מחכים ליילן: מה לצפות מההחלטה הראשונה של יו"ר הפד' - בעוד יומיים

בעוד שהצפי הוא לצמצום נוסף בהיקף רכישות האג"ח החודשיות, המשקיעים יחפשו כל אינדיקציה למועד האפשרי להעלאת הריבית
 | 
פדרל ריזרב, צילום: Getty images Israel
הקדנציה של ג'נט יילן כיו"ר הפד' תכנס לתוקף השבוע, כשהיא תעמוד בראש הועדה המוניטרית של הפדרל רזרב בפגישה בת היומיים שתחל מחר (ג'). בסיום הועידה צפויה יילן להכריז, אם לא יהיו הפתעות, על צמצום נוסף של 10 מיליארד דולר בהיקף רכישות האג"ח החודשיות.

פרשנים בארה"ב כבר הכריזו על ההחלטה הקרובה כ"אחת ההחלטות הכי חשובות של השנה", ולא בגלל ההודעה על צמצום נוסף ברכישות. הפרשנים מצפים שהפד' ישנה את הסף שעליו החליט בנוגע להעלאת הריבית, שעליו הכריז היו"ר הקודם בן ברננקי בקיץ האחרון.

על פי אותו סף, הפד' צפוי להעלות את הריבית כאשר שיעור האבטלה בארה"ב יגיע ל-6.5% או פחות. כאשר סף זה פורסם לראשונה, שיעור האבטלה עמד על יותר מ-7.2%, אך ירד מאז בקצב מהיר יותר ממה שציפו בפד', לרמת 6.7% בחודש האחרון. כעת מצפים בוול סטריט להבהרות מהפד' לגבי התוכניות שלו ליום בו שיעור האבטלה יגיע לרף שהציב, והכלכלה האמריקנית לא תהיה מוכנה לריסון מוניטרי.

"הסיכון גדול מהתועלת"

מדברים שאמרו מספר בכירים בפד' בשבועות האחרונים עולה כי חלק גדול מהם תומכים ב' סף איכותי' לעומת 'סף כמותי', כלומר שההחלטה להעלות לא תבוסס על גורם מספרי אחד (שיעור האבטלה), אלא על שקלול של כמה גורמים עיקריים.

"ככל שאנחנו קרובים יותר להשגת היעדים שהצבנו, אני חושב שהסיכון הכרוך בצמצום כל הפרמטרים המורכבים שמשפיעים על המדיניות המוניטרית לפרמטר אחד (שיעור האבטלה) פשוט גדול יותר מהתועלת", אמר ג'ון וויליאמס, נשיא הפד' של סאן פרנסיסקו, לפייננשל טיימס.

ככל הנראה, מעריכים בפייננשל טיימס, הרף שיקבע הפד' להעלאת ריבית עתידית יורכב משלושה אלמנטים: רכישות האג"ח (שחייבות להסתיים לפני שהריבית עולה), (שהופכת לרלוונטית יותר ככל שהכלכלה מתאוששת), ושקלול של מספר פרמטרים שונים משוק התעסוקה.
ג'נט יילן, יו"ר הפד'
ג'נט יילן, יו"ר הפד'

האלמנט הראשון, רכישות האג"ח, הוא די ברור. הפד' הודיע פעמים רבות בשנה האחרונה שישמור על "מדיניות מרחיבה מאוד לזמן ארוך" לאחר שרכישות האג"ח יגיעו לקיצן. בפועל, זה אומר שככל שרכישות האג"ח נמשכות, גם אם בשיעור נמוך יותר, הריבית לא תעלה.

לגבי האינפלציה, לחודש ינואר הראה גידול שנתי במחירים בשיעור של 1.2% בלבד, רחוק מיעד הפד' של 2%. הפד' כנראה ידגיש את כוונתו לשמור על שיעור ריבית נמוך כל עוד האינפלציה תשאר בשליטה, כלומר סביב רמת 2%. כלכלנים צופים שרמת המחירים תגיע לשיעור זה בהדרגה תוך שנתיים או שלוש שנים.

ולגבי שוק התעסוקה, הפד' כנראה ילך בדרכו של הבנק המרכזי באנגליה, שעבר להדגיש פחות את שיעור האבטלה ויותר את התמונה הכללית, כמדד לאפשרות שהריבית תעלה.

נכון להיום, רוב הכלכלנים מצפים לראות עליית ריבית בארה"ב, שנמצאת ברמה אפסית מזה 5 שנים, רק בשנת 2015, אך זה לא אומר שפליטת פה לא נכונה של יילן לא יכולה להפיל את השוק ביום ד'.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה