ברגע האחרון: הסנאט ובית הנבחרים אישרו את העלאת תקרת החוב בארה"ב

כשעה וחצי לפני הדד ליין, בית הנבחרים אישר את החלטת הסנאט והביאה לסיומן של 16 ימי השבתה. הנזק המוערך: 24 מיליארד דולר
 | 
ברק אובמה וג'ון ביינר, צילום: Getty images Israel
הקטסטרופה הכלכלית נמנעה, כצפוי, שעה וחצי לפני הדד-ליין הקצוב וארה"ב לא נקלעה למצב של חדלות פירעון. לאחר 16 ימי השבתה של הממשל הפדראלי שהביאה לפגיעה קשה בפופולריות של המפלגה הרפובליקאית בקרב הציבור האמריקני, הסנאט אישר הלילה (ה') ברוב מוחץ של 81 סנאטורים למול התנגדות של 18 סנאטורים בלבד החלטה שמסיימת את השבתת הממשל הפדראלי ובמקביל מעלה את תקרת החוב של ארה"ב. לאחר מכן, הכדור עבר לבית הנבחרים, שבתום דיונים נמרצים וכשעה וחצי לפני שעת הש' אישר את ההחלטה ברוב של 285 תומכים אל מול 141 מתנגדים.

על פי ההחלטה שאושרה ע"י הסנאט ובית הנבחרים, ושהנשיא אובמה צפוי לחתום עליה היום, הממשל הפדראלי יחזור לתפקד ויוכל להמשיך לפעול עד ל-15 בינואר ובמקביל תקרת החוב תועלה עד ל-7 בפברואר. למעשה, הממשל הפדרלי יחזור לתפקד היום בתום השבתה ארוכה ומשרד האוצר האמריקני יוכל ליטול הלוואות עד לתחילת חודש פברואר.

נזקי ההשבתה לכלכלה האמריקנית: סוכנות S&P עדכנה תחזית הצמיחה ברבעון הרביעי מ-3% ל-2%

למרות האופטימיות שניצתה בשווקים בארה"ב אמש, ההחלטה שעברה אמש בסנאט ובבית הנבחרים למעשה דוחה את המחלוקות בין הניצים פעם נוספת ולארבעה וחצי חודשים, אז סאגת תקרת החוב צפויה להתעורר מחדש ולעמוד במרכז תשומת הלב כבפעמים הקודמות. בסיכום 16 ימי ההשבתה הפדראלית, ניתן כבר עכשיו לסמן את המפסידה הגדולה בקרב - המפלגה הרפובליקאית. מטרתם של האחרונים לבטל ולחילופין לפגוע ברופרמת הבריאות של הנשיא אובמה (ObamaCare) נחלה כישלון חרוץ, ואובמה עצמו סירב לנהל מו"מ בעניין. האסטרטגיה לפיה ביקשו להשבית את הממשל הפדראלי הביאה למפולת בסקרי דעת קהל ולפגיעה קשה במוניטין הציבורי.

לפי אומדן שערכה סוכנות הדירוג הבינ"ל S&P, עולה כי ההשבתה הפדראלית חוללה נזק בהיקף אדיר של 24 מיליארד דולר, שמשמעה גילוח של לפחות 0.6% מהתמ"ג ברבעון הרביעי של 2013. כפועל יוצא, סוכנות הדירוג עדכנה את תחזית הצמיחה בארה"ב ברבעון הרביעי של 2013 מ-3% ל-2%.

הנשיא אובמה נשא נאום קצר לאחר היוודע תוצאות ההצבעה המכוננת שמנעה הדרדרות של ארה"ב לתהום של חדלות פירעון. לדבריו, "אני רוצה להודות לראשי המפלגות בבית הנבחרים ובסנאט שהגיעו להסכמה לפתוח את פעילות הממשל הפדראלי מחדש ולהסיר את איום חדלות הפירעון מעל הכלכלה האמריקנית. יש בידינו ההזדמנות להתמקד בגיבוש תקציב שיהא אחראי ושיסייע לאזרחים החרוצים בארץ הזו. יש לנו הרבה מאוד עבודה להחזיר לנו את האמון של הציבור האמריקני".

איל סגל מנכ"ל תכלית תעודות סל התייחס להעלאת תקרת החוב ואישור התקציב בארה"ב ואמר כי "השווקים מבינים שלאור השביתה, ישנה סבירות גבוהה לדחייה בצמצום ההרחבות המוניטאריות, לפחות עד תחילת 2014 ואולי אף הצמצום לא יחול בתקופתו של ברננקי. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהשביתה פגעה בצמיחה האמריקאית בשיעור של 0.2% בכל שבוע וקצב הצמיחה אינו מספק גם ללא הפגיעה הזו".

סגל הוסיף כי "שווקי המניות צפויים להגיב באופן חיובי להתרחשויות. במהלך כל השנה, למרות העליות הנאות במדדי המניות בעולם בכלל ובארה"ב בפרט, ראינו לעיתים מימושים על רקע חששות בנוגע לתוכנית ההרחבות או בנוגע לתקרת החוב. מרגע ששני האיומים הללו הוסרו לפחות עד לתחילת השנה הבאה, תגובת השווקים צפויה להיות בהתאם".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה