שוק הדיור בארה"ב מאט: עליית המחירים נחלשה, קצב מכירות הבתים ירד

הירידה בקצב מכירות הבתים החדשים היתה בהתאם לתחזיות המוקדמות, בעיקר בשל עלייה בריבית על המשכנתאות ובמחירי הבתים
 | 
קומפלקס מגורים להשכרה בארה"ב
שוק הדיור בארה"ב נמצא במגמה חיובית בשנתיים האחרונות, כשמחירי הבתים עולים מדי חודש בגלל היצע מצומצם. היום פורסמו מספר נתונים שמחזקים עוד יותר את תמונת המצב בשוק זה - צמד מדדי מחירים ונתוני מכירות הבתים החדשים לחודש האחרון.

הנתון המרכזי של היום היה נתון מכירות הבתים החדשים לחודש פברואר, שירד ב-3.3% לעומת החודש שעבר ל-440 אלף בתים (בשיעור שנתי). שיעור זה תואם את תחזיות הכלכלנים המוקדמות.

עלייה בשיעור מכירות הבתים הורגשה במיוחד באיזור המערב התיכון, עם תוספת של 37% לשיעור השנתי. בדרום ארה"ב, בחוץ המזרחי ובמערב המדינה נרשמה ירידה בקצב המכירות. בהשוואה לחודש פברואר 2013, מדובר בירידה של 1.1% בשנה בקצב המכירות.

כלכלנים מסבירים את ההאטה בעליית מחירי הבתים ועלייה בשיעור הריבית על המשכנתאות, יחד עם מזג אויר קר במיוחד.

מכירי הבתים עולים, אבל לאט יותר

לפני פתיחת המסחר יצא מדד מחירי הבתים של ה-FHFA ובמקביל גם מדד קייס שילר, שהציגו תמונה דומה לזו שראינו בחודשים האחרונים. לפי סוכנות מימון הבתים הפדרלית, מחירי הבתים עלו בחודש ינואר בשיעור חודשי של 0.5%, ובשיעור שנתי 7.4%.

לפי מדד קייס שילר, המודד את מחירי הבתים ב-20 הערים הגדולות בארה"ב, הגידול במחירי שוק הדיור האט מעט בחודש ינואר, אך עדיין נמצא ברמה גבוהה מאוד - 13.2% בשיעור שנתי. בחודש דצמבר עמד קצב עליית המחירים על 13.4%, ובחודש נובמבר עמד על שיא של יותר מ-5 שנים - 13.7%. אנליסטים ציפו לעלייה שנתית של 13.3% בחודש ינואר.

בשיעור חודשי, מחירי הבתים עלו בחודש ינואר ב-0.8%, בניכוי עונתיות.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה