, ייתכן מאוד שלפחות בהתחלה חלק מהבנקים יעדיפו פשוט לקחת את רוב הכסף רק לשנתיים וליהנות בינתיים מפער הריביות בין עלות ההלוואה (0.25%) לתשואה על אירופאיות לטווחים אלו (אג"ח איטלקית/ספרדית לשנתיים נותנת כ-0.5%)", אומר גרינפלד.

בשורה התחתונה, גרינפלד מציין שמבחינת השווקים דראגי על על הציפיות המוקדמות, אבל עם זאת, "לשווקים כידוע יש זיכרון קצר ותיאבון בריא ולכן מעתה הפוקוס יהיה על נכונות ה-ECB להתחיל עם ההרחבה הכמותית. ללא שיפור משמעותי בסביבת האינפלציה בגוש האירו (ולא צפוי שיפור כזה) ה-ECB יפעיל את ההרחבה הכמותית כנראה כבר בתחילת השנה הבאה", מסכם הכלכלן.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  I am trying to raise 100 milion $€ to inject to USA eu
  Upeter capital marke 08/06/2014 18:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  I have a company called "Upeter capital markets" thath speslize on trading in the Israeli stuck exchange pleas help me raise $€ to inject to eu USA
  סגור
 • 5.
  דדי
  אנונימי 08/06/2014 16:16
  הגב לתגובה זו
  3 2
  מה לא ברור? ממשלות מדפיסות שטרות ללא הכרה. זו הסיבה לריבית שלילית. לאן ילך הכסף ? לנכסים ממשיים נדלן, מניות דוידנד, זהב, סחורות. צפי להצפה , וזה רק מתחיל.
  סגור
 • איך טומטום כמוך
  קורץ 08/06/2014 17:16
  הגב לתגובה זו
  3 1
  יכול לקחת שם כה יפה ואף נושא בתוכו את השם המפורש...ולהפכו לביטוי אומלל כמו דדי 0אבא במספר שפות) ידידיה חבר שלך שאתה מעוות את שמו כאילו ברשותו? אתה בן 87 ונראה לי מוזר שאתה פונה אליו בשם אבא. וחוץ, השטויות שכתבת..
  סגור
 • 4.
  דדי
  אנונימי 08/06/2014 16:10
  הגב לתגובה זו
  3 2
  מה לא ברור? ממשלות מדפיסות שטרות ללא הכרה. זו הסיבה לריבית שלילית. לאן ילך הכסף ? לנכסים ממשיים נדלן, מניות דוידנד, זהב, סחורות. צפי להצפה , וזה רק מתחיל.
  סגור
 • וואי לי
  קורץ 08/06/2014 17:17
  הגב לתגובה זו
  3 1
  עוד פעם יא עגל
  סגור
 • 3.
  לפי אינסלפירטגציה נראה ש
  יוהן ברגרקובר 08/06/2014 14:56
  הגב לתגובה זו
  2 1
  שלפי המודל הסטטיסי המובן מיומו האינספלצגטיה תביא את המעוף לירידות חדשות ברמה השבועית בדומה לקנה בשמועה מכור בידיעה. האיברודנג הוא לא רק איברודנג וסיכוי יותר מסביר ל1384 ברמה השבועית. בהצלחה לכולם
  סגור
 • 2.
  אירופה הולכת לדו לאומיות ,בעולם בו אין ממשלה אחת
  בא 08/06/2014 14:44
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שמטפלת באמת בבעיות העולם ,החלשים מנסים לעבור למדינות מפותחות בכול דרך , ממשלה אחת לכול העולם זה לא מדע בידיוני אלה צורך אמיתי ,משטר פדרלי עולמי צימצום ילודה בהסברה ובחקיקה ותמריצים .וטיפול בבעיות אקולוגיות .
  סגור
 • 1.
  אני מנסה לגייס 50 מילון אירו דולר או שקל תלוי בריבית אג
  יופיטר שוקי הון 08/06/2014 14:39
  הגב לתגובה זו
  5 0
  ולהזריק לתא 100 או אירופה או וולסטריט!!! יש לאפשר לדם חדש לזרום במערכת כמוני יופיטר שוקי הון תנו לי צאנס לא אאכזב!!! ברכה והצלחה למסייעים לי 972532855155
  סגור