לקראת ההנפקה הגדולה של השנה: איך גם אתם תוכלו להרוויח מעליבאבא?

עליבאבא צפויה לצאת להנפקה בוול סטריט בחציון השני של השנה לפי שווי מוערך של 140 מיליארד דולר. לא חייבים להשיג מניה כדי להרוויח
 |  (2)
אליבאבא, צילום: Getty images Israel
ענקית המכירות המקוונות עליבאבא מתכוננת להנפקת ענק בוול סטריט לפי שווי מוערך של 140 מיליארד דולר. לקראת ההנפקה החברה צפויה לערוך רוד-שואו שבמסגרתם תנסה לשכנע את המשקיעים להשתתף בגיוס. בניגוד לנעשה בארץ, בוול סטריט לא מתקיימת בצורה של מכרז ציבורי. החתמים בהנפקה מחליטים מי המשקיעים אשר מקבלים את המניות שיונפקו.

לכן, סביר להניח שאם ההנפקה תוגדר כמוצלחת, ואם אין לכם קשר טוב עם החתמים בהנפקה, לא תוכלו לקבל מניות בהנפקה. עם זאת, נכון להיום ישנן שתי דרכים נוספות אשר יכולות לאפשר למשקיע הממוצע להיחשף לפעילותה של עליבאבא ולהיחשף לחברה - זאת עוד בטרם ההנפקה.

החשיפה לחברה יכולה להתבצע דרך חברות המחזיקות בעליבאבא טרום ההנפקה. מדובר בחברת האינטרנט יאהו (סימול: YHOO) או בחברת התקשורת היפנית סופטבנק (סימול: JP:9984). החברות הללו מחזיקות 24% ו-36.7% בהתאמה מהחברה ושתי המניות הללו עלו ביותר מ-100% כל אחת בשנה שחלפה, בין היתר בזכות ההחזקה שלהן בעליבאבא.

חברת עליבאבא מהווה מעל מחצית הרווח הנקי של יאהו

כאמור, חברת יאהו מחזיקה כ-24% מחברת עליבאבא ולאחר ההנפקה היא צפויה להחזיק כ-15% ממנית החברה - שווי תיאורטי של 21 מיליארד דולר לפי מחיר החברה בשעת ההנפקה. השווי הנוכחי של יאהו הוא 38.3 מיליארד דולר והמניה נסחרת תמורת 36.72 דולר. בעבר החזיקה יאהו כ-40% מחברת עליבאבא, אותם רכשה בשנת 2005 תמורת מיליארד דולר. לאחר שמכרה חלק מהחזקותיה השתמשה החברה בתזרים שנוצר לקניה עצמית של מניות, לרכוש את פלטפורמת הבלוגינג Tumblr תמורת מיליארד דולר ולשמור את העודף.

אנליסטים מעריכים כי הסיכוי לחלוקת חד-פעמי לאחר ההנפקה איננו גבוה, בעיקר משום שמנכ"לית יאהו, מריסה מאייר, עסוקה בימים אלו בחיזוק החברה הוותיקה על-ידי רכישות חברות ושינוי משנה החברה. סביר להניח שיאהו תשתמש בכסף באותו האופן בו השתמשה בו בפעם האחרונה.

עם זאת, חברת עליבאבא תורמת יותר ממחצית מהרווח הנקי של יאהו ולכן הנפקה מוצלחת של עליבאבא צפויה לדחוף את מניית יאהו למעלה. בנוסף, אנליסטים מעריכים כי גופים מוסדיים ומשקיעים גדולים אשר לא יצליחו לתפוס מניות של עליבאבא לפני ההנפקה יפנו לחברה הבאה בתור שתושפע מכך - יאהו. הנהירה העתידית הזו צפויה אף היא לדחוף את המניה למעלה.

השקעות גדולה אמר היום לפייננשיאל טיימס כי "אני לא חושב שההנפקה של עליבאבא זוכה עדיין למלוא תשומת הלב של המשקיעים הקטנים וקרנות לונג שזזות לאט. אני מאמין כי לקראת ההנפקה הגורמים הללו יתחילו לנבור בתיק של עליבאבא בכדי להבין כיצד הם יכולים להרוויח. כשזה יקרה, אנחנו ניראה קניות גדולות ומיידיות של מניות יאהו".

סופט בנק רכשה 36.7% מעליבאבא תמורת 20 מיליון דולר בלבד

בענקית התקשורת היפנית סופטבנק המצב מעט שונה. בעל השליטה, מאסאיושי סן, כנראה עשה את עסקת חייו בשנת 2000 כאשר השקיע בחברה סינית אלמונית 20 מיליון דולר תמורת 36.7% ממניות החברה. בשנה האחרונה מניית סופטבנק יותר מהכפילה את עצמה (הרבה בזכות עליבאבא) והיא נסחרת כיום לפי שווי של 98 מיליארד דולר. אם עליבאבא תונפק בשווי החזוי, אזי חלקה של סופטבנק בעליבאבא יהיה שווה יותר מ-44 מיליארד דולר.

למרות הבוננזה הצפויה, לפי הנתונים של סופטבנק התרומה של עליבאבא לרווח הנקי של החברה עומדת על כ-3% לערך. בניגוד ליאהו, במקרה של סופטבנק יש סיכוי מסויים לחלוקת דיבידנד, אולם רוב ההערכות הן כי החברה תרכוש חזרה חלק ממניתיה בשוק. מהלך כזה יקטין את היצע המניות, יעלה את הרווח למניה ואת האטרקטיביות שלה, כך שייתכן ומשקיעים ירצו לרכוש את מניות סופטבנק כבר עכשיו.

מנכ"ל סופטבנק, יושימיטסו גוטו, אמר לבלומברג בנובמבר כי "עליבאבא מהווה נכס חשוב ביותר מהפורטפוליו של הקבוצה, ולכן התכנית שלנו היא להחזיק במניות שלנו לטווח רחוק". עם זאת, ההיסטוריה מראה שלאחרונה סופטבנק משתמשת בתזרים הפנוי שלה בכדי לחדור לשוק התקשורת בארה"ב.

כך, בשנה החולפת רכשה הקבוצה את 'ספרינט' האמריקנית תמורת 21.6 מיליארד דולר ו-1.26 מיליארד דולר תמורת חברת התקשורת ממיאמי 'ברייטסטאר'. אנליסטים אומרים כי כדאי לעקוב מקרוב אחר הודעות החברה והאסטרטגיה שלה ולהשקיע בחוכמה בחברות פוטנציאליות, משום שבמקרה של תזרים גדול מעליבאבא, סביר שסופטבנק יבצעו רכישות.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  סופטבנק נסחרת באה"ב סימבול SFTBY (ל"ת)
  קורא נתונים 25/03/2014 16:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  כתבה מצוינת ואינפורמטיבית
  נמרוד 25/03/2014 15:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  עולה השאלה עד כמה הסחירות של סופטבנק תעלה בחודשים הקרובים כי לפי מה שאני מבין היא נסחרת במחזורים מאוד נמוכים, מעניין אם יהיה איזה שינוי בתחום הזה.
  סגור