סוסייטה ג'נרל: "הסכמה על תקרת החוב תצית החודש ראלי" - מה הדד-ליין?

העיניים נשואות ליחסים עם אירן, אבל בארה"ב סוגיית התקציב ותקרת החוב בוערת. אייל קליין מ-IBI: "סיכוי קטן מאוד לדיפולט"
 |  (2)
סוחר, צילום: Getty images Israel
ארה"ב שוב הולכת למאבק אדיר בין המפלגות בעניין התקציב ותקרת החוב - והדבר צפוי לבוא לידי ביטוי גם בוול סטריט. שני תאריכים עומדים כעת על הפרק, הראשון - תקציב ארה"ב צריך להיות מאושר עד ה-1 באוקטובר הקרוב, השני - נושא תקרת החוב בארה"ב חייב להיפתר עד ה-17 באוקטובר.

תשומת לב העולמית בכל הקשור לאובמה מתרכזת בימים אלה בהתחממות היחסים עם אירן, אבל הנשיא האמריקני יודע שהנושא הקריטי בטווח הקצר הוא התקציב ותקרת החוב. הרפובליקנים מסכימים לאשר את העלאת תקרת החוב, אבל דורשים מאובמה לוותר (או לצמצם דרמטית) על תוכנית הבריאות שלו - שהיא תוכנית הדגל של הדמוקרטים. אובמה כמובן מסרב. אם לא יושג הסכם עד ה-1 באוקטובר, הממשל בארה"ב יתנהל במתכונת מצומצת ביותר (השבתה חלקית, חלק מהעובדים לא יגיעו לעבודה) שתיפגע בכלכלה. אם לא יושג הסכם בנוגע לתקרת החוב, זה כמובן דיפולט.

אייל קליין, אסטרטג שווקים באיביאיי, אומר היום ל-Bizportal כי יש אמנם סיכוי מסוים (מאוד קטן) לדיפולט ענק - אבל צריך להבין שגם אם יתממש התרחיש הזה, הרי שזה דיפולט טכני בלבד. זה לא המקרה של ארגנטינה שקרסה כלכלית, פה זה עניין טכני של אי הסכמה פוליטית. כך או כך, ההערכה היא שהנושא ייפתר - וזה גם מה שעולה מהמסחר באופציות בארה"ב, לא רואים שם שום לחץ. כנראה שאנשים מבינים שכבר היינו בסרט הזה. ההערכה שלי שהיא גם ההערכה הרווחת, היא שהנושא ייפתר".

נציין כי החוב האמריקני עומד כעת על 16.5 טריליון דולר. באופן כללי החוב הנומינאלי (כלומר בכסף) תמיד יגדל כאשר יש צמיחה כלכלית, כלומר לפי חוקי המשחק בארה"ב - בכל שנה הנשיא צריך לאשר העלאה שת תקרת החוב. כמובן שגם במקרה הקיצוני, לפני שיהיה דיפולט בשוק האג"ח (כלומר אי העברת תשלומים), הרי שקודם נראה הפסקת תשלומים לעובדים בסקטור הציבורי, והשבתת הפעילות הממשלתית.

קיט ג'אקס, אסטרטג המט"ח של ענקית הבנקאות סוסייטה ג'נרל, אמר ל'גלוב אנד מייל' כי "הכלכלה ממש לא במקום טוב בכדי לספוג מכה מהזווית הפוליטית, אבל אם יושג הסכם בנוגע לתקרת החוב והתקציב - התיאבון לסיכון יקבל תנופה של ממש. אז יוצת ראלי של ממש (בשווקים המתעוררים). אבל נכון לעכשיו, כנראה שנראה עצבנות"
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  איזה ראלי? מה עם רווחי החברות? מרוב התעסקות
  פ 29/09/2013 14:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכל מיני עניינים צדדיים אנשים שכחו את העיקר שזה רווחי החברות הנסחרות בבורסה למה שיהיה ראלי ? המדדים בארה"ב רחוקים מעט מהשיא אז על איזה ראלי מדובר? אההה הוא מדבר על ראלי בשווקים המתעוררים וכתבתם את זה בסוגריים והשמטתם את זה מהכותרת
  סגור
 • 1.
  כל שנה הנשיא צריך לאשר הגדלת תקרת החוב?
  מאיפה הבאת את זה בדי 29/09/2013 13:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האינפלציה היא 2% והחוב האמריקאי אינו צמוד. גם אם ניקח בחשבון צמיחה של עוד 2% הגידול צ"ל 4%. החוב הוגדל בשנים האחרונות ב30% (כמעט 4 טריליון דולר). אז צא מהסרט שמאכילים אותך.
  סגור