אכזבה באירופה: מדד המחירים לצרכן פספס את התחזית ונוגע בשפל

האנליסטים העריכו כי שיעור האינפלציה באיחוד האירופי יוותר ללא שינוי - 0.8%. יעד האינפלציה השנתי של הבנק המרכזי עומד על 1%
 | 
סוחרים, צילום: Getty images Israel
קצה הצמיחה השנתי באיחוד האירופי עומד נכון להיום על 0.7%, זאת לעומת צפי האנליסטים לשיעור צמיחה של 0.8%. המדד בוחן את השוני האינפלציוני הכולל, ובעל חשיבות להערכת שווי המטבע. נכון לחודש פברואר, באיחוד האירופי עמד על 0.8%. עלייה בנתון מדד המחירים לצרכן עשוי להביא להעלאת הריבית, אולם הנתון הנוכחי עלול דווקא להביא את דראגי לנסות ולהתערב - מה שנמנע מלעשות עד כה.

האינפלציה באיחוד האירופי נמצאת בשפל של מספר חודשים, כאשר רק לפני שבועיים הראה הנתון שפל חדש של 0.7%. הבנק המרכזי האירופי הנמיך את צפי האינפלציה לשנה הקרובה מ-1.1% ל-1% והוא נאבק להשיג את היעד הזה, כאשר רמת האינפלציה הנמוכה השוררת באיחוד מעלה דאגה גוברת מפני דיפלציה.

לדברי נגיד הבנק המרכזי האירופי, מריו דראגי, שיעור האינפלציה צפוי לעמוד על 1.3% בשנת 2015, ובמצב בו המטבע יישאר יציב הבנק המרכזי צופה שיעור צמיחה שנתי של 1.7% לשנת 2016. אולם הדרך לשם עוד ארוכה, כאשר רק סוף פברואר הותיר הנגיד את הריבית באיחוד האירופי בשפל של 0.25% - ללא שינוי מאז חודש נובמבר.

"אנחנו מוכרחים להיות מוכנים למצב כזה אן אכן יתממש"

נכון לעכשיו, בבנק המרכזי לא סבורים כי יש חשש ממשי לדיפלציה, אולם הם מכירים בכך שזהו סיכון אפשרי. בכיר בבנק המרכזי אמר לוול סטריט ג'ורנל כי "אנחנו מוכרחים להיות מוכנים למצב כזה אן אכן יתממש, אולם לבנק יש את כלים רבים להתמודד עם מצב של דיפלציה".

מרבית האנליסטים מעריכים כי נגיד הבנק המרכזי יותיר את הריבית ללא שינוי גם לקראת סוף חודש מרץ, לאחר שדו"ח באיחוד האירופי הצביע כי החולשה בשווקים האירופיים בחודש פברואר נבעה מנפילת מחירי האנרגיה (גז ונפט), אשר איבדו בממוצע 2.2% מערכם.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה