לקראת ועידת OPEC: מחירי הנפט ירדו 13% ב-3 חודשים, "הירידה תמשך"

הועידה החצי שנתית של ארגון יצואניות הנפט הגדולות תתכנס בוינה בשבוע הבא, כשהצפי הוא שמגמת הירידה במחיר לחבית "תמשך עוד שנים"
 |  (2)
אסדה, צילום: Getty images Israel
בזמן שמחיר הנפט צונח לרמתו הנמוכה ביותר מזה 6 חודשים, חברי OPEC , ארגון המדינות המייצאות דלקים, נערכים לפגישתם הבאה שתחל ב-4 בדצמבר בוינה. אנליסטים מעריכים שמילת המפתח לארגון היא "זהירות", מאחר שהצפי הוא להמשך ירידות מחירי הזהב השחור גם בחודש הקרוב.

החוזים על חבית נפט מסוג קרוד מוסיפים כ-0.2% לערכם ונסחרים תמורת 92.5 דולר לחבית. בחודש האחרון ירד מחירה של חבית נפט ב-4.7% וב-12.9% מאז תחילת חודש ספטמבר.

לפי OPEC, מחיר "הוגן ובר קיימא" ליצרני הנפט צריך להיות 100 דולר לחבית. הארגון מפרסם מחיר סל דלקים, המורכב ממחיר משוקלל של יותר מעשרה סוגי נפט, ששערו עמד השבוע על 107.36 דולר לחבית, כלומר קצת יותר גבוה מהציפיות של OPEC.

אנליסט האנרגיה של Stansberry & Associates, פרנק קורציו, מצפה שהארגון יחזור על החלטתו מהפגישה בחודש מאי השנה, אז החליטו מנהיגי המדינות השונות להגביל את היצור היומי ל-30 מיליון חביות ביום ברחבי העולם. בפגישה ההיא חזרו והדגישו המנהיגים את הצורך לשמור על שיווי משקל בשוק ולא להגדיל היצע יותר מדי כדי לשמור על רמת מחירים סבירה ליצרנים ולצרכנים כאחד.

קורציו הוסיף ואמר כי אם מחיר הנפט ירד אל מתחת ל-90 דולר לחבית, לכיוון 85 דולר כפי שראינו בקיץ 2012, האווירה בועידת OPEC תראה שונה לגמרי.

ביום ד' דיווחה סוכנות למידע האנרגיה בארה"ב על עלייה נוספת במלאי חביות הנפט, העלייה השבועית ה-10 ברציפות. ארה"ב הינה צרכנית הנפט הגדולה בעולם ואם מלאי הדלקים שלה גדלים מחירי הנפט מגיבים בירידה.

"מחירי הנפט ברמות שלא ראינו כבר חודשים", אמר למרקטווץ' טאריק זאהיר, מנהל ב-Tyche Capital Advisors. זאהיר מצפה שהתנועה מטה בחוזים תמשיך בתקופה הקרובה, ואפילו אל מתחת לרמת ה-90 דולר לחבית.

בסך הכל, "הפוטנציאל לצמיחה באספקת הנפט מסוג קרוד גדולה יותר מבכל נקודה בעבר, מה שמשאיר את התחזית למחירים לשנים הבאות במגמת ירידה" העריכו אנליסטים במורגן סטנלי השבוע.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  נהדר. אני יושב על שורט מאז שהוא 110. (ל"ת)
  פהפהפהפה-פם 29/11/2013 19:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מחירי הנפט ירדו
  יעקב 29/11/2013 14:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לפי הכתבה בביז פורטל מחירי הנפט ירדו ב13% ב3 חודשים ואילו בארץ הקודש מספרים סיפורי אלף לילה ועוד לילה שמחיר הנפט באגן הים התיכון עלה האם קברניטי משק והכלכלה חושבים שכלל האוכלוסיה בישראל הינם סובלים מבורות ואי הבנת הנקרא או שמא החדרת היד הארוכה לכיסים העמוקים כך לפחות הם חושבים קלה יותר להביא כסף למטרות לא ברורות כי אם היו אלו ברורים רוצה להאמין שהיה יוצא דיווח בהתאם ש ב ש
  סגור