תרחישי קיצון: הקאק יצלול 40%, המניות השמנות יתרסקו - גרמניה תחווה מיתון

מול כל התחזיות הורודות, במחלקת המחקר של סקסו בנק בחרו להציג היום 10 תחרישי קיצון ל-2014 בשווקים הפיננסים - קחו נשימה
 |  (16)
סערה בשווקים, צילום: Getty images Israel
האם דווקא כשנתוני המאקרו מאותתים על התאוששות וכשה'פד' עשוי להודיע כבר מחר על צמצום תוכנית הרכישות, המפולת הבאה נמצאת מעבר לפינה?
אם גם אתם מאלה שמאמינים שהמשברים הגדולים מגיעים מכיוון שאיש לא צפה אותו, שורת התסריטים הבאה היא בשבילכם.

הבנק האירופי Saxo Bank מפרסם היום (ג') את "התחזיות השערורייתיות" שלו לשנת 2014. מדובר בסדרה של תרחישי קיצון, שהסיכוי להתממשות של כל אחד מהם נמוך, אך הם עשויים לצאת לפועל, להערכת כלכלני Saxo Bank, אם סדרה מסוימת של אירועים בשווקים ובפוליטיקה יתממשו. לכל תרחיש כזה יש גם משמעויות עבור המשקיעים.

סטין ג'קובסון, הכלכלן הראשי של Saxo Bank , אמר: " 'התחזיות השערורייתיות' אינן התחזיות הרשמיות של Saxo Bank ל-2014, אלא נועדו להציג את הסיכונים הגדולים ביותר לשימור ההון, ולעודד את המשקיעים להתכונן גם לתרחישים הגרועים ביותר, לפני שהם סוחרים או משקיעים".

לדבריו, "זוהי תחזית לאירועים קריטיים שיכולים להתרחש ולגרום לשינוי - יש לקוות שלטובה. כל השינויים המשמעותיים בהיסטוריה, לטוב ולרע, קרו אחרי שהדרך הישנה שבה היה נהוג לעשות דברים נכשלה כישלון מוחלט. כיום, העושר הגלובלי וחלוקת ההכנסות ממשיכים להיות מוטים במידה רבה לצד אחד -המשמעות היא ששינוי משמעותי הוא אפשרות סבירה יותר מאי פעם, עקב חוסר יציבות בלתי פוסק. 2014 יכולה וצריכה להיות שנה שבה לא רק שיהיה צורך בקבלת מנדט לשינוי, אלא המנדט הזה גם יינתן".

ואלה הן "התחזיות השערורייתיות" של Saxo Bank ל-2014:

1. האיחוד האירופי יטיל מס עושר על בעלי חסכונות של 100 אלף :
על פי תרחיש קיצון כזה, הדפלציה והעדר הצמיחה באירופה עשויים להוביל לפאניקה באיחוד ולגרום ל"וועדה האירופית" להטיל "מסי עושר" על כל מי שמחזיק בחסכונות של 100 אלף יורו או דולר. זאת, במטרה להפחית את אי השוויון הכלכלי וליצור מקורות מימון להגנה מפני משבר. התממשות תרחיש זה תהיה הצעד האחרון לכיוון של מדינה אירופית טוטליטרית, ונקודת שפל עבור זכויות האדם והקניין באיחוד. משקיעים שמאמינים כי תרחיש זה עשוי להתממש עשויים לקנות נכסים מוחשיים ולמכור נכסים לא מוחשיים, הנסחרים במחירים מופרזים.

2. "5 מניות הטכנולוגיה השמנות" – אמזון, נטפליקס, טוויטר, פנדורה מדיה ו-Yelp - יצנחו: על פי תרחיש קיצון זה, בעוד שסקטור טכנולוגיית המידע בארה"ב נסחר בשוויים נמוכים בכ-15% מהשוויים הממוצעים של מניות מדד S&P-500, ישנה קבוצה קטנה של מניות טכנולוגיה שנסחרת בפרמיה עצומה של כ-700% מעל לשווי שבו נסחרים השווקים. "חמש מניות הטכנולוגיה השמנות" - הלא הן אמזון, נטפליקס, טוויטר פנדורה מדיה ו-Yelp - נסחרות בשוויים מוגזמים מאוד, המייצגים יחסי סיכון/סיכוי עלובים. הערכות שווי יצירתיות הן בדיוק מה שעשוי לגרום למשקיעים להיות זהירים יותר לגבי פרמיות השווי העצומות שבהן נסחרת קבוצה קטנה של מניות טכנולוגיה.

כל זה עלול להוביל לכך שאם ניצור מדד סינטטי של חמש המניות האלה, במשקל זהה לכל אחת, שיתחיל ב-100 ביום המסחר האחרון של 2013 - מדד זה יצנח לשווי 50 (כלומר למחצית משוויו) במהלך 2014.

3. הבנק המרכזי של יפן יפעיל טריק חדש למלחמה בדפלציה - וימחק את אחזקותיו באג"ח ממשלת יפן: על פי תרחיש זה, המנוע של ההתאוששות העולמית ישבוק ב-2014, ישלח את נכסי הסיכון לירידות ויאלץ את המשקיעים לרוץ חזרה לין היפני. ביאושו, יחליט הבנק המרכזי של יפן פשוט למחוק את כל אחזקותיו באג"ח הממשלתי, בניסיון אחרון להיחלץ ממלכודת הדפלציה שבה לכודה המדינה מזה שני עשורים. נשמע כמו תרחיש מטורף? הכל אפשרי כשמשבר מתרחש. במעגל הפנימי של הבנקים המרכזיים, הרעיון שלפיו הבנק המרכזי פשוט ימחק את ההחזקות שלו בחוב ממשלתי – טריק שלא נוסה עדיין – מתחילים לצבור תאוצה. עבור יפן, המשמעות תהיה שכ-15% מהחוב הממשלתי פשוט יעלמו.

4. ארה"ב תגלוש לדפלציה: - למרות שהאינדיקטורים הכלכליים מרמזים שהכלכלה האמריקאית מתחזקת, ועדת השווקים הפתוחים הפדרלית (FOMCׂ)ממשיכה להסס - ויש לה סיבות טובות. שוק המגורים ממשיך להיות פגיע וגידול בשכר אינו נראה באופק. אולם ההתכנסות של הקונגרס בינואר כדי לבצע את פרודיית "איך לשבש את הכלכלה האמריקאית" שלו עלולה לשלוח את האינפלציה למסע כלפי מטה - במקום למעלה - בשנה הבאה, ודפלציה תחזור שוב להיות הדאגה המרכזית של ועדת השווקים הפתוחים הפדרלית .

5. תוכנית ההקלה הכמותית תסתער על שוק המשכנתאות: ההקלה הכמותית בארה"ב הפחיתה את עלויות הריבית ושלחה את מחירי נכסי הסיכון לחלל, מה שיצר תחושה מלאכותית של שיפור בכלכלה. אולם האתגרים הקשים נותרו, במיוחד לשוק הדיור, שמונשם בהנשמה מלאכותית. על פי תרחיש זה, ועדת השווקים הפתוחים הפדרלית תהפוך את תוכנית ההקלה הכמותית השלישית (QE3ׂ) לתוכנית לרכישת מגובות משכנתאות במימון 100% ותרחיב את התוכנית ל-100 מיליארד דולר בחודש לעומת 85 מיליארד דולר כיום – בניגוד מוחלט לציפיות לצמצום תוכנית הרכישות.

6. מחיר הנפט יצנח ל-80 דולר לחבית: על פי תרחיש זה, השוק העולמי יוצף בנפט בזכות ייצור מוגבר של נפט בשיטות לא קונבציונליות והגדלת התפוקות על ידי ערב הסעודית. לראשונה מזה שנים, קרנות גידור יבנו פוזיציית שורט משמעותית על הנפט, ויסייעו לצניחת מחיר הנפט הגולמי מסוג "ברנט" לאיזור ה-80 דולר לחבית. לאחר שיצרני הנפט יתעשתו ויפחיתו את הייצור, מחיר הנפט יתאושש והתעשייה תגיע למסקנה שמחירי נפט גבוהים אינם דבר שפג תוקפו.

7. גרמניה תגלוש למיתון: על פי תרחיש קיצון זה, 5 שנים של ביצועי יתר של גרמניה יגיעו לקיצן ב-2014, בניגוד לקונצנזוס בשווקים, הצופה צמיחה של 1.7% במדינה בשנה הקרובה. שנים של שגשוג בגרמניה יגרמו אפילו לארה"ב להפנות עורף לכלכלה החזקה ביותר באירופה, ולא ניתן לשלול אפשרות לתוכנית מתואמת של כמה כלכלות מרכזיות, במטרה להפחית את העודף המסחרי של גרמניה. הוסיפו לכך צניחה במחירי האנרגיה בארה"ב, שתניע חברות גרמניות להעביר ייצור מערבה; תחרותיות פוחתת עקב עליית השכר הריאלי; דרישות של ה-SPD, השותפה החדשה בקואליציה במדינה, להיטיב עם המעמד הנמוך ועם מעמד הביניים; וסין שתתמקד יותר בצריכה פנימית - והתוצאה עלולה להיות צניחה מפתיעה בפעילות הכלכלית.

8. מדד ה-CAC 40 הצרפתי יצנח ב-40%: על פי תרחיש קיצון זה, שוקי המניות בעולם יתקעו בחומה וימעדו קשות בעקבות ההבנה שהמנוע היחיד לעליות בשווקים הוא תיאוריית "הטיפש יותר". בינתיים, תחושת חוסר הנוחות בצרפת מהעדר הניהול של ממשלת הולנד תלך ותחמיר. מחירי הדיור, שמעולם לא חזרו לעצמם לאחר משבר 2008, יצנחו, ואיתם גם הצריכה ואמון הצרכנים. מדד ה-CAC 40 יצנח עד סוף השנה ב-40% ביחס לרמות השיא שבהן נסחר ב-2013.

9. המטבעות של ברזיל, הודו, טורקיה, דרום אפריקה ואינדונזיה יצנחו ב-25% ביחס לדולר: תחילת תהליך העלאות בעולם, שצפוי בהמשך לצמצום תוכנית ההקלה הכמותית בארה"ב, יגדיל את עלויות ההון ומדינות עם גרעון ממשלתי שגדל, כגון ברזיל, הודו, דרום אפריקה, אינדונזיה וטורקיה, יהיו פגיעות יותר לירידה בתיאבון הסיכון של המשקיעים בעולם. כל זה יוביל בסופו של דבר לירידה בערך המטבע שלהן, במיוחד אל מול הדולר האמריקאי.
מדובר במדינות שחוו צמיחה דרמטית בעשור האחרון, מה שמשך אליהן השקעות זרות במיליארדי דולרים. אבל ככל שזרם הכסף הזול ילך ויתייבש - הגרעון הממשלתי שלהן יצמח. הבחירות הצפויות בהודו במאי ובאינדונזיה ביולי עלולות לגרום לדחיית הטיפול בגרעון התקציבי, מה שיחריף את המצב. הזמן החולף יותיר להן רק ברירה אחת – הוזלה של ערך המטבע.

10. ברית אנטי-איחוד תהפוך לקבוצה הגדולה ביותר בפרלמנט האירופי ותחזיר את אירופה לאנדרלמוסיה פוליטית וכלכלית: בתרחיש זה, בעקבות הבחירות לפרלמנט האירופי בחודש מאי, תוקם בפרלמנט ברית פאן-אירופית של נציגים המתנגדים לאיחוד, וזו תהפוך לקבוצה הגדולה ביותר בפרלמנט. הפרלמנט האירופי החדש יבחר יו"ר שמתנגד לאיחוד וראשי מדינות אירופה לא יצליחו לבחור נשיא ל"ועדה האירופית" וישלחו את אירופה חזרה לאנדרלמוסיה פוליטית וכלכלית.
תגובות לכתבה(16):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  וכרגיל כלום מכל זה לא יתרחש
  אנונימי 18/12/2013 04:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל מהפכה קטנה באוקריינה שתהפוך למשבר עולמי בין אובמה חסר עמוד השידרה לבין פוטין איש הפלדה תהפוך את השווקים בעולם למרחץ דמים מטורף .....................
  סגור
 • 13.
  נבואה
  דניאל 17/12/2013 20:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתנה לשוטים!!
  סגור
 • 12.
  הקישו בגוגל
  יוהנסופווי שבדיה 17/12/2013 15:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המדען השבדי ביקס פון יורגן צאודסון טוען ש 2000 תהיה רק בלימה לפני חזרה ל 2500 ומשם קריסה ל 1660! לא תאמינו אבל קיראו כתביו ודבריו שהתגשמו ב 88% דיוק!
  סגור
 • 11.
  סיכוי של 1% ש- 5/10 יתממשו
  רבי דוד, נהריה 17/12/2013 13:00
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אני הייתי מנצל את הדיפ וקונה ביטקוין אחד Just in Case
  סגור
 • 10.
  דיאטה לדאוגונס לא קיצון אלה הכרחי . (ל"ת)
  בא 17/12/2013 12:35
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 9.
  פעם אחת גם תחזית דמיונית מתגשמת
  דוד מירושלים 17/12/2013 12:32
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אפשר לכתוב במשך שנים מאה פעמים תסריטים די רחוקים מהמציאות שבדרך כלל לא מתגשמים.מספיק שפעם במספר רב של שנים אתה קולע די קרוב ואז תמיד יזכירו שהכותב הוא זה שחזה תסריט דמיוני.אי אפשר להסתמך על תחזיות מסוג זה. גרמניה , גם לפי מה שכתוב עליה וגם בביקורי בה בשנתיים האחרונות, נראית מעצמה חזקה.יום טוב לכולם
  סגור
 • 8.
  יותר הגיוני קריסה של המעוף מאשר ארה"ב ואירופה הם כבר אח
  כלכלן 17/12/2013 12:32
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אחרי הנפילה הגדולה כמו שאני אמרתי כבר בטווח הקצר מאוד ירידות בעקבות צמצום תוכנית הרכישות אבל כבר בסוף ינואר יתחיל ראלי שני בארה"ב ואירופה
  סגור
 • 7.
  יצמצמו לאט לאט והבורסה תרד . (ל"ת)
  בא 17/12/2013 12:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  בורסה מנופחת זאת סכנה ולכן יעשו לה דיאטה בארהב
  בא 17/12/2013 12:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ממש בקרוב ,זה כבר התחיל .
  סגור
 • 5.
  טפשים,אמריקה לקראת התרסקות, העברתי הכל לנדל"ן,אני מוכן (ל"ת)
  משקיע שיוצא בזמן 17/12/2013 12:17
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 4.
  11 . חייזרים מכוכב הלכת אוואדין ינחתו בכדור הארץ ויכפו
  עוד תרחיש 17/12/2013 12:00
  הגב לתגובה זו
  7 1
  על תושבי כדור הארץ לחבוש מסיכות ליצנים ומצנפות.
  סגור
 • ענק...
  הבורר 17/12/2013 12:45
  הגב לתגובה זו
  4 1
  או שירד גשם של דולרים...אשכרה סיפורי הארי פוטר
  סגור
 • 3.
  מנבאי שחורות
  shalom1960 17/12/2013 11:55
  הגב לתגובה זו
  3 3
  בוקר טוב לכולם קשקוש אחד גדול השווקים מראים שיפור הולך ונבנה באירופה וארה"ב לכן הם ימשיכו לעלות ומי יזכור את התחזית של הבנק החלמאי הזה
  סגור
 • 2.
  אסטרואיד
  יצחק 17/12/2013 11:52
  הגב לתגובה זו
  3 1
  שכחתם את האסטרואיד שאולי יפגע בכדור הארץ. ואולי לא....
  סגור
 • 1.
  אשרי המאמין אבל מדד גרמניה זה דאס ולא קאק
  avik35 17/12/2013 11:41
  הגב לתגובה זו
  3 2
  הכל ספקולציות לקחת בערבון מוגבל
  סגור
 • ואיפה כתוב שמדד גרמניה זה קאק? בקאקה? (ל"ת)
  אמיר 23/12/2013 21:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור