כששוק המניות סוער: 'מדד הפחד' מזנק 17%, ולאן זורם היום הכסף הגדול?

הדאו נופל יותר מ-200 נקודות, בורסות אירופה קרסו, והסוחרים שוברים את הראש כדי לייצר תשואה חיובית. בשוק הסחורות - זינוקים עד 5%
 | 
ירידות חדות, צילום: Getty images Israel
בעוד שוק המניות מאבד גובה היום, לא מעט משקיעים מצליחים להוציא תשואות לא רעות בכלל. כמו בעיתות מלחמה בעבר, אנשים מעדיפים לעבור לנכסים פחות מסוכנים, וכאלה שנתפסים כגידור מפני ירידת ערך הכסף.

מפלטים אלה מתחלקים לשני תחומים עיקריים: אגרות חוב ממשלתיות, במיוחד של מדינות מפותחות, וסחורות. בגזרת האג"ח, תשואת האג"ח הממשלתי ל-10 שנים של ארה"ב יורדת היום 4 נקודות בסיס לרמת 2.6%, וירידה משמעותית נרשמה גם בתשואות האג"ח הגרמני, הבריטי והיפני ל-10 שנים. הירידה בתשואות, שמשמעותה עלייה במחירי האג"ח, באה בניגוד להמלצות האנליסטים שמצפים לראות עליית תשואות בטווח הזמן הקרוב.

ואם ממשלתי לא מושך אתכם, יש מי שמעדיף לשים את הכסף בסחורות בשעת משבר גאופוליטי - חוץ מהחוזים על הנפט והזהב, שעולים היום 1.6% ו-2.2%, בהתאמה, גם החוזים על חיטה מזנקים היום ביותר מ-4% בשוק הסחורות בשיקגו, והחוזים על קפה מסוג C מטפסים כ-4.6%.

למשקיעים שמוכנים לקחת דווקא יותר סיכון כשרמת התנודתיות עולה, מדד ה-VIX מזנק היום בלא פחות מ-17%, לרמת 16.5 נקודות. המדד מחושב לפי האופציות על מדד ה-S&P 500, ועלייה אומרת שהתנודתיות הצפויה במדד המוביל תעלה בזמן הקרוב. כאמור, קניית אופציות 'קול' על ה-VIX יכולה להביא רווח מהיר אבל היא ספקולטיבית ונחשבת מסוכנת.

כמובן שקיימות עוד אפשרויות רבות לייצר רווחים - החל מפוזיציות שורט על מדדים וכלה בטכניקות גידור מתוחכמות, אבל העיקרון ברור.

ולמעוניינים להישאר בשוק המניות - מתוך למעלה מ-6,000 מניות הנסחרות בוול סטריט, גם ביום סוער כמו היום כ-1,600 מניות עדיין מוסיפות לערכן. בין השמות הבולטים כדאי לציין במיוחד שלוש מניות חברות 'כחול לבן' - מניית ורוניס (סימול: VRNS) ממשיכה לזנק גם היום לאחר שהונפקה לראשונה בשבוע שעבר; מניית פריון נטוורק (סימול: PERI) מטפסת יותר מ-10% בעקבות דוחות רבעוניים טובים מהצפוי ; ומניית אירוטק (סימול: ARTX), חברה קטנה מתחום התעשיות הבטחוניות, טסה כ-15% לאחר שהחברה קיבלה הזמנה בסך 3.5 מיליון דולר מלקוח קיים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה