אסיה באדום: שנחאי איבדה 2.8% לאחר המאקרו, הניקיי נחתך ב-1.7%

הסגירה השלילית בארה"ב לאחר נאום ברננקי לחצה את המדדים ביבשת מטה. חשש ממחנק אשראי בסין לאחר נתון ייצוא מאכזב
 |  (1)
אסיה
בורסות אסיה סגרו את יום המסחר (ה') בירידות שערים חדות. זאת, על רקע דברי יו"ר ה'פד' אמש בן ברננקי כי הוא עשוי להפחית את קצב רכישת האג"ח כבר השנה, וכן בצל חששות כי מחנק האשראי בסין הולך ומחמיר בקצב מואץ.

בסיכום יום המסחר, הבורסה בשנחאי ירדה ב-2.8%, ההאנג סנג איבדה 2.9% ומדד הניקיי היפני סגר בירידות שערים של 1.7%. הדולר התחזק מול הין בשיעור של 1.2%.

אמש הצהיר יו"ר הפד' בן ברננקי במסגרת סיום ועידת השוק הפתוח כי הבנק המרכזי האמריקני ימשיך בתוכנית רכישות האג"ח לפי שעה. עם זאת, ברננקי רמז כי ה'פד' עשוי להפחית את קצב רכישות האג"ח כבר השנה, ולהפסיק את התוכנית כבר בשנת 2014. זאת, בהנחה ויירשם שיפור בכלכלה האמריקנית בכלל ובשוק העבודה בפרט. השווקים הגיבו לנאומו זה של ברננקי בירידות שערים חדות, ובמקביל תשואת אגרות החוב האמריקניות ל-10 שנים קפצה ל-2.33%, רמת שיא של קרוב ל-15 חודשים.

במקביל, המשקיעים חוששים מהיווצרות מחנק אשראי בסין. זאת, לאחר שמדד הייצור של בנק HSBC הצביע על קריאה של 48.3 נקודות, נמוך מצפי האנליסטים לקריאה של 49.1 נקודות. נציין כי קריאה מתחת ל-50 נקודות מצביעה על התכווצות המשק היצרני.

החולשה בייצוא בכלכלה השנייה בגודלה בעולם מצטרפת למצוקת המזומנים שחווה המדינה, וראש הממשלה הסיני לי קאיישינג ייבחן בצעדיו העתידיים, והאם הוא יהיה מוכן לדגול במדיניות הרחבה מוניטרית בטווח הקצר, לטובת צמיחה בת קיימא בטווח הקצר.

"אם מחירי השוק יישארו ברמתם הנוכחית, התרחיש היחיד שצפוי לכלכלה הסינית היא נחיתה קשה", אמר לבלומברג גאו שאו, כלכלן ראשי ב-Everbright שבבייג'ין, "נראה כי הממשל בסין בעמדת המתנה תוך בחינה עד לאיזו רמת שפל הצמיחה בסין יכולה להידרדר".

מנגד, בן קוונג מנהל ת]פעול ראשי ב-KGI ציין לבלומברג כי "אין מחנק אשראי בטווח הקצר. הנתון משקף את מאמצי הממשל הסיני לנקוט בצעדים פיננסיים משמעותיים. קיים צפי להאטה בצמיחה בסין, ומעטים האנשים שסבורים כי הצמיחה בסין תוכל להישאר ברמה של 7.5% לשנה ללא נקיטה בתוכניות הרחבה כמותית".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שככתם את התמונה של הדוב
  יובל 20/06/2013 08:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכתכת מאבדת צוללת מתרסקת... כולה ירידות רגילות
  סגור