סימן לבאות: תשואת אג"ח ארה"ב בשפל של חודשיים, למה הכלכלנים מודאגים?

תשואת האג"ח הממשלתי בארה"ב ירדה 15 נקודות בסיס אתמול לשפל של חודשיים, אבל כלכלנים מעריכים שזה בא מהסיבות הלא נכונות
 |  (1)
פקיעה, צילום: Getty images Israel
למרות שסוחרי האג"ח נשמו לרווחה בשבוע האחרון כשתשואת האג"ח הממשלתי של ארה"ב ל-10 שנים נפלה לשפל של חודשיים, הירידה בתשואות מצביעה על נתון מדאיג במיוחד – יותר משקיעים מחפשים נכסים בטוחים מחשש שהשבתת הממשלה פגעה בצמיחת הכלכלה האמריקנית.

שוק האג"ח הממשלתי נמצא בעיצומו של ראלי שהחל כשהשמועות הראשונות על הסכם בקונגרס החלו לזלוג החוצה ביום ד'. תשואת הבנצ'מרק האמריקני שעמדה אז על 2.75% ירדה עד לרמה של 2.54% בצהרי היום אמש (ו'), ומחזיקי האג"ח חגגו. אסטרטגים מעריכים כי התשואה צפויה להישאר ברמה זו בטווח הזמן הקרוב, בניגוד לעלייה החדה שראינו בחודשי הקיץ.

"אני יכול להגיד בבטחון רב שתשואת האג"ח ל-10 שנים לא תגיע השנה ל-3% עוד פעם. בשלב זה, השיא שראינו בספטמבר כנראה ישאר הרמה הגבוהה של השנה", מעריך איאן לינגן, אסטרטג תשואות ראשי ב-CRT.

אבל מספר כלכלנים מצביעים על סיבה אפשרית לצניחת התשואות, ואיתם לעליית מחירי האג"ח הממשלתי. כאשר משקיעים רבים רוצים לרכוש נכס מסוים, מחירו בשוק עולה – את זה כל סטודנט שנה א' לכלכלה יודע. אחת הסיבות שהמשקיעים בוחרים לחזור אל חיקן של אגרות החוב הממשלתיות היא העובדה שהן נכס בטוח (יחסית), כלומר אפשר לצפות שעודף ביקוש לאג"ח יגיע בעיתות של חוסר וודאות כלכלית. כלומר, ירידת התשואות אומרת לנו שהשבתת הממשלה וסאגת תקרת החוב תרמו במידה מסוימת להאטה בצמיחה הכלכלית של ארה"ב.

אסטרטג ההשקעות הבכיר של בלקרוק, ג'פרי רוזנברג, מסביר ש"מאז סיום דיוני תקרת החוב, הפוקוס בשווקים הפיננסים עבר להשלכות הכלכליות שבאו מכך. הקונפליקט בוושינגטון בא בזמן שהכלכלה האטה, בזמן שהתחלנו לראות אכזבה ממה שהיה אז ציפיה לצמיחה מוגברת במחצית השניה של השנה".

מאז שהחלה השבתת הממשלה בתחילת אוקטובר, מספר מכוני מחקר עדכנו מטה את תחזיות הצמיחה שלהם לכלכלת ארה"ב. ב-Macroeconomic Advisers הורידו האנליסטים 0.5% לקצב צמיחה של 2.1%, ב-HIS Global Insight מצפים לצמיחה של 1.6% לעומת צפי קודם של 2.2%, וב-Capital Economics חוזים צמיחה של 2% לעומת צפי ל-2.3% לפני ההשבתה.

יש לזכור שלמרות שכרגע הושג הסכם לגבי תקרת החוב ותקציב הממשלה, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו באותו המצב בתחילת 2014, כשהמועד הסופי להסכם ארוך טווח יתקרב בשנית. יתכן שאותם משקיעים שמיהרו לקנות אג"ח ממשלתי חושבים בדיוק על כך.

להאטה בצמיחה יש צד חיובי עבור המשתתפים בשוק ההון – זה אומר שהפד' בראשות הנגידה החדשה ג'נט יילן לא ימהר לצמצם את קצב רכישות האג"ח החודשי וימשיך להזרים עוד כסף זול לשוק. "ריסון תכנית הרכישות לא יעלה לשולחן הדיונים עד 2014" אמר מאט דוק, מנהל תיקים ב-Calvert Investment. "השוק נהיה פחות ופחות צפוי ועדיף לך להישאר בהשקעה שמרנית יותר".

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כמות הכסף שהפד הדפיס כל כך גדולה
  זקן חכם 19/10/2013 21:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  וממשיך להבטיח לקנות אג"ח, לשמור על מחיר גבוהה ותשואה נמוכה, מבטיח שאינפלציה תפרוץ בסוף, למרות שמשחקים עם נתוני המדד כדי להוכיח שאין אינפלציה. אז לפד לא תהיה ברירה. או סחרור אינפלציוני והיפר אינפלציה או העלאת רבית. ההיסטוריה מלמדת שברגעים אלו לפד אין ברירה. הוא יעלה את הריבית. אפילו בחדות. כולם ירצו למכור את האגחי"ם. מחירי האגחי"ם יפלו והתשואות יזנקו ויביאו למפולות בשוקי המניות.
  סגור