ה"בריכות החשוכות" מככבות: 10.3% מהמניות באירופה עוברות בהן

שווי היקף הפעילות ב-Dark Pools עלה ל-75.1 מיליארד אירו ביולי, גבוה ב-12% מהשווי הכספי שנסחר בבריכות החשוכות אלה בחודש ינואר וגבוה ב-28% מההיקף הכספי שנסחר בהן ביולי 2012
 |  (1)
ירידות באסיה
המסחר במניות אירופיות שמתבצע בזירות אנונימיות ומחוץ לבורסות המוסדרות, מקומות למפגש בין קונים למוכרים הידועים בשם "בריכות חשוכות" או באנגלית Dark Pools, הגיע לשיא בחודש יולי. זאת, על רקע ירידת התנודתיות וכן על רקע הגידול והריבוי בשימוש בפלטפורמות מסחר במהירויות גבוהות (באמצעות מכונות מסחר המבוססים על אלגוריתמים).

כ-10.3% מסך המסחר במניות אירופיות התרחש בחודש שעבר במקומות מפגש אלו, כך על פי מידע שנאסף על ידי רויטרס תומסון. זוהי הפעם הראשונה ששיעור הפעילות בבריכות החשוכות עלה לרמה דו ספרתית ועלה על השיא הקודם שנקבע בינואר על 9.1% מסך הפעילות באקוויטי באירופה.

שווי היקף הפעילות הזו עלה ל-75.1 מיליארד אירו ביולי, גבוה ב-12% מהשווי הכספי שנסחר בבריכות החשוכות אלה בחודש ינואר וגבוה ב-28% מההיקף הכספי שנסחר בהן ביולי 2012.

המידע ששימש את רויטרס תומסון כולל פעילות שהתבצעה ב- trading facilities "חשוכים" רבי משתתפים (מוליטילאטרליים) שמנוהלים על ידי בורסות כמו זו של הבורסה של לונדון (LSE), וגם ברכות חשוכות שמנוהלות על ידי בנקים להשקעות בצורה של רשת ברוקרים (broker crossing networks).

הבריכות החשוכות לא מצטטות מחירים לשוק, ומאפשרות למשקיעים לשים הוראות אנונימיות על מנת לעזור לצמצם את השפעת השוק. הסוחרים לעיתים קרובות עוברים למקומות מפגש אלה בתקופות שקטות יותר, כאשר בגופים המוסדיים גובר הביטחון להעדר מהבורסות או מהשווקים ה"מוארים".

מארק גודמן, מנהל השירותים האלקטרוניים הקוונטיטיביים בסוסייטה ג'נרל, אשר מנהל שתי "ברכות חשוכות" באירופה אמר, "באופן כללי אנו מוצאים את התנודתיות הנמוכה כגורם שמוביל להתגברות המסחר בבריכות החשוכות. אם הלקוחות אינם מודאגים שמחירי המניות יזוזו להם, אם בדרך כלל יהיו מוכנים יותר לתת הוראות במקומות מפגש חשוכים".

שחקן אחר שנותר בעילום שם אמר כי "העלייה בפעילות במסחר החשוך מושפעת גם מפירמות לניהול תיקים, אשר מתאפיינות בהוראות קטנות ובמסחר מהיר".

אחרים ייחסו את הצמיחה בפעילות זו באירופה להתבגרות השוק ביחס לשוק המפותח בארה"ב, שם כבר 15% מסך האקוויטי שנסחר עובר דרך הבריכות החשוכות. הרגולטורים האירופיים מנסים לצמצם את המסחר בבריכות החשוכות כחלק מהחוקים הפיננסיים החדשים, מהלך שאם יתקבל עשוי לצמצם את הפעילות בחלק מה-MTFs החשוכים ועשוי גם להגביל את המסחר בבריכות חשוכות המנוהל על ידי ברוקרים.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  חפשו: "מסחר אנונימי בבורסות אלקטרוניות משוכללות" (ל"ת)
  מאמר חזק מהאו"פ 12/08/2013 22:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור