רוחאני ניצח בענק בבחירות לנשיאות באירן, רבבות חגגו הלילה ברחובות

חסן רוחאני זכה בבחירות לנשיאות ויחליף בתפקיד את אחמדינג'אד. קיבל כבר בסיבוב הראשון יותר מ-50% מהקולות. תגובת משרד החוץ הישראלי: "אירן תישפט על פי מעשיה בתחום הגרעין והטרור"
 |  (6)
חסן רוחאני נשיא אירן
הבחירות לנשיאות באירן: חסן רוחאני זכה בבחירות לנשיאות באירן לאחר שקיבל יותר מ-50% מקולות הבוחרים כבר בסיבוב הבחירות הראשון. פירוש הדבר הוא, שלא יתקיים סיבוב שני אל מול המועמד הבא אחריו.

רוחאני נחשב למתון מבין המועמדים ובמערב מברכים על הבחירה של העם האיראני. באירן יצאו הלילה רבבות לחגוג את ניצחונו של רוחאני שאמר בנאומו הראשון" זהו ניצחון של האינטליגנציה, המתינות והקידמה על הקיצוניות".

עם זאת המנהיג הרוחני העליון של אירן נותר האייתוללה חמינאי שיוסיף להיות הסמכות הרוחנית אליה ימשיך להיות כפוף הנשיא הנבחר ושצפוי להוביל, גם אם באופן שקט יותר, את הקו הניצי כנגד ישראל. משרד החוץ פירסם אמש תגובה רשמית בה נכתב "באירן נבחר נשיא חדש מתוך רשימת מועמדים שאישר האייתוללה חמינאי, אחרי שפסל מועמדים שלא התאימו להשקפת עולמו הקיצונית. תוכנית הגרעין האיראנית נקבעה עד היום על ידי חמינאי ולא על ידי נשיא אירן. גם אחרי הבחירות אירן תישפט על פי מעשיה בתחום הגרעין והטרור".

כבר כשפורסמו תוצאות הביניים, וכמעט 80% מקולות הבוחרים נספרו היה ברור כי המועמד חסן רוחאני הוא המוביל על פני ששת המועמדים האחרים.
במידה ורוחאני לא היה מצליח בסופו של דבר להשיג יותר מ-50% מהקולות, היה עליו להתמודד בסיבוב נוסף אל מול מי שדורג במקום השני, מוחמד באקר קליבאף, ראש העיר טהרן, שקיבל 16% מהקולות בתוצאות הביניים.

"מראהו החזק של רוחאני מרמז על שינוי בעל משמעות היסטורית עבור אירן" כתבה סוזן מלוני ממכון ברוקינגס למדינות המזרח התיכון בוושינגטון. "רוחאני הוא מועמד אידיאלי להוביל יוזמה חדשה ולחלץ את אירן מהקרב המתיש של מול הקהילה הבילנאומית בנושא הגרעין".

המועמדים הבאים בתור הם, מוחסן רזאי במקום השלישי עם כ-11.8% מהקולות, סעיד ג'לילי עם 11.4%, ובסוף שני המועמדים הנוספים עלי אכבר ולאיתי ומוחמד גראזי.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  השילטון באיראן עשה הכל להרוויח זמן ושקט במדינה ובעולם (ל"ת)
  אזרח 17/06/2013 06:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  הכל עבודה בעניים כלפי העם באיראן וכלפי המערב אין שינוי (ל"ת)
  אזרח 16/06/2013 10:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • ריקודי טנגו ואצלינו יש טיפשים שבולעים את הצפרדיע (ל"ת)
  והם רוקדים 17/06/2013 06:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  כל עוד חמינאי מנגן את מנגינתו
  המציאות 16/06/2013 09:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כך מדיניות אירן תישאר עם זרם הרשע והשנאה כלפי המערב .המנהיג החדש ימשיך את פרוייקט הגרעין עלפי מנגינתו של חמינאי , פשוט זה יעשה בשקט ובלי רעש כמו אחמניגד, אסור למערב להרדם ויש צורך בהתמדה נוקבת להשמדת הפרוייקט.
  סגור
 • 2.
  סיבה טובה לאופטימיות .
  ג'ק 16/06/2013 08:51
  הגב לתגובה זו
  0 5
  אין ספק שיש בשורה טובה לשווקים .רוחות המלחמה שהאפילו על הכלכלה העולמית עשויים לשנות כוון ולתת מומנטום חיובי לצמיחה גורפת .
  סגור
 • 1.
  פתח לתקוה
  שמואל 15/06/2013 21:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הפרשנים הפוליטים שלא צפו את המהפך בדיעה שהשינוי במדיניות האירנית צפוי להתקל בהתנגדות של המנהיג האמיתי באירן חמינאי אירן תמשיך במדיניות ההליכה על הסף בנוגע לגרעין אובמה ימשיך לתת לאירנים אורך רוח ולא יתקוף אלא ינסה למצות הליכים מדיניים. בגזרה הסורית צפוי המשך המתח הבינגושי שעלול לגרום להצתה של מלחמה על רקע הרצון להביא לקץ שלטונו של אסד ע"י חימוש המורדים והשמדת מאגרי הנשק כדי למנוע נפילת הנשק לגורמים קיצוניים בקרב המורדים. המח הגיאופוליטי לא יפוג לפחות לא בקיץ הקרוב.
  סגור