שרודרס מזהיר: "זרימת הכסף ניפחה את האג"ח הממשלתיות - זו הבועה הבאה"

כתב Bizportal שוחח בלונדון עם אזאד זאנגאנה, כלכלן בכיר בענקית ניהול הנכסים. מה צפוי לקרות כשההתערבות תיפסק?
 |  (3)
אזאד זאנגאנה, צילום: Schroders International Media Conference 2013
"הבועה הבאה שעלולה להתפוצץ היא האג"ח הממשלתיות", כך אמר ל-Bizportal אזאד זאנגאנה, כלכלן בכיר בחברת ניהול הנכסים שרודרס (Schroders). הבנקים המרכזיים בעולם, ובמיוחד בארה"ב, רכשו בשנים האחרונות מדינה ושמרו על מחיר גבוה ותשואה נמוכה.

זאנגאנה מזהיר שהמחירים הגבוהים של האג"ח אינם נובעים מכוחות שוק אמיתיים, אלא מהתערבות ממשלתית מכוונת שתיפסק בבוא העת. נמוכה וצמיחה כלכלית מביאים להשקעה במניות, על פני השקעה באג"ח ממשלתית, הנחשבת לסולידית יותר.

זאנגאנה: "מרבית הכסף שהבנקים המרכזיים הזרימו לשווקים הגיע בעיקר ישירות לאג"ח ממשלתיות. מודלים כלכלים מראים שהתשואה על האג"ח אמורה להיות יותר גבוהה בהסתמך על הצמיחה הכלכלית שאנו נהנים ממנה, ולכן המסקנה היא שההקלה הכמותית דיכאה משמעותית את התשואות על האג"חים".
הזינוק החד בנכסי הבנקים המרכזים משנת 2008 בעקבות רכישת אג"ח ממשלתיות
הזינוק החד בנכסי הבנקים המרכזים משנת 2008 בעקבות רכישת אג"ח ממשלתיות

הבנקים המרכזיים בעולם הזרימו לשווקים 8 טריליון דולר מאז נפילת להמן ברדרס ופרוץ המשבר בשנת 2008. במקביל הבנקים בעולם שומרים על ריבית נמוכה מאוד, כמעט אפסית וכתוצאה מכך שוקי המניות אטרקטיבים הרבה יותר מאג"ח ממשלתיות.

לפני כן הרצה אזאד זאנגאנה בנושא "תחזית כלכלית גלובאלית", שם הסביר כי כלכלות ארה"ב וגרמניה כבר התאוששו מהמשבר, אך מדינות רבות באירופה כמו ספרד, איטליה ויוון עדיין נאבקות. להערכתו המיתון באירופה כבר הגיע לתחתית והשאלה היא רק מתי תגיע היציאה.

אחת הבעיות הגדולות של אירופה היא התמודדות עם עלויות שכר גבוהות יחסית של עובדים. זאנגאנה מעריך שהיחס יבן עלות העובד לתפוקה שהוא נותן בעייתית במיוחד במדינות איטליה, ספרד וצרפת. זאת לעומת אירלנד, ארה"ב ואנגליה.

Schroders קיימה בסוף שבוע שעבר את הכנס השנתי שלה בלונדון. מפגן כוח של חברה המנהלת נכסים בהיקף של 416 מיליארד דולר, בעיקר עבור משקיעים מוסדיים. החברה מעסיקה 3,500 עובדים ב-27 מדינות ברחבי העולם. מניותיה נסחרות בבורסה הראשית בלונדון (סימול SDR) לפי שווי של כ-8 מיליארד דולר.
ריבית על משכנתאות בארה"ב מול תשואת אג"ח ממשלתי ל-10 שנים
ריבית על משכנתאות בארה"ב מול תשואת אג"ח ממשלתי ל-10 שנים

דוברי הכנס היו אופטימים ביחס להתאוששות הגלובאלית, אך הביעו חששות מאבטלה ודפלציה מתמשכת. זאנגאנה: "הכלכלה האמריקנית מתאוששת יפה ובקצב טוב. מעבר לעליית מחירי הנדל"ן עצמו ובנייה של בתים חדשים - זה גם יעלה את הערך של הנכסים במאזנים של הבנקים וישחרר הון כך שיוכלו להלוות עוד כספים".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  המעו"ף יגיע לרמות הרבה יותר גבוהות בטווח של שנתיים שלוש
  אריאל - מנתח טכני 20/11/2013 19:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי שמבין קצת בניתוח טכני לטווח ארוך רואה שהמדד עלה מ- 600 נקודות בשנת 2009 עד לשיא ב- 1340 ואז עשה תיקון טכני ל-1000 נקודות. העלייה הפעם צריכה לשאת אותו מעבר לרמה של 1340 היות שבזמן התיקון מדד macd לא חצה את עקום הפעולה כלפי מטה.
  סגור
 • 2.
  לא רק אגח גם הבורסה בעה
  הכריש 20/11/2013 14:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  חברים זה לא נרמלי מה שקורה בבורסה
  סגור
 • 1.
  אני 20 שנה בבורסה אפ פעם לא היהה דבר כזה
  הכריש 20/11/2013 14:33
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אני 20 שנה בבורסה אבל אפעם לא היהה דבר כזה כמו שקורה היום אבר את הסי נראה לי שיש בועה בבורסה שלנו יש הרבה כרשים שמרצים את הבורסה חברים אפו היהה דבר כזה שהבורסה 7 חודש סחכה תנגו וחודש אחד 15 אחוז זה לא נרמלילהריץ מניות5 שנים לא עברה את הסי והיום שהמצב לא טוב עים גל של פיטורים והכול טוב זה אומר שהבורסה מתנהלת כמו בת יענה זה מפחיד שמה שקורה בבורסה
  סגור