ארט קאשין מודאג: זה מה שעשוי להוביל אותנו למשבר עולמי פעם נוספת

גורו ההשקעות התראיין היום לרשת CNBC ודיבר על הסכנה הגדולה שמאיימת על הכלכלה העולמית והיא באה מכיוונה של סין
 | 
ירידות, צילום: Getty images Israel
מנהל רצפת המסחר של UBS ואייקון ההשקעות, ארט קאשין, מזהיר את המשקיעים מפני הסכנה הגדולה שמאיימת על הכלכלה העולמית. קאשין התראיין לרשת CNBC ובחר להתמקד באיום הגדול שמגיע מכיוונה של סין - בנקאות הצללים. 'בנקאות הצללים' היא כינוי למערכת שמציעה שירותים בנקאיים שניתנים על ידי חברות שאינן בנקים ואינן נתונות לרגולציה ופיקוח הדוקים. למעשה, בחלק גדול מהמקרים אין על המערכת הזו פיקוח בכלל.

כמחצית מהאשראי בסין ניתן היום מחוץ למערכת הבנקאית המפוקחת. ההלוואות ניתנות ע"י בנקים וגופים פיננסיים בעיקר לחברות, למתווכים פיננסיים וכו'. לממשלה הסינית אין יכולת שליטה ובקרה על כספים אלו, למי הם ניתנים ולאיזו מטרה. על פי הנתונים הלא רשמיים, היקף פעילות הצללים הכוללת קרנות ופלטפורמות בנקאיות לא רשמיות, אשר אינן יושבות במאזני הבנקים, הגיעה השנה לסכום הגבוה מ-5 טריליון דולר.

קאשין התייחס לכך ואמר: "אם הדברים ישתבשו שם, בנקאות הצללים המשתוללת בסין היא בעלת פוטנציאל להחזיר אותנו ל-2007 מחדש. ברגע שגוף אחד נופל שם, אנחנו עשויים לקבל משבר פיננסי כלל עולמי".

גם ג'נט יילן מוטרדת מאוד מכך. בדיון שנערך בסנאט האמריקני בתחילת החודש היא דיברה על הצורך בהידוק הרגולציה על הענף ודרשה לקיים פיקוח נרחב יותר על גופים פיננסיים שאינם בנקים. התמוטטות של אחד הגופים האלה עשויה להוביל למשבר מערכתי, אמרה יילן, סיבה מספיק טובה כדי לדרוש מהם סטנדרטים של סיכון ועמידה בדרישות הון ונזילות.

חשוב לציין שהיקף הכספים שמתגלגל במערכת הזו הוא עצום לא רק בסין. על פי הערכת המועצה ליציבות פיננסית, היקף הנכסים בענף בנקאות הצללים העולמי הסתכם לסכום של כ-71 טריליון דולר ב-2012, ובעשור האחרון נרשם גידול של 41 טריליון דולר. יש הטוענים כי מדובר בסכומים גדולים יותר שכן אלו אינם כוללים את חלקן של קרנות הפנסיה וחברות הביטוח בשוק. לאור האמור לעיל, ברור שמדובר בסיכון עצום לכלכלה העולמית.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה