אתר Bizportal קיבל מ-4 בתי השקעות תחזית לשוק המניות - הראלי יימשך?

מדדי המניות בחו"ל לא מוצאים כיוון ברור ב-2014, וב-Bizportal בדקנו האם צפויה לנו 'שמחה רבה' בהמשך השנה או ש'נאכל מרורים'
 |  (8)
סוחר, צילום: Getty images Israel
חג הפסח הגיע ואיתו זמן להתחדשות - מנקים את הבית, מחדשים את המלתחה, וגם עושים סדר בתיק ההשקעות. משקיעים רבים מתלבטים האם לנצל את הירידות החדות בשוק האמריקני לאחרונה לקניה, או שמדובר בתחילתו של תיקון אגרסיבי וכדאי להמתין על הקווים.

שאלנו כמה ממנהלי ההשקעות והכלכלנים הבולטים בישראל מה דעתם על מצב השווקים בחו"ל, והאם מצפה לנו עוד 'שמחה רבה', או ש'נאכל מרורים' עד סוף השנה.

- "אנחנו נמצאים בשוק שורי שעדיין לא הסתיים"

לפי יניב מגידיש , מנהל תחום מניות חו"ל בבית ההשקעות אנליסט, "שוק המניות האמריקאי נמצא בשיא ובחינת המשך דרכו מתבקשת. מכפיל הרווח של המדד נמצא מעל הממוצע הרב שנתי, וזאת כששיעור הרווח התפעולי של החברות עומד ברמתו הגבוהה ביותר, בשל התייעלות החברות וירידה בעלויות המימון והמס בשנים האחרונות. מכאן עולה השאלה האם אנו נמצאים בטריטוריה של שוק יקר והאם יש עוד מקום להמשך המגמה החיובית".

"להערכתי, אנו נמצאים בשוק שורי שטרם הסתיים", אומר מגידיש. "ניתן לייחס חלק נכבד מההתרחבות במכפילי הרווח להתייעלות החברות והקטנת ההשקעות, אך תהליכים אלו הגיעו למיצוי. החברות נהנות כיום מיתרות מזומן גדולות ומנגישות למימון זול בשוק, ואת ההתרחבות העסקית הן ישיגו ע"י רכישות והשקעות הוניות חדשות. בנוסף, החברות ייהנו מרוח גבית מצד ממשלות אשר להן גידול בתקבולי מס ועשויות להניע פרויקטים שנעצרו".

"בחלק מהנכסים ראינו עליה במחיר שאינו שיקוף של הפעילות הכלכלית, אלא ניתן להסבר בעיקר בסביבת הריבית האפסית, אך ישנם סקטורים כדוגמת התשתיות, הטכנולוגיה, התעשייה והפיננסים אשר נהנים מהרחבת ההשקעות ושינוי במדיניות החברות והממשלות, תהליך שעשוי להניע ביקושים חדשים. סקטורים אלו מתומחרים ברובם בצורה הוגנת".

לגבי השווקים באירופה ובאסיה מציין מגידיש כי "התייצבותן של כלכלות אירופה והשווקים המתעוררים עשויות להשפיע לחיוב על פעילותן של החברות הגלובליות ומכאן גם בהמשך השוק השורי. המדיניות המוניטארית המרחיבה באירופה ויפן תמשיך אף היא לתמוך בתזה זו".

פסגות - "התאוששות הכלכלות תאפשר לשווקים לסיים גבוה יותר"

לפי אמיר גיל , סמנכ"ל השקעות בפסגות גמל ופנסיה, "על פי הרבעון הראשון של השנה נראה ששוקי המניות מתקשים בינתיים להמשיך במומנטום החיובי של השנים האחרונות. השווקים מוטרדים כרגע מצמצום ההקלה הכמותית מצד הפד אבל מבחינה של הנתונים הכלכליים המתפרסמים בארה"ב לא נראה שיש בהתערבות זאת צורך ממשי".

"גם אם לא תמשך מגמת התרחבות המכפילים, הרי שהתאוששות הכלכלות האמריקאית והאירופאית והשיפור ברווחיות החברות תאפשר להערכתי לשווקים לסיים ברמה גבוהה מהיום", מסכם גיל.

גם אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי בפסגות, מציין ש"ב-12 החודשים האחרונים עלה ה-S&P 500 ב-16.7% אך בדרך גם ביצע 5 תיקונים של 6%-4% (כולל התיקון הנוכחי שעומד בינתיים על 4%). רוב המניות לא יקרות אך בהחלט מתומחרות באופן מלא. לכן, אם נניח שהמכפילים עלו מספיק, על מנת שמחירי המניות ימשיכו לעלות הפירמות צריכות להגדיל את רווחיהן".

"הסביבה הכלכלית העולמית בהחלט תומכת בגידול ברווחיות הפירמות כאשר מלבד לריבית שנשארת נמוכה מאוד גם הפעילות במשקים הגדולים ובעיקר בארה"ב ממשיכה לצבור תאוצה. עם זאת, מכיוון שהיכולת של הפירמות להמשיך בתהליכי ההתייעלות בהם נקטו בשנים האחרונות הולכת וקטנה, המשמעות היא שקצב העליות בשוקי המניות יהיה מתון יותר ושהתדירות של התיקונים שבדרך עשויה לגבור. למרות זאת, התשואה באפיק במנייתי עדיין צפויה להערכתנו להיות גבוהה ממה שאפשר לקבל כיום באפיקים האחרים ואף בפער שמספיק לפצות את המשקיע על הסיכון והתנודתיות החדה שבמניות".

מיטב דש - "קיים סיכוי טוב שהמגמה החיובית תמשך"

לפי אלכס זבז'ינסקי , הכלכלן הראשי בבית ההשקעות במיטב דש, "למרות ששיעור הצמיחה בכלכלה העולמית ירד מדי שנה בשלוש השנים האחרונות, שוקי המניות בעולם רשמו עליות שערים בתמיכה של המדיניות מאוד מקלה של הבנקים המרכזיים. למרות הסתירה בין הביצועי הכלכלה למגמה בשווקים, קיים סיכוי טוב מהמגמה החיובית בשוקי המניות תמשך והפעם אפילו תקבל תמיכה יותר מוצקה מהגורמים הכלכליים".

הכלכלן מציין מספר סיבות לכך: "קודם כל, המצב הכלכלי בעולם משתפר בהדרגה. הצמיחה בעולם בשנת 2014 צפויה להיות גבוהה יותר מאשר בשנה שעברה וזאת לראשונה אחרי שלוש שנים של מגמת האטה בצמיחה. הפעם הצמיחה מובלת ע"י המדינות המפותחות בראשות ארה"ב. עלייה בצמיחה צפויה להגדיל רווחיות החברות, מה שייתן בסיס להמשך עליות במניות גם מבלי ששווין יכנס לטריטוריה בועתית".

"החשש הגדול של השווקים הפיננסיים בכלל ושל שוק המניות בפרט, הייתה נסיגה מהמדיניות המוניטארית המקלה ע"י הבנק המרכזי האמריקאי. בינתיים, הבנק כבר התחיל מהלך של צמצום הרכישות ונראה שהשווקים הסתגלו לכך. העלאת הריבית צפויה רק בשנה הבאה. בכל מקרה תהליך עליית הריבית צפוי להיות מאוד הדרגתי ואיטי כדי שמשקי הבית והחברות יוכלו "לשאת" אותה ללא זעזועים. כמו כן, בשעה שהפד' האמריקאי מתחיל לצאת מהתמריצים, הבנקים המרכזיים האחרים בעולם, כגון הבנק המרכזי האירופאי והיפני, רק מגבירים אתם ומאזנים את הצעדים של הפד'", מסביר זבז'ינסקי.

"הסיכון העיקרי לשווקים עבר מאירופה למדינות המתפתחות ובראשן לסין. אכן, ירידה חדה בפעילות בסין תוך ניפוץ בועות בתחום האשראי עלולים לפגוע בכלכלה העולמים ולשנות את הכיוון החיובי בשווקים. אולם, גם בתחום זה יש בשורות שמאזנות את הסיכון. לסין יש משאבים מאוד משמעותיים ולאחרונה הודיעה הממשל שם שבמקביל לרפורמות הוא מתכנן להפעיל תוכנית תמריצים שתסייע למשק הסיני במעבר. הודעה זו יצרה אפקט שכבר הכרנו אותו בארה"ב בשנים האחרונות. ככל שהנתונים הכלכליים גרועים יותר, כך תגובת השוק חיובית יותר בגלל שנתון כלכלי חלש מגדיל סיכוי למתן תמיכה מצד הממשלה או הבנק המרכזי".

"צריך גם לזכור ששוקי המניות במדינות המתפתחות בכלל עדיין זולים יחסית להבדיל מהשווקים במערב, זאת בגלל הסיכונים הכלכליים הקיימים בהם. אילו הסיכונים הכלכליים לא יתממשו, מהלך עליות שערים בשווקים אלה, כפי שראינו לאחרונה, יכול להימשך ולתמוך גם בשוקי המניות במערב.
כמובן, ששעל רקע שוקי מניות לא כל כך זולים במערב, קיימים עדיין סיכונים רבים ובחלקם גם כאלה שאנחנו עוד לא יודעים עליהם. לכן, חשיפה לשוקי המניות של משקיע צריכה להיות מידתית ומתאימה לפרופיל הסיכון שלו. אילו התרחיש החיובי בשוקי המניות ימשיך להתממש, כדאי למשקיעים לצמצם בהדרגה את החשיפה", מסכם הכלכלן.

הלמן אלדובי - "יש סיכון אחד עיקרי שמרחף מעל שוקי המניות"

גם אילן ארצי , מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות הלמן אלדובי מעריך כי "המגמה החיובית תמשך בתקופה הקרובה לצד ההתגברות בתנודתיות. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי רמות המחירים בשווקי העולם אינם זולים כבעבר וככל שהשווקים עולים נקודת הכניסה של המשקיע מקטינה את פוטנציאל הרווח".

"הגורם המרכזי להמשך המגמה החיובית ימשיך להיות הריביות הנמוכות בעולם שלהערכתנו יוותרו ברמתן הנוכחית לפחות עד תום 2014 וכן המשך הצמיחה בעולם בכלל בשווקים המפותחים ובישראל בפרט. להערכתנו, סביר שמדד S&P500 יחצה במהלך שנת 2014 את השער של 2014 נקודות", מעריכים בהלמן אלדובי.

"יחד עם זאת, קיימים סקטורים בהם מחירי חלק מהמניות נסחרים בתמחור גבוה שמגלם את עיקר החדשות הטובות, בעיקר בסקטורי הטכנולוגיה והביומד, ועל כן בשנה זו קיימת חשיבות לסלקטיביות בבחירת המניות והסקטורים".

"האתגרים שאפיינו את השווקים המתעוררים בתקופה האחרונה, כדוגמת וריבית גבוהה יחד עם האטה בצמיחה ילוו שווקים אלה גם בתקופה הקרובה. יחד עם זאת, המחירים כיום זולים יחסית לשווקים המפותחים, ולמשקיעים אוהבי סיכון שווקים אלה יכולים להוות חלק מתיק השקעות".

"הסיכון העיקרי שמרחף מעל שווקי המניות עלול להגיע מכיוונה של סין שמתמודדת בימים אלה עם ירידה בצמיחה, בעיות אשראי וכו'. כמו תמיד חשוב להתאים את רמות הסיכון בבניית תמהיל ההשקעות לפרופיל ההשקעה של הלקוח", מסכם ארצי.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  מה עם אלקטרה צריכה? יש לי תשעים אלף ש״ח מניותיה! (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 19/04/2014 14:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  הבדיקה האמיתית
  דוד מירושלים 17/04/2014 12:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  צריך לבדוק מספר שנים אחורה האם החברות הללו היו בעלות ביצועים טובים יותר מהאחרים. לדעתי לא
  סגור
 • 5.
  הפוך גוטה הפוך.אם כולם אופטימיים אני רוצה להיות פסימי. (ל"ת)
  אנונימי 17/04/2014 10:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  מפולת
  פולי 17/04/2014 10:29
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הכל דראק
  סגור
 • 3.
  מעוז אמר עליות (ל"ת)
  רק שלמה 17/04/2014 09:44
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • פה גדול , שכל ,לא כל כך
  רק לא שלמה 17/04/2014 15:32
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אם התחזית שלו לא תתממש, הוא יוותר על חצי מהמשכורת? אני לא בטוח....
  סגור
 • 2.
  שאלה?
  זה שלא יודע לשאול 17/04/2014 09:10
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אך הלמן "איסלנד" אלדובי, השתרבב לרשימה של חמישה מנהלי השקעות? מי הגזים עם היין בליל הסדר?
  סגור
 • 1.
  מה קרה בביספורטל שהוא רואה המשך חיובי
  המבין 17/04/2014 09:00
  הגב לתגובה זו
  6 1
  ובמיוחד על ידי האנליסט השלילי ידיידיה אפק בין לילה הכל ישתנה לטוב זה רק מראה שאתה לא יציב בכלל נקודה
  סגור