סחורות: "השקעה גרועה במחצית ה-1 של 2013 - ויהיה גרוע עוד יותר"

אסטרטג סחורות מחברתו של פרופ' רוביני מונה 3 סיבות לכך שמחירי הסחורות ימשיכו לצלול גם בחצי השני של השנה
 |  (2)
(צילום: Getty images Israel)
כאשר בוחנים את החציון הראשון של שנת 2013, ניתן לומר בפה מלא כי השקעה בסחורות היתה אחת מהגרועות בתקופה זו. אסטרטג סחורות בחברה של פרופ' נוריאל רוביני טוען כי המצב עלול אף להיות גרוע עוד יותר. הזהב כבר השיל 25% ב-6 החודשים האחרונים, וגם מחירי הנחושת והחיטה ירדו בתלילות מתחילת השנה.

"מחירי הסחורות נפלו מספיק, ולזמן רב מדיי בכדי להביא לקיצוצים לא רצוניים בייצור, וכדי לדרבן את הביקוש הטרי", אמר צוות הסחורות ב-JP מורגן. למעשה, אמר הצוות כי "הסנטימנט האוניברסלי הוא דובי".

גארי קלארק, אסטרטג הסחורות בחברתו של רוביני, טוען כי לסנטימנט הדובי יש סיבות מסוימות, ומונה 3 זרזים שימשיכו להוריד את מחירן של הסחורות.

ירידה בביקוש הסיני

הסיבה הראשונה אותה מונה קלארק, היא ההאטה בביקוש מצד סין. ההתרחבות בכלכלה הסינית הייתה גורם מכריע בתמיכת מחירי הסחורות בטווח הארוך, "אולם כעת, אנו רואים היחלשות בצמיחת הכלכלה שלה. האטת הצמיחה תגבר בשנה הבאה, כאשר הביקוש למתכות ייפול בחריפות רבה אף יותר" אמר האסטרטג.

עלייה נרחבת בצד ההיצע

קלארק לא מסתכל רק על צד הביקוש, אלא גם על צד ההיצע, ובזמן שהצפי הוא לירידה בביקוש הסיני, "נצפה לראות היצע עולה בגזרת כל הסחורות".

"שוק הנחושת צפוי להישאר בעודף בשנים 2013 ו-2014, ושווקי המתכות התעשיתיות האחרות מצויים גם הם בעודף - או צפויים לעבור לעודף בקרוב. בגזרת הנפט מציין קלארק כי "התוצרת בצפון אמריקה ממשיכה לטפס".

סופה של תוכנית ה-QE של ברננקי

קלארק מאמין כי ריסון או סיום תוכנית הרכישות של הבנק המרכזי תכביד אף היא על מחירי הסחורות. "עם סיום רכישות האג"ח במסגרת ה-QE3 וחזרה לרמות 'נורמליות' של תשואות , יחזור גם הסיכון. שלא כמו באגרות חוב או במניות המשלמות , הסחורות לא יניבו דבר.

כאשר אג"ח ממשלתיות ל-10 שנים מניבות של פחות מ-2%, ההבדל בינן לבין תשואה אפסית כמו שמניבה סחורה כדוגמת הזהב, איננה משמעותית. אולם, כאשר התשואות יחזרו לרמה 'נורמלית', ויעלו מעלה, התשואה מהסחורות תתברר כלא כדאית לעומת תשואות האג"חים".

כתבות נוספות בנושא:

"הזהב יצלול ל-800 דולר לאונקייה - ויש לכך 3 סיבות".

תיקון במתכת הצהובה: ביקושים בסין הזניקו את הזהב 2.6% למעלה.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  פשוט לקנות זהב (ל"ת)
  עודד 04/07/2013 14:30
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 1.
  הכל הפוך (ל"ת)
  גדי 04/07/2013 14:30
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור