הכלכלן הראשי של פסגות: "דראגי הכין את הקרקע לתכנית להרחבה כמותית"

אורי גרינפלד מנתח את הצעדים שהוביל היום ה-ECB: מפרט על המטרות ומונה את הצעדים המשלימים שיש לבצע כדי לעמוד בהן
 |  (3)
אורי גרינפלד, צילום: יח"צ
היסטוריה של ממש נרשמה היום בשעה 14:45 שעון ישראל. בפעם הראשונה אי פעם החליטו בבנק המרכזי האירופי (ECB) להוריד את הריבית על הפקדונות משיעורה האפסי לשיעור שלילי של מינוס 0.1%. המטרה של המהלך היא לעודד את הצמיחה בגוש האירו על ידי תמרוץ הבנקים להלוות כספים. באותה נשימה, החליטו ב-ECB להוריד את הבנצ'מרק משיעור של 0.25% לשיעור של 0.15%. החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט, ביחד עם הבורסות המובילות באירופה הגיבו בעליות מתונות. כלומר, נדמה היה שהמהלך ההיסטורי אך הצפוי של דראגי תומחר כבר בשוק.

הדחיפה המשמעותית החלה בשעה 15:30 שעון ישראל, מיד עם פתיחתה של מסיבת העיתונאים של דראגי. פרט להורדת הריבית על הפקדונות והריבית על הבנצ'מרק, החליטו ב-ECB לפתוח בשורה של צעדים בכדי לתמוך בצמיחה ביבשת. ראשית, דראגי הודיע שהריבית תישאר ברמה נמוכה לזמן רב. שנית, הוא הודיע כי ה-ECB ייצא בסוג של תכנית להקלה כמותית אולם בפורמט שונה מזה שקיים בארה"ב. מדובר בתכנית הלוואות לבנקים (TLTRO) בסך של 7% מסך המאזנים של הבנקים ובהיקף של 400 מיליארד דולר. המדדים באירופה ובארה"ב הגיבו בעליות חדות בתגובה לדברים.

בגזרת תחזית הצמיחה נרשמה אכזבה מסוימת. תחזית הצמיחה לשנת 2014 ירדה ל-1% אולם התחזית לשנת 2015 צופה שיפור לרמה של 1.75% ובשנת 2016 היא עומדת כבר על 1.8%.

דראגי פועל ב-3 חזיתות: שוק האשראי, האירו והדיפלציה

הכלכלן הראשי של פסגות, אורי גרינפלד, הגיב לדברים ואמר: "על רקע התחזיות המעודכנות של ה-ECB מהן עולה כי הצמיחה בגוש האירו ב-2014 תעמוד על 1% והאינפלציה על 0.7% בלבד, הצליח נשיא ה-ECB, מריו דראגי, לענות על ציפיות השוק והכריז על שורת צעדים שלהם שלוש מטרות: להחיות את שוק האשראי בגוש, להחליש את האירו ולהימנע מדפלציה".

"הפחתת הריביות הייתה רק הצעד הראשון, למרות הצעד שנראה דרמטי מדובר בצעד שהוא בבחינת הכרחי אך לא מספק. כאשר שיעור האבטלה ברחבי גוש האירו נותר דו-ספרתי והפירמות נאבקות בביקוש נמוך וברגולציה חונקת, קשה להאמין שהבנקים האירופאים יעדיפו לקחת את הסיכון שבהגדלת היצע האשראי במקום פשוט לשלם ל-ECB רבע אחוז בשנה על מנת שישמור להם על הכסף במקום בטוח".

"לכן, בנוסף הבנק הכריז על תוכנית הלוואות ייעודית העונה לשם TLTRO מלשון TARGETED LTRO, שדומה במבנה שלה לתוכנית FUNDING FOR LENDING שננקטה בבריטניה. על פי התוכנית, הבנקים יהיו ללוות מהבנק המרכזי עד 7% מסך ההלוואות שלהם אך רק בעבור מתן כספים אלו בצורת אשראי למגזר העסקי ומשקי הבית, אך לא למשכנתאות. בנוסף, הבנק החליט להפסיק את עיקור תוכנית ה-SMP כאשר הלכה למעשה מדובר על הזרמה כמעט מיידית של 175 מיליארד לשווקים דרך השוק הבינבנקאי".

הנשק הכבד נמצא על השולחן והוא מוכן להשתמש בו

גרינפלד הוסיף: "אך דראגי לא הסתפק באמצעים אלו ופירט על תוכנית הרחבה כמותית שהבנק עובד על פרטיה ומטרתה תהיה לשפר את התמסורת המוניטארית בגוש האירו. למעשה הוא נתן למשקיעים סימן כי חבילת התמריצים המוניטארים אותה הוא הציג היום אינה הסוף וכי הנשק הכבד, כלומר הרחבה כמותית נמצא על השולחן והוא מוכן להשתמש בה אם יידרש בחודשים הקרובים. זאת ועוד, במסגרת ה-FORWARD GUIDANCE, דראגי חזר ואמר כי הריבית תישאר נמוכה באירופה לעוד זמן רב".

"לאחר ההכנה שה-ECB עשה למשקיעים במהלך השבועות האחרונים, הוא לא היה יכול להרשות לעצמו לאכזב ולהערכתנו הוא אף עלה על הציפיות המוקדמות. שוקי המניות והאג"ח באירופה הגיבו להודעה בעליות חדות והיורו נחלש ולהערכתנו, מהלכים אלו ימשיכו לתמוך בשוקי המניות באירופה בפרט ובעולם בכלל. עם זאת, יש לזכור כי מהלכים אלו בלבד אינם מספיקים לייצור צמיחה ואינפלציה וכי הם יוכלו להיות אפקטיבים רק בליווי צעדי מדיניות פיסקאלית תומכים, בפרט המשך ביצוע רפורמות בשוק העבודה והגברת התחרותיות ביבשת".

לידיעה המלאה על הודעת ה-ECB ולניתוח של כלכלנים נוספים - לחץ כאן
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  הרחבה כמותית=הדפסת כסף שמגיע רק לעשירים ביותר.
  וואצ'ר 06/06/2014 00:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מוריד את ערך הכסף, מעלה מחירים, החלשים סובלים, לעשירים החגיגה נמשכת, בינתיים...
  סגור
 • 2.
  לא יעזור כלום - התעשייה מתה ביבשת (ל"ת)
  הנשר 05/06/2014 19:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הורדדת ריבית גם אצלנו
  מאיר 05/06/2014 19:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם זו דרך להקים לזוגות צעירים לקנות דירה
  סגור