13:42 עבר בממשלה: מתקן 'חולות' ייסגר תוך 3 חודשים

12:52 אינפימר עולה 2.7% ומשלימה עלייה של 68% מתחילת החודש

12:49 לאומי יורדת 0.6% ומשלימה 3 ימי ירידות רצופים

12:43 חיסול שי שירזי: מיכאל לוי הורשע בהריגה - וירצה 24 שנות מאסר

11:47 ביהמ"ש קבע: 4 חודשי מאסר למזכ"ל הסתדרות המורים לשעבר יוסי וסרמן

12:55 בשורה להורים: הקלות בקבלת נקודות זיכוי על ילדים נטולי יכולת >>

09:14 איילת שקד: אין סיכוי שיאושר משפט חוזר ליגאל עמיר - יישאר בכלא >>

08:33 ביום שישי נקבע הדולר היציג בירידה של 0.1% ל-3.51 שקלים

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

האיום הגדול: האם סין תגרור את שוקי המניות לקריסה טוטאלית? צפו במספרים

מדד שנחאי במינוס 67% מהשיא. סין נתפסת כעת כאיום על היציבות הכלכלית העולמית, אז מה כ"כ מפחיד שם? הנה לכם 6 גורמים
 |  4
הסוחרים דרוכים
Share
מדדי המניות מסביב לעולם חוו ביום שישי האחרון זעזוע של ממש. ה-MSCI העולמי רשם את היום הגרוע ביותר שלו מזה חצי שנה (ירד כמעט 2%) כאשר העיניים היו מופנות לקריסת המטבע בארגנטינה. עם זאת, ארגנטינה רק הדגישה את המצב הקשה בשווקים המתעוררים. צבי סטפק, יו"ר מיטב-דש, אמר היום ל-Bizportal כי "לסין יש את כל המרכיבים שמזכירים את משבר ה'סאב פריים' בארה"ב - ובסוף יגיע הפיצוץ" . אז מה כ"כ מפחיד במצבה של סין שהינה הכלכלה השניה בגודלה בעולם, היצואנית השניה בגודלה בעולם והיבואנית השלישית בגודלה? הנה סיכום קצר:


בנקאות הצללים

הבעיה העיקרית בסין היא בנקאות הצללים. בערך חצי מהאשראי בסין ניתן מחוץ למערכת הבנקאית. לממשלה אין שליטה על הכספים הללו (למי הם ניתנים ולאיזו מטרה) ויש נסיונות לעצור את התופעה. בסין, לבנקים אסור לתת את ההלוואות הללו אבל בכל זאת הן מתרחשות: או שחברות מלוות או שבנקים מלווים למתווכים שהם נותנים את ההלוואות למניות ולשוק הנדל"ן.

על-פי נתונים שנאספו ע"י איגוד הקרנות בסין, בחשבונות בנאמנות במדינה נוהלו 1.67 טריליון דולר, נכון לספטמבר האחרון. זאת למרות מאמצי הממשל לנסות ולרסן את זרימת הכסף מחוץ למערכת הבנקאית. בבנקאות הצללים, אשר כוללת קרנות עשירות וכלים בנקאיים לא רשמיים, מנוהלים כ-5.95 טריליון(!) דולר על-פי הערכות ג'י.פי. מורגן.

כך לדוגמה, 'קרן האשראי הסינית',
קרן נאמנות
קרן נאמנות
קרן נאמנות הינה השקעה משותפת של קבוצת יחידים וחברות בניירות ערך. לקבוצה מאפיינים דומים, כלומר, בעלי יעדי השקעה וסיכון זהים. המשקיעים בקרן נאמנות שוכרים למעשה מנהל מקצועי שישקיע בעבורם, ותמורת זאת נגבית מהם עמלת ניהול שנתית. קרן הנאמנות מורכבת מיחידות השתתפות וכל בעל יחידות משתתף ברווחים או בהפסדים על פי חלקו היחסי בקרן. מנהל הקרן משקיע בני"ע מסוגי שונים על פי הגדרה מראש הכתובה בתשקיף הקרן.
של הבנק הגדול ביותר בסין, ICBC, מגייסת כסף ממשקיעים פרטיים גדולים בלי לדווח ממי הכסף מגוייס בדיוק, לאיזו מטרה והאם המשקיעים יזכו בכלל לראות את כספם חזרה. בדרך כלל, הכספים הללו עוברים דרך מתווכים (בנקים פרטיים וחברות) לשוק המניות ושוק הנדל"ן.במידה ותידרש חבילת חילוץ לקרנות הללו, מסבירים ב-S&P, הדבר ייצור בעיה רצינית של סיכון מוסרי בסין ובעיות פוטנציאליות במערכת הבנקאית. "חלון ההזדמנויות להחלת משמעת בשוק הזה חלפה", כך לטענת אנליסטים ב-S&P. בועת נדל"ן

שוק הנדל"ן הוא אחת הבעיות הקשות ביותר בסין ועם קצב ההתפתחות הגבוה ביותר. המחיר הממוצע של הבתים החדשים במדינה זינק ב-15% ב-2013, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הסינית.

ב-69 מתוך 70 הערים המרכזיות במדינה נרשמה עליית מחירים – בגואנג ג'או נרשמה העלייה השנתית החדה ביותר בשיעור של 20%, בשנחאי עלו המחירים 18% ובבייג'ינג ב-16%. בתגובה, בכ-10 ערים הוקשחו תנאי רכישת הבתים, ביניהן שאנזן, שנגחאי וגואנג ג'או – כעת משקיעים נדרשים להון עצמי של 70% מערך הנכס, בהשוואה ל-60% ערב ההקשחה. אנליסטים צופים שתנאי הרכישה יוקשחו משמעותית ב-2014.

לפני כשבוע וחצי הודיע הבנק המרכזי בסין כי הוא יזריק לבנקים הגדולים הון בהיקף של 42 מיליארד דולר. הזרקת ההון באה לאחר המחנק במזומנים שיצרה הממשלה בקרב הבנקים הללו. זו הפעם השנייה או השלישית שהבנק המרכזי מתערב בצורה כזו.

על-ידי שליטה בנזילות, הבנק המרכזי שולט למעשה בריבית הבין-בנקאית.
בנק יכול ללוות בריבית של 3% כאשר אין מחנק מזומנים, ולפתע הריבית תקפוץ ל-10%. זה מאלץ את הבנקים להחזיר הלוואות במהירות בכדי להימנע מהפסד ולכן ההלוואות בין הבנקים הן קצרות מועד. זהו כלי ענישה לבנקים על הלוואות לשוק ההון והנדל"ן דרך בנקאות הצללים.

נתוני מאקרו

בתחילת השבוע הקודם פרסמה סין את נתוני הצמיחה לרבעון האחרון ולשנת 2013 בכלל. על-פי נתונים אלו, קצב הצמיחה ברבעון האחרון היה 7.7%. גבוה יותר מהערכות האנליסטים והממשלה בסין, אך עדיין נמוך משאר הרבעונים (7.8%). השווקים באסיה הגיבו בירידות באותו היום.

תונים נוספים שפורסמו הם הייצור התעשייתי והמכירות הקמעוניות. על-פי הנתונים, אמנם ישנו שיפור מחודש דצמבר אשתקד, אך ירידה לעומת נובמבר האחרון. כך, הייצור התעשייתי צמח בשיעור של 9.7% לעומת החודש המקביל, אך בנובמבר נרשמה צמיחה של 10%. במכירות הקמעוניות הייתה עלייה בשיעור של 13.6% מהחודש המקביל, אך בנובמבר נרשמה עלייה של 13.7%, כך שמדובר בהאטה מסוימת.

כאמור, ביום חמישי האחרון התפרסם מדד מנהלי הרכש של HSBC. נתוני המדד עמדו על 49.6 נק' לעומת צפי ל-50.6 נק', דבר המצביע על ירידה בתחזיות הייצור של הכלכלה השניה בגודלה בעולם והתכווצות המשק. השווקים ברחבי העולם שוב הגיבו בירידות, ועדיין מגיבים בירידות.

התכווצות האשראי

אמנם, כפי שציינו, התכווצות האשראי עשויה להיות חלק מהמדיניות של הממשל במלחמה בבועת הנדל"ן ובנקאות הצללים, אך לאחרונה גוברים הסימנים המעידים כי ייתכן והעניין יוצא משליטה.

ביום שני האחרון פורסם בעמוד הבית של סיטיבנק הסיני כי העברות כסף ביואן ובדולר יידחו לעת עתה. בבנק הסבירו כי "מדובר בתחזוקה השנתית הרגילה שמתבצעת לפני ראש השנה הסיני". בבירור ערך 'פורבס' בבנק המרכזי בסין נמסר כי יש "תחזוקת מערכות".

נכון, ייתכן ומדובר בסערה בכוס תה. אך גורדון צ'אנג, מחבר הספר "The Coming Collapse of China", אומר כי הדבר מוזר לאור הדיבורים על התכווצות האשראי. "אמנם הבנק המרכזי נהג כך בעבר, אך לא כשהיו חששות בשוק". מעבר לכך, צ'אנג מצביע על העובדה כי גם בבנקים קטנים יותר בפריפריה נסגרו כספומטים בשל אי-יכולת לספק מזומנים. "גם ביוני נסגרו כספומטים ואז היה ברור שלא מדובר בבעיות תחזוקה" מוסיף צ'אנג.

גירעון הממשלות המקומיות

אולי אחד הנושאים המדאיגים יותר בסין. החוב של הממשלות המקומיות בסין טפח ל-3 טריליון דולר בשלוש השנם האחרונות בלבד. מבחינת הממשל המרכזי האתגר הוא לשמור על קצב צמיחה גבוה מבלי להביא לקריסה כלכלית.

הכנסה 'אפורה'

על-פי מחקר שנעשה בסין, העשירים בסין למעשה עשירים פי-3 יותר מההון הרשום שלהם, בעיקר משחיתות והכנסות 'אפורות' נוספות. גם האזרח הקטן בסין עוסק בהכנסה 'אפורה' - למשל קונים תלושי מתנה ומוכרים אותם ברווח זעום. ההערכות הן כי הכלכלה ה'אפורה' מגלגלת בשנה יותר מטריליון דולר. כלומר, מעל 12% מהתמ"ג הסיני.

הפגיעה בכלכלה נעמדת במיליארדי דולרים בשנה שאינם מוצאים את דרכם לרשות המיסים הסינית. מבחינה פוליטית, כלכלה כזו דווקא משרתת את האינטרס של הממשלה.
אנליסט
אנליסט
בעל מקצוע אשר עיסוקו הוא ניתוח חברות בהיבטים שונים (לדוגמא: פיננסי, תפעולי, ענפי), מטרת הניתוח הוא להעריך את מצבה הנוכחי של החברה ולהעריך את סיכויי הצלחתה בעתיד. לצפיה בריכוז המלצות אנליסטים
בבייג'ינג מסביר כי "אם מעמד הביניים ירוויח מהצד ויוכל להשיג רווחה מסוימת, אז הלחץ לשינוי פוליטי יקטן".

יניב חברון, הכלכלן הראשי באקסלנס , אומר היום כי "הממשל הסיני כבר מזמן שם את תשומת הלב שלו על המעבר מצמיחה מוטת השקעות לצמיחה מוטת צריכה פרטית כאשר המטרה היא לנטרל את ההשקעות הכושלות שניפחו את הצמיחה באופן זמני בעשור האחרון. נטרול אותן השקעות מלווה כמובן במגבלות אשראי מה שמוביל לעלייה ברמת הסיכון במערכת הפיננסית".

חברון מוסיף כי "הבנק המרכזי שם נוהג באנמיות מדאיגה כאשר כל שמועה בשוק מעלה מחדש את רף הדאגות. כך היה בשבוע שבעבר עם התבטאות של יו"ר הבנק הסיני הגדול בעולם לגבי
ביטוח
ביטוח
אמצעי להבטחת תשלום פיצויים על ידי גוף כלשהו במקרה אסון כגון: אובדן רכוש כתוצאה משריפה/ גניבה או במקרה של אובדן חיים.הביטוח מתאפשר באמצעות הפקדת כספים למבטח, המשמשים בעיקרם לפיצוי נפגעים בעת אסון.
ביטוח
הפסדים של לקוחות בקרן השקעות כך קורה הבוקר כאשר בסיטי בנק מנסים להסביר מדוע משיכות של כספים מסין יתעקבו מעט בעקבות החג".

אייל קליין, אסטרטג ראשי לשווקים בינלאומיים ב-IBI , אומר היום ל-Bizportal, כי "ברשויות המקומיות יש חשש אמיתי מחדלות פירעון. הממשל המרכזי מכתיב לרשויות המקומיות מה רמת הצמיחה השנתית בה הם צריכים לעמוד. בהיעד פתרונות אחרים, הרשויות פשוט מרימות מיזמי תשתיות ענקיים - ויוצרות תופעה מדהימה של ערי רפאים גדולות ולא מאוכלסות". אמנם הממשלות המקומיות עומדות ביעד, אך במחיר עשוי להביא למשבר כלכלי.

הרשויות המקומיות בסין אינן מורשות ללוות מהבנקים המרכזיים ולכן הן פיתחו מכשירים שונים להשגת מימון. הלוואות אלו, שלעיתים קרובות הוצמדו לקרקע ונכסים כערבוןש הן שהביאו לסין קצב צמיחה מרשים.

על-פי טינג לו, אנליסט בבנק אוף אמריקה, החוב המצטבר של הרשויות מגיע ל-53.3% והחוב של החברות והתאגידים מרקיע לשיעור של 111%. "הממשל בסין צריך להיות מודאג מאוד מקצב הצמיחה המהיר בחוב הפנימי".

מדד שנאחי מהשיא של 2007

קרדיט - בורסהגרף
קרדיט - בורסהגרף
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

4 תגובות ב-4 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
4 שישקו 27/01/2014 17:19 לא יודע מה אתכם ,אבל אני מקשיב לצבי סטפק
איש נעים הליכות וישר. ראו הוזהרתם.
3 שם חם ויפת 27/01/2014 17:07 זעזוע של ממש.. לאחר ראלי של 70% , מימוש של 2%
מפולת שלא נראו כמוה לסוחרי טווח קצר אולי היתה מפולת עולמית לסוחרי טווח ארוך.. עוד יום אדום, ראינו רבים כאלה אך החשבון גדל בסופו של דבר בשוק שוורי של 5 שנים רצופות שיהיה גל יורד אמיתי כולם ידעו ללא ספק, כל מימוש יכול להיות התחלה של גל כזה אבל לא כל מימוש בהכרח עושה זאת ולכן אין פחד עדיין למרות הVIX
2 אני 27/01/2014 17:06 המדד הסיני לא ירד ל67% ביום אחד. (ל"ת)
1 גל 27/01/2014 16:42 מספיק עם נבואות הזעם (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.