גולדמן סאקס: "מאמינים ששוק המניות יטפס גבוה השנה, הרוח החייתית חוזרת"

מנהל ההשקעות הראשי במניות גלובליות של גולדמן סאקס מצפה שחברות יחזירו פחות מזומנים למשקיעים ויעדיפו להשקיע יותר, לאחר שגורמי האי ודאות שהיו קיימים הוסרו
 |  (2)
גולדמן סאקס, צילום: Getty images Israel
בעוד שאסטרטגים רבים מעריכים שהשנה הקרובה לא תהיה טובה למשקיעים בשוק המניות כמו 2013, אז עלו המדדים בארה"ב ב-30% ויותר, יש מי שדווקא מצפה לראות התעוררות של "הרוח החייתית". סונייל מהינדרו (Suneil Mahindru), מנהל ההשקעות הראשי במניות גלובליות בבנק ההשקעות גולדמן סאקס, פרסם השבוע תחזית גלובלית בה הוא מצפה לראות השקעה גוברת של חברות, בעקבות הסרת גורמי האי ודאות מהשוק.

מהינדרו כותב שאותה רוח חייתית, המושג שטבע הכלכלן ג'ון מיינארד קיינס בכדי לתאר את הביטחון והנכונות להשקיע, שהינם דחפים החיוניים לצמיחה כלכלית - הייתה רדומה מאז המשבר הפיננסי של 2008. שוקי המניות אמנם טיפסו מאז שיא המשבר והכילו את ערכן בשווקים רבים, אך הצמיחה אותגרה על ידי משברים רבים - משבר החוב באירופה, המצוק הפיסקלי בארה"ב, האטת הצמיחה בסין ועוד.

"אך אותה 'רוח חייתית' מתעוררת, כפי הנראה, כעת כאשר מחזור המניות עובר לשלב הצמיחה שבו צמיחה מקרו-כלכלית מואצת וצמיחת רווחים עשויים להניע את החברות לחדש את השקעותיהן בצמיחה", אומר מהינדרו.

והצמיחה הזו כבר מושכת את המשקיעים אליה, מציין מנהל ההשקעות. "לפי סקר מנהלי הקרנות של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' שנערך לאחרונה, מספר משקיעי המניות שרוצים שחברות ישתמשו במזומנים שלהן בכדי להגדיל את ההוצאות ההוניות (cap ex) זינק ליותר מ-50%, הרמה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2005. במקביל, מספר המשקיעים המעדיפים שהמזומנים יוחזרו לבעלי המניות ירד לפחות מ-30%, הרמה הנמוכה ביותר מאז 2010".

"אי-הוודאות הקפיאה את קבלת ההחלטות התאגידים בחמש השנים האחרונות, אבל כעת, כשחסמים מסוימים מוסרים – הפד' אישר לאחרונה שהוא יתחיל לצמצם את רכישות הנכסים, ארה"ב הגיעה לסיכום על התקציב, והבנקים באירופה יעברו הערכת איכות של נכסיהם – אנו מאמינים שאותה רוח חייתית תעניק למנכ"לים ביטחון ונכונות להשקיע שנית", מעריך מהינדרו.

מעדיפים חשיפה לשווקי ארה"ב ויפן - גולדמן סאקס

הוא מוסיף שבעוד שהראלי האחרון במחירי המניות היה בעיקר בזכות עלייה במכפילים, מה שמאפיין את 'שלב ההתאוששות' במחזור הצמיחה, הוא מאמין שלשוקי המניות יש עוד לאן לטפס, בעיקר בתמיחת צמיחה ריאלית ברווחים. "אנו סבורים שההאצה בצמיחת הרווחים עשויה לדחוף עוד את מחירי המניות המניעים אותה כלפי מעלה. לדעתנו, בחירת המניות תהיה קריטית יותר ליצירת תשואות בשלב זה של המחזור בעת שחברות מבדלות את עצמן מבחינת צמיחת הרווחים והערכות השווי", הוא כותב.

בגולדמן סאקס מבדילים בין הצמיחה המואצת בשווקים המפותחים לבין השווקים המתעוררים - "אנו סבורים שהשווקים המפותחים יפיקו תועלת משלב זה של המחזור כאשר צמיחת הרווחים המואצת תתרום רבות להעלאת מחירי המניות, מאחר והערכות השווי כבר קרובות לממוצעים ההיסטוריים", מהינדרו מציין. הוא מסביר שבשווקים אלו שורות הרווח צפויות לגדול בהשפעת האצת התמ"ג מ-1% ל-2% בשנה הקרובה, לעומת גידול של 30 נקודות בסיס בלבד בתמ"ג בשווקים המתעוררים.

"אנו סלקטיביים במגזר הפיננסי ומעדיפים חברות שייקחו חלק בשיפור הסביבה של שוקי ההון. באשר למניות רגישות לאשראי, אנו מעדיפים חשיפה בארה"ב ויפן, המציגות יסודות כלכליים חזקים".

"אנו מאמינים שהרוח החייתית מתעוררת ככל שהצמיחה הכלכלית משתפרת וכמה גורמים שליליים נעלמים", הוא מסכם. "בשלב הצמיחה הנוכחי של מחזור המניות, אנו צופים שיותר חברות יתוגמלו על השקעתן בצמיחה וכי הגידול ברווחים הוא שיבדל את ביצועי המניות".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  יום נשיאיים שמיח!!!!! (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 17/02/2014 06:38
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  הרבה ברכה והצלחה רבה היום במסחר (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 17/02/2014 06:20
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור