הפרוטוקלים נחשפים: חלק מבכירי הפד' רצו להעלות ריבית בחודשים הקרובים

בכירי הפד' לא הגיעו להסכמה ברוב הנושאים בהם דנו במהלך הועידה - אך הסכימו לעדכן את רף האבטלה מטה בהתאם להתפתחויות
 |  (2)
פדרל ריזרב, צילום: Getty images Israel
בכירי הפד' לא הגיעו להסכמה בנוגע לתחזית הריבית לטווח הקצר, תחזיות כלכליות לעתיד, אינפלציה ומצב שוק העבודה, כך עולה ממבט ראשוני על הפרוטוקולים מועידת הפדרל רזרב האחרונה. כזכור, בסיומה של אותה ועידה הוחלט לצמצם את היקף רכישות האג"ח החודשיות ב-10 מיליארד דולר.

סיכומי הועידה האחרונה, שהסתיימה ב-29 בינואר, מגלים שכמה מחברי הבנק המרכזי ה'ניציים' יותר מאמינים שעל הפד' להעלות את הריבית מרמת השפל ההיסטורית בה היא נמצאת מאז 2009 כבר בחודשים הקרובים. מהצד השני של הקיצון, שניים מחברי הפד' ה'יוניים' יותר מעדיפים לראות את רכישות האג"ח החודשיות נמשכות בקצב הנוכחי ללא צמצום נוסף, בטענה שהכלכלה האמריקנית עוד חלשה מדי.

מספר חברים בועדה ציינו כי אם הכלכלה תסטה משמעותית מהתחזיות הנוכחיות, "הועדה צריכה להיות מוכנה להגיב באמצעות כיוונון של היקף הרכישות החודשיות", כך נכתב בפרוטוקולים שפורסמו.

עוד עולה מהסיכומים כי רוב חברי הועדה הסכימו כי ככל שמתקרבים ליעד הפד' של 6.5% אבטלה, יהיה צורך לשנות את תחזיות הפד', על מנת להיות שקופים ולספק מידע על כוונות הבנק בנוגע לריבית. כזכור, היו"ר הקודם, בן ברננקי, הודיע במהלך הקיץ האחרון כי שיעור הריבית ישאר ברמתו הנוכחית לפחות עד ששיעור האבטלה יגיע ל-6.5%.

בדוח התעסוקה האחורן נרשמה רמת אבטלה של 6.6%, הנמוכה ביותר מאז 2008.

לגבי התחזית לכלכלת ארה"ב, כמה מחברי הועדה ציינו כי גורמים זמניים עזרו לדחוף את הצמיחה גבוה יותר ברבעון האחרון, כולל עלייה ביצוא ועלייה במלאים. כתוצאה מכך הסכימו רוב חברי הועדה שאין לצפות לקצב דומה (של 4%) בצמיחה ברבעונים הבאים. מצד שני, הקלה במדיניות הפיסקלית, יחד עם מדיניות מוניטרית מקלה מאוד, יסייעו לצמיחה בזמן הקרוב.

לגבי מצב שוק התעסוקה ציינו מספר בכירים בועדה כי נתוני התעסוקה מחודש דצמבר היו בגדר "אנומליה", וכנראה שיקפו מזג אויר גרוע. חברי הועדה התווכחו גם לגבי הרלוונטיות של שיעור האבטלה כאינדיקטור על מצב השוק, במיוחד כאשר שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ממשיך לרדת, שיעור המשרות החלקיות הגבוה, והעובדה שלא קיימים עדיין לחצי שכר.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  השוק הולך למטה ובגדול
  אסף 19/02/2014 21:20
  הגב לתגובה זו
  6 1
  זכרו את היום הזה. עד הסגירה השוק יתחיל לרדת למטה. תוך כמה חודשים המדדים בארה"ב לפחות 10 אחוזים למטה.
  סגור
 • אתה מחוץ למניות? (ל"ת)
  כלכלן 20/02/2014 13:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור