המשקיעים דרוכים: כך השווקים יגיבו אם ה-ECB יוריד הריבית מתחת ל-0%

המדדים המובילים באירופה יורדים לקראת החלטת ה-ECB מחר כאשר רוב הלחץ על דראגי - כיצד יתנהגו השווקים במידה והנגיד יתמהמה?
 |  (6)
מריו דראגי, צילום: Getty images Israel
אתמול התבשרו האזרחים באירופה כי האינפלציה המקומית עומדת על 0.5% בלבד למרות הציפייה לאינפלציה בשיעור של 0.7% - מדובר בנתון שלילי ביותר. אבל גם לפני כן הכלכלנים ביבשת חזו כי ה-ECB צפוי להנהיג מדיניות מוניטארית מרחיבה יותר בהחלטתו ביום חמישי.

ימים של החלטות עוברים על מריו דראגי. הנגיד נאלץ להתמודד עם חששות לדיפלציה, צמיחה מתונה עד חלשה והאטה בבצועים של הבנקים המרכזיים. הכלכלנים באירופה, ובעולם כולו, כוססים ציפורניים. אין דבר יותר חשוב מבחינתם מפעולה נחרצת מצד הבנק המרכזי.

ובצדק. מריו דראגי כבר אמר בנאומו האחרון לפני כחודש כי בישיבה הקרובה הוא יהיה יותר אגריסיבי. נראה שבכמה חודשים האחרונים הוא מכין את הקרקע (ואולי את השווקים) למהלך לא קונבנציונאלי מבחינתו. גם חברי הוועדה המוניטארית מתחילים לחשוב מחוץ לקופסא ושלחו, לא פעם, מסרים לשווקים כי פעולה דחופה נדרשת.

האמירות של איבס מארש ( Yves Mersch) היו הנחרצות ביותר. באמצע חודש מאי הוא רמז כי הוועדה המוניטארית עובדת על תכנית אשר תשלב כלים לא שגרתיים. כלים ש"יכולים לזעזע את הדימיון" אמר.

אז הנה כמה תגובות אשר יאפיינו את הצירים המרכזיים בשווקים, במידה והבנק המרכזי יוריד את הריבית על פקדונות מתחת ל-0%.

בנקים

הבנקים הם סוג של חרב משויפת משני צדיה. אם דראגי יחליט להוריד את הריבית הפקדונות מתחת ל-0%, ולא יפעל בדרכים נוספות, אין ספק שהבנקים יהיו המפסידים הגדולים. "על מנת לפצות על ההפסד, הבנקים יגדילו את הבטחונות, תגובה כזו תהיה שלילית מאוד עבור השווקים" אמר פרנין בומהולט, אנליסט בבנק Danske .

לכן, הכלכלנים באירופה מאמינים כי לא תיתכן הורדת ריבית ללא צעדים נוספים. הכלכלנים טוענים כי הבנק יכריז על דרכים נוספות להגדיל את הנזילות. "במצב דברים כזה, הבנקים יהיו המרווחים הגדולים" אומר ניק ברקהוף מ- Saxo Capital Markets.


האירו

ואז יש אתו האירו. נראה כי המטבע המשותף הוא הסיבה המרכזית לכל הבעיה הנוכחית. דראגי אמר כמה וכמה פעמים כי קביעת שער החליפין איננה יעד של הבנק. למרות זאת, החוזקה של המטבע, לעומת המטבעות האחרים פגעה באינפלציה ולכן ייתכן ונראה התערבות של הנגיד גם בגזרה הזו. נדגיש כי התערבות כזו תחשב אגרסיבית מאוד.

בימים האחרונים, ולקראת הפגישה של ה-ECB, המטבע איבד מערכו ונסחר כעת ביחס של 1.3587 לדולר בודד. מדובר בירידה של מיחס של 1.4 לדולר, רק כמה ימים לפני כן.

אסטרטגים מציינים היום כי שער המטבע הנוכחי מגלם את החלטת ה-ECB. במידה והבנק יאכזב, ראלי עצבני צפוי במטבע. אהרון סינא, דילר בכיר ב-International Foreign Exchange מציין כי האירו צפוי לבדוק את נקודת התמיכה ברמה של 1.33 דולר, זאת במידה ודראגי יחליט להוריד את הריבית מתחת ל-0%.

בורסות

דבר אחרון שיש לדבר עליו הוא הבורסות. כיצד הן יגיבו להחלטה של ה-ECB. ובכן אנליסטים מציינים היום כי העובדה שהמדדים באירופה יורדים מעידה על הדריכות. וכך, במידה ונראה את הבנק המרכזי מוריד את הריבית תחול עלייה קלה במדדים ובמידה ומחליט לדחות את ההחלטה הירידות ימשיכו.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  אני למדתי בחיים לשמוע לעצת מומחים וללכת עם הרוב..
  א ז 04/06/2014 16:06
  הגב לתגובה זו
  9 0
  ...אז אם כל המומחים והמנתחים והטכנאים והאנאלים ומנהלי קרנות וקופות ובנקים ותיקי השקעות גדולים.. ובמיוחד אנשים דגולים כמו ג"ב יאלן ואדון מעוז ואדון דראגי והאדונים ברק וגורביץ...אז מי אני ומה אני שלא אסתער על השווקים לחטוף כמה שיותר סחורה למען לא תחסר.ואפילו אנשים יקרים שאומרים לקחת מלוא חופניים ואכול ושגול כי מחר תיבול..שהרי השערים נמוכים והמחירים ברצפה והמחירים יאמירו עד...לשמיים...אז קדימה...אם לקחנו את גביע אירופה...אז הבורסה קטנה עלינו ואנו נבלע הכל , מכל, בכל ובקול תרועה...
  סגור
 • ובמחשבה שניה..
  א ז 05/06/2014 10:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואולי ..לא היו הדברים מעולם..ואולי..
  סגור
 • 4.
  אני לגייס 50 מיליון אירו הזרקה ל EU סיוע בבקשה
  יופיטר שוקי הון 04/06/2014 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 7
  972532855155 יש לי חברה למסחר בשם יופיטר שוקי הון
  סגור
 • 3.
  ECB חובה לבצע QE והנפקת אגח אירופיות ולא הורדת ר' (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 04/06/2014 13:48
  הגב לתגובה זו
  0 5
  סגור
 • 2.
  לדעתי ECB אמור לבצע qe ואגח כלל אירופיות ולא הורדת ריבי (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 04/06/2014 12:05
  הגב לתגובה זו
  1 7
  סגור
 • 1.
  הכתבה מעידה שהכל מגולם ולכן יכולה להיות רק אכזבה.. (ל"ת)
  מבין 04/06/2014 11:17
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור