מה כוללות הרפורמות בסין? "יש להגיע לתוצאות משכנעות עד ל-2020"

בין המשימות: החברות המוחזקות על ידי הממשלה יתרמו 30% מרווחיהם למדינה כך שהיא תוכל לממן את תוכניות הרווחה החברתית. משימה נוספת: הקלה משמעותית על מדיניות הילד היחיד
 |  (1)
סין, צילום: Getty images Israel
שלושה ימים לאחר שהסתיים ה"פלנום השלישי" באסיפה הכללית ה-18 של המפלגה הקומוניסטית בסין, מפרסמת סוכנות הידיעות הלאומית מסמך וורד בן 20 אלף עמודים בו מפורטות ההחלטות הסופיות של האסיפה שהתקיימה בדלתיים סגורות.

במסמך נרשמו 60 משימות למפלגה ונכתב כי "יש להגיע לתוצאות משכנעות עד ל-2020". המזכיר הראשי של המפלג, צ'י ג'ינפינג אמר ל205 חברי הוועדה המרכזית כי נדרשו לצוות שבראשו הוא עמד 7 חודשים לגבש את המסמך, שלשם כתיבתו נערכו שימועים ומחקרים שונים.

"המפתח הוא לבנות סביבה הולמת לתחרות הוגנת, לעודד את הרוח החברתית והכלכלית ,לשפר את היעילות וההספק הממשלתי, להכיר בצדק והגינות חברתיים, לדחוף להרמוניה חברתית ולשפר את ההנהגה ואת התפקיד של המפלגה הקומוניסטית", אמר ג'ינפינג.

המשימות כללו טווח רחב של נושאים ובכללם משימה לכך שהחברות המוחזקות על ידי הממשלה (SOE - State Owned Enterprise) יתרמו 30% מרווחיהם למדינה כך שהיא תוכל לממן את תוכניות הרווחה החברתית (מעין ) שהדרישה הציבורית להן גוברת. משימה נוספת היא הקלה משמעותית על מדיניות הילד היחיד. השינוי במדיניות תכנון המשפחה שיושמה משנות ה-80' יאפשר למשפחות בהן אחד ההורים היה ילד יחיד להביא לעולם שני ילדים. בנוסף החליטה המפלגה גם לצמצם את מערכת מחנות העבודה, אליהם יכולה המשטרה להעביר אנשים גם מבלי שנשפטו בבית משפט.

תחת הקטגוריה "בניית שוק מודרני" שמהווה את אחד מ-60 הפרקים שאליהם חולק המסמך, החליטה המפלגה לאפשר לשוק את הזכות לקבוע מחירים ולדחוף קדימה לשינויים בשיטות התמחור של מים, גז טבעי, נפט, חשמל, תחבורה ותקשורת.

מבחינת ניהול התקציבים והיחסים בין רמות השלטון המרכזית והמקומיות , המסמך קובע כי האחריות של ביג'ינג על ההוצאות צריכה לגדול.

עניינים נוספים נגעו בשיפור מערכת המשפט ומניעת השחיתות וכן שיפור בהגנת הסביבה, עוד נקבע כי יש לעודד מוסדות פרטיים וחברות להקים בתי חולים, לרופאים יהיה מותר לעבוד במגוון בתי חולים וגם שהביטוח הרפואי יורשה לכסות גם על ביקורים בבתי חולים פרטיים.

בעקבות הרוח המקלה והפתוחה יותר של הרפורמות הכלכליות החדשות, אשר מתאפיינות בעידוד התפתחותו של שוק חופשי ומוסדר יותר בסין, זינקו היום הבורסות הסיניות בשיעורים חדים של עד 4.94%, כאשר את העליות הובילו מניות חברות הביטוח ומניות מגזר הפיננסים כולו.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  המערב גמור . (ל"ת)
  בא 18/11/2013 12:42
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור