על חשבון היציבות: ממשלת סין מציבה את יעד הצמיחה על 7.5%

כלכלנים טוענים כי העדפת הצמיחה על פני חיזוק הכלכלה מסוכנת. לא ניתן לבצע רפורמות ולרדוף אחר צמיחה מהירה באותו הזמן
 | 
דגל סין, צילום: Getty images Israel
בפתיחת המושב השנתי של הפרלמנט בסין הכריז ראש הממשלה, לי קה-צ'יאנג, כי יעד הצמיחה (GDP) לשנת 2014 יעמוד על 7.5% וקצב האינפלציה יעמוד על 3.5%. הנתונים הללו זהים ליעד שהציבה הממשלה בשנת 2013, כאשר בסופו של יום עמד קצב צמיחת הכלכלה בסין על 7.7%.

גאוף ראבי, מנכ"ל חברת הייעוץ Geoff Raby & Associates, אמר אתמול לרשת CNBC כי "ממשלת סין למעשה משדרת עסקים כרגיל. אם עוקבים אחר הדוחות הללו שנים אחורה, אנחנו לא רואים שינוי. כלומר, הממשלה מנסה להעביר את המסר שטוב לה היכן שהיא נמצאת כרגע".

ראש ממשלת סין הוסיף והצהיר כי הממשלה דחוף להמשך הרפורמות ביואן ושערי החליפין. בכוונת הממשלה לעודד צמיחה של M2 Money, כלומר החזקה של כספי ציבור באפיקים לא נזילים, אך כאלה שניתן למשוך מהם את הכסף במהירות או להמירם למזומן.

תקציב הממשלה יעמוד בשנה הקרובה על 15.3 טריליון יואן (2.5 טריליון דולר), אשר עשוי להביא לגרעון של עד 2.1% מהתמ"ג, שהוא למעשה אותו הגירעון שנרשם בשנת 2013.

דאריוס קוואלסקי, מבית ההשקעות Credit Agricole, טוען כי הצבת יעד הצמיחה על 7.5% הוא לא נתון מעודד, מפני שהוא מראה כי "הממשלה הסינית למעשה מעדיפה קצב צמיחה גבוהה על פני יציבות כלכלית, וזה מעלה את הסיכון למה שעשוי לקרות שם".

הלילה התפרסם בסין מדד מנהלי הרכש של HSBC במגזר השירותים בסין ועמד על 51.0 נקודות. בחודש הקודם עמד המדד על 50.7, כך שמדובר על התרחבות מסוימת. בכל מקרה, כל קריאה מעל 50 נקודות משמעה התרחבות כך שזה נתוון מעודד. זו הפעם הראשונה שנתון זה מציג התרחבות מזה ארבעה חודשים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה