מנתחים את הודעת הפד': האם צריך לדאוג מההערה על העלאת הריבית?

ההערה של יילן, במסיבת העיתונאים האחרונה, באשר לאפשרות שהריבית בארה"ב תעלה בטווח של עד חצי שנה מיום סיומה של תכנית הרכישות, הדאיגה מאוד את המשקיעים - האם יש סיבה לחשוש או שמא מדובר באזעקת שווא?
 |  (4)
ג'נט ילן סגנית נשיא הפדרל ריזרב בסן פרנסיסקו (צילום: Getty images Israel)
מחירי המניות והאג"חים נפלו ביום רביעי האחרון אחרי הודעת הפד' בסיום וועידת השוק הפתוח ולאורך מסיבת העיתונאים שערכה יו"ר הפד', ג'נט יילן, מיד לאחר מכן. מאז אמנם, חזרו השווקים לטריטוריה ירוקה והסנטימנט נראה חיובי כאשר וול סטריט נעלה אתמול בעליות, אסיה חתמה היום בירוק ואירופה פתחה את יום המסחר הנוכחי בתנופה. אז מה הלחיץ כל כך את המשקיעים והאם השוק הגיב ביתר רגישות?

כאמור, המדדים המובילים בוול סטריט נפלו חזק מיד לאחר הודעת הפד' ברביעי האחרון. לטובת אלה שפספסו את הודעת הפד', נזכיר שיילן הודיעה על המשך צמצום תכנית הרכישות בעוד 10 מיליארד דולר כמתוכנן לרמה של רכישת אג"ח בהיקף של 55 מיליארד דולר בחודש. בנוסף, הודיעו בפד' שיעד שיעור האבטלה כמדד להעלאת הריבית בטווח הקצר, לא יעמוד יותר על 6.5%, אלא שמעתה הם מחפשים לראות תעסוקה מלאה.

השוק נפל אפילו עוד יותר חזק במהלך מסיבת העיתונאים של יילן כאשר באחת מתשובותיה רמזה יושבת הראש שייתכן והפד' יעלה את הריבית לטווח הקצר בתקופה של עד חצי שנה מסיומה של תכנית ההקלה הכמותית. הדאו ג'ונס צלל 1.3% לאחר ההערה הזו של יילן אך בהמשך הערב הספיק לצמצם כמעט חצי מההפסד הזה עד לנעילה.

הדברים של יילן באשר לסוגיית הריבית הצטרפו להצהרותיה באשר לשוק העבודה האמריקני והקרבה שלו לעבר יעד התעסוקה המלאה, קצב עליית השכר בו ורמת האינפלציה. "אם נראה צניחה משמעותית באינפלציה אל מתחת ליעד שלנו שעומד על 2%, זו תהיה סיבה טובה להשאיר את הריבית ברמתה הנוכחית", אמרה יילן.

קרדיף גרסיה, העורך של האתר FT Alphaville, אמר ליאהו פיננסים: "אנשים נותנים פרשנות מרחיבה מדי להערה של יילן בהקשר לריבית. מיד לאחר ההערה המדוברת היא ניסתה להרגיע את הרוחות באמצעות כל מיני הסתייגויות. כששמים את הדברים בהקשרם הנכון, בתוספת מכלול הדברים שאמרה, זה נראה כאילו היא מנסה דווקא לשדר מסר מאוד מרגיע".

נרימן ברווש, כלכלן ראשי ב- IHS, אמר: "מסתבר שיעד האבטלה שהציב לעצמו הפד' בעבר כבר לא כל כך רלוונטי מכיוון ששיעור ההשתתפות יורד. הפד' נתן לעצמו גמישות גדולה יותר ומאפשר לעצמו לבחון מדדים אחרים מעבר למצב בשוק התעסוקה. גם אם הפד' מודה שיעד האבטלה הקודם היה טעות או לא, ברור שזה לא היה אינדיקטור נכון. אם הם רציניים בקשר ליעד האינפלציה של 2%, הם צריכים להתחיל לעבוד חזק כדי לקדם אותה לשם".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כותרת מוזרה
  דליה 22/03/2014 12:33
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ממש מוזר. המשקיעים חוששים מהעלאת ריבית. הם הפכו ל"נרקומנים" המכורים להרחבה הכמותית. הם אינם מבינים שהעלאת הריבית מצביעה על התאוששות הכלכלה האמריקנית. עליהם לשמוח ולא לדאוג. מוטב שיתחילו את תהליך הגמילה כי הריבית תעלה.
  סגור
 • 2.
  האמריקאים צריכים להשקיע בארצות הברית ולא חול ואז תגיע ה
  יופיטר. שוקי הון 21/03/2014 21:52
  הגב לתגובה זו
  1 1
  צמיחה האמיתית!
  סגור
 • 1.
  תעלה רבע אחוז?? בדיחה עלובה (ל"ת)
  הריבית 21/03/2014 12:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • כשריבית תעלה אז כן/לא %0.25
  צדק 21/03/2014 16:56
  הגב לתגובה זו
  0 1
  זה יתחיל ב 0.25-0.5%. אך במהלך שנתיים ראשונים תעלה בלפחות 1-3%. היסטוריה מראה שכל פעם שמתחילים לעלות, היא עולה מהר. כמו גם קצב ירידת ריבית תמיד מהירה עקב משבר (אם כי בקצב מהיר יותר בגלל לחץ של זמן גדול יותר)
  סגור