זו הסיבה לראלי המסחרר אמש בניו יורק למרות ה-'Tapering' - צפו במספרים

מדד הדאו ג'ונס טס אמש 1.85%. הפד' הפתיע כאשר הודיע על צמצום רכישות האג"ח, אבל גם סיפק סוכריה. לאן שוק המניות מכאן?
עליות גלובליות, צילום: Getty images Israel
טלטלה של ממש עברה על וול סטריט ברגע פרסום עדכון הריבית וההודעה המצורפת אמש. ההודעה על צמצום רכישות האג"ח ב-10 מיליארד דולר גרמה לנפילה רגעית בוול סטריט (נפילה של עד 1%) אבל אז הגיעה ההודעה המצורפת וגם התחזית הרבעונית והשוק הגיב בראלי מרשים עד לסגירה בגבוה היומי.

מדד ה-S&P500 סגר בעלייה של 1.7%, העלייה היומית החדה מזה חודשיים. תשואת האג"ח ל-10 שנים הסתפקה בעלייה של 0.06% בלבד לרמה של 2.89%. ונזכיר כי בחודש ספטמבר קפצה התשואה ל-2.99% ברקע לחשש שהפד' יצמצם את הרכישות כבר אז.

וכך אמר ברננקי - הריבית תישאר ברמה אפסית גם אחרי שהאבטלה תרד ל-6.5%, במיוחד אם האינפלציה החזויה תישאר מתחת ל-2%. לעניין זה, נזכיר כי האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עמדה על 0.7% בלבד והאבטלה בחודש האחרון עמדה על 7%, כלומר אנחנו עדיין רחוקים מהיעד שקבע ברננקי. ולכן תשוואת האג"ח לא קפצו - וחששות המשקיעים התפוגגו.

בעניין שיעור האבטלה, הפד' צופה כעת הגעה לשיעור אבטלה של 6.3% בסוף 2014, זאת לעומת תחזית קודם שעמדה על 6.4%-6.8%.

אלכס ז'בז'ינסקי, הכלכלן הראשי במיטב-דש, אומר הבוקר ל-Bizportal כי "בפועל התשואות על האג"חים לא עלו למרות ההודעה על צמצום הרכישות ומנגד קיבלנו הודעה לפיה הכלכלה מתחזקת - בשביל שוק המניות זה מצויין, ולכן ראינו עליות חדות אתמול. אני לא יודע להגיד לך אם זה יימשך גם בימים הקרובים, אבל באופן כללי זה תומך בשוק המניות בחודשים הקרובים".

ז'בז'ינסקי ממשיך ואומר כי "ברננקי ריכך את המהלך של צמצום רכישות האג"ח בכך שהוא ציין שהריבית לא תעלה למשך הרבה זמן. מצד שני, צריך לשים לב שברננקי דיבר על צפי לירידה לשיעור אבטלה של סביב 6.5% רק בסוף 2014. אני מעריך שזה יקרה הרבה קודם, וזה עלול ללחוץ על שוק המניות - שיראה את צמצום הרכישות מתקרב בקצב הולך וגובר".

עופר קליין, הכלכלן הראשי בהראל פיננסים: "הצעד של ברננקי איננו דרמתי לדעתנו, אומנם רק שליש מחזאי העולם צפו שהוא יתרחש החודש אך היה קונסנזוס של כמעט 100 אחוזים שהצעד יתבצע במהלך 3 החודשים הקרובים ונראה ששוק ההון תמחר את רוב המהלך."

עוד אומר לקיין כי "להערכתנו, המשמעות המרכזית היא סביבה כלכלית טיפה פחות טובה להשקעה בנכסים מסוכנים (נזכיר שאנחנו עדיין צפויים להישאר בסביבה של ריאלית שלילית התומכת בהשקעה בנכסים מסוכנים עוד זמן רב), להערכתנו הדולר צריך להתחזק כנגד רוב המטבעות בעולם ככל שקצב הדפסת הכסף בארה"ב תקטן והתשואות הארוכות של האג"ח הממשלתי בארה"ב (וברוב העולם) צריכות להמשיך ולזחול למעלה."

איל סגל, מנכ"ל תכלית תעודות סל, התייחס להחלטת הפד ולהשפעתה על השווקים ואמר כי "יתכן ונראה תיקון קל בשווקים, אבל אנחנו לא צופים שינוי מגמה, כיוון שרוב הנזק לשווקים כבר מתומחר, הריבית עדיין נמוכה ועל פי הפד תמשיך להיות כך לפחות עד שנת 2015, ולכן שווקי המניות ימשיכו במגמה החיובית".

סגל התייחס גם לשאלה האם הפד פעל נכון וציין כי "מבחינה כלכלית אנחנו חושבים שהצעד נכון, וכי הנתונים הטובים שהגיעו בחודש האחרון מארה"ב, כמו התרחבות התוצר ב 3.6% ברבעון השלישי, והירידה החדה בשיעור האבטלה לרמה של 7%, מאפשרים לפד לצמצם את רכישות האג"ח עם פחות חששות לנזק הכלכלי האפשרי שינבע מכך."
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  ברננקי ירה את הכדור האחרון שנותר לו....
  זקן חכם 19/12/2013 10:34
  הגב לתגובה זו
  3 3
  ברננקי מתחיל לצמצם את רכישות האג"ח...אין לו ברירה אבל כדי שהשווקים לא יגיבו חזק, הוא ירה את הכדור האחרון... רגע לפני שאחרוני הפריירים יקנו מהכרישים את המניות...הוא מבטיח ..חוזר ומבטיח ריבית אפסית לטווח ארוך כדי לשכנע את כולם שלא תהיה אינפלציה ושהצמיחה תגדל, והחברות יגדילו את המכירות.... בקרוב נראה אם המשקיעים יסמכו על כך...לדעתי לא.
  סגור
 • 3.
  פתיחה אנגלית!! 10%צמצום חודשי זה כלום...
  מעוף 19/12/2013 09:21
  הגב לתגובה זו
  6 1
  לעומת תחזית צמיחה חזקה במיוחד.
  סגור
 • 2.
  היום ירידות. חוזים אדומים (ל"ת)
  רן 19/12/2013 09:20
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • תרד למי שאתה רוצה.השוק בעליה... (ל"ת)
  בירידה... 19/12/2013 10:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  הכל מניפולציה של הפד נראה לכם שהשוק עולה כמצמצמים רכישו
  חכם מושיקו 19/12/2013 09:16
  הגב לתגובה זו
  3 2
  מוזר מאוד הכל מניפולתיה של הממשל בארה"ב אבל לא יעזור כלום הנשמה מלאכותית, בסופו של דבר רק יקרוס בצורה יותר דרמטית
  סגור