מנכ"ל מוד'יס: "תרחיש בו ארה"ב תגיע לחדלות פירעון - אינו סביר"

ריימונד מקדינאל אמר לרשת CNBC כי האוצר ימשיך בתשלומים למחזיקי האג"ח, גם אם לא תושג הסכמה באשר לתקרת החוב עד ל-17 באוקוטובר
 | 
ברק אובמה וג'ון ביינר, צילום: Getty images Israel
מנכ"ל סוכנות דירוג האשראי הבינ"ל מוד'יס שולל את האפשרות כי ארה"ב תיקלע לחדלות פירעון, אפילו אם לא תושג הסכמה בין הרפובליקנים והדמוקרטיים לגבי הגדלת תקרת החוב עד ל-17 באוקטובר.

בשעה שהשיתוק בארה"ב נמשך מזה כשבוע ימים, גוברים החששות כי המחלוקות הפוליטיות לא יאפשרו את הגדלת תקרת החוב עד לדד הליין הקצוב. היה ותקרת החוב, שעומדת כעת על 16.999 טריליון דולר לא תגדל, הרי שקיימת סבירות כי ארה"ב לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה, גורם שעשוי להצית גל ירידות בשווקי העולם.

"זה מאוד לא סביר שמשרד האוצר האמריקני לא ימשיך בתשלומים למחזיקי אגרות החוב הממשלתיות", אמר מנכ"ל מוד'יס ריימונד מקדניאל בראיון לרשת CNBC, "מבחינתי זה לא סביר שנעבור את ה-17 באוקטובר מבלי שתקרת החוב תגדל, אבל גם אם זה יקרה, האוצר ימשיך בתשלומים למחזיקי האג"ח".

השווקים בעולם מגיבים באיפוק יחסי ל'שיתוק' שנמשך לפי שעה בארה"ב ולחשש מפני חדלות פירעון של ארה"ב. מקדניאל מייחס את אותה שאננות לזיכרון הטרי יחסית מהקיפאון המדיני בשנת 2011 בעניין תקרת החוב, שנפתרה בסופו של יום. לדבריו, (זה) מרגיש כאילו היינו בסרט הזה בעבר. באופן אירוני בגלל שהמשקיעים חוו זאת בעבר הקרוב זה נותן תחושה של רוגע".

שר האוצר האמריקני: "הפוליטיקאים בארה"ב משחקים באש"

עוד הוסיף מקדיניאל כי "העובדה שהשוק מגיב באיפוק וברגיעה מסוימת היא טובה והשוק יכול לספק אינדיקציה מסוימת בדבר הלחץ או היעדר הלחץ, שצפויים להשפיע במידה רבה על קובעי המדיניות".

דירוג האשראי של ממשלת ארה"ב הינו מושלם לפי מוד'יס ועומד על AAA עם תחזית דירוג יציבה. סוכנות S&P החליטה באוגוסט 2011 להוריד את דירוג האשראי של ארה"ב ל-AA+ עם תחזית יציבה. סוכנות פיץ' מדרגת את ארה"ב AAA עם תחזית שלילית.

שר האוצר האמריקני ג'ק לו, מצידו, נותר מעודד פחות מהעובדה שהניצים בארה"ב עדיין לא הגיעו להסכמה בדבר הגדלת תקרת החוב. לאחר ה-17 באוקטובר, בקופת האוצר יוותרו 30 מיליארד דולרים בלבד, והזהיר את הפוליטקאים האמריקניים כי הם משחקים באש. לדבריו, "אנחנו הולכים לעבר מקום שמעולם לא היינו בו, כאשר לארה"ב תהא "רמה נמוכה בצורה מסוכנת" של מזומנים שלא יאפשרו לשלם את החובות שלנו בזמן".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה