אל אריאן: השוק לא 'מרגיש' כלום לגבי סוריה - אבל ההשלכות עוד יגיעו

מנכ"ל קרן פימקו המקורב גם לנשיא אובמה טוען שאת ההשפעה של המתיחות בסוריה נראה קודם במחירי הנפט, ואז במניות ובאג"ח
 | 
מוחמד אל אריאן El-Erian
למנכ"ל קרן פימקו מוחמד אל אריאן בוודאי יש הרבה מה להגיד על הנעשה בסוריה בימים אלו. אך לשאלה "איך השווקים מרגישים לקראת תקיפה אפשרית בסוריה", העדיף אל אריאן דווקא לתקן את השואל ולציין ש"למשקיעים יש 'רגשות' בנושא - אבל לשוק עצמו אין".

במקום להרגיש, אומר אל אריאן, השווקים משקללים את ההשלכות מפעילות צבאית ואי שקט במזרח התיכון, מעריכים את הפרופיל של הסיכונים והתשואות הצפויים, ומגלמים את כל זה במחירי הנכסים.

אז לאחר הגילום, איפה עומדים השווקים בנוגע לסוריה כרגע? "יש כמה דברים שאליהם צריך לשים לב לקראת השבוע הקרוב", כותב אל אריאן. ראשית, הוא מסביר שסוריה כשלעצמה אינה משנה הרבה במפה הכלכלית העולמית. אבל "רגישות השוק לנעשה בסוריה באה מההשלכות המורכבות שלה".

הוא מסביר שסוריה משמשת כרגע לזירת קרב של מספר "מלחמות פרוקסי" שגולשות הרבה מעבר לגבולות סוריה, וזאת בלי לדבר על מיליוני הפליטים שעברו את הגבול לירדן, טורקיה ועירק.

שנית, אל אריאן אומר שאפשר לראות את השפעת המתיחות סביב סוריה במחירי הנפט. הוא מציין כי בעוד החוזים על הנפט הם הראשונים להגיב להתפתחויות במזרח התיכון, עוד לא ראינו פגיעה משמעותית במחיר הזהב השחור.

"ההשפעה על מחיר הנפט אינה בגלל שסוריה היא יצרנית נפט חשובה. היא לא". אומר אל אריאן. תפוקת השכנה שלנו מצפון מסתכמת בשבריר מהתפוקה היומית בעולם, אבל "סוריה משפיעה על איך השוק מעריך את רמת הבטחון של התפוקה מיצרניות הנפט האחרות באזור".

בשבוע שעבר ראינו את החוזים על הנפט מזנקים עד ל-112 דולר לחבית מהחשש שתקיפה בסוריה קרובה מתמיד. החששות דעכו מעט לאחר שבריטניה החליטה שלא תשתתף בתקיפה, סין ורוסיה הודיעו פומבית שיתנגדו למהלך, והאו"ם ביקש זמן נוסף לסיים את חקירתו.

שלישית, "מחירי הנפט עוזרים לנתח את ההשפעה האפשרית על נכסים אחרים, כמו מניות ואג"ח, ועל הכלכלה העולמית", אומר מנכ"ל פימקו. ככל שמחיר הנפט גבוה יותר, "כך גוברת הרוח הנגדית בפניה של הכלכלה העולמית שמתאוששת בהדרגה ועדיין לא הגיעה לצמיחה יציבה".

אם הכלכלה העולמית תפגע כתוצאה מעליית מחירי הנפט, מסביר אל אריאן, זה מגביר את הקושי להתמודד עם חוב, פוגע במאמצים להוריד את שיעור האבטלה, ומשפיע לרעה על אי שיוויון בהכנסה.

הוא מסכם ש"השווקים נשארים בגישה של 'נחיה ונראה'. מחיר הנפט יהיה הראשון להתנדנד כתוצאה משינויים בהערכות של תזמון התקיפה והיקפה. השווקים האחרים יגיבו גם כן, אך לא ישירות בהתחשב בגורמים פיננסיים ופוליטיים נוספים".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה