התאוששות בספרד: דרישות דמי האבטלה ירדו ב-2%, היצוא סיפק תמיכה

הכלכלה הרביעית בגודלה בגוש האירו סובלת מגרעון אדיר של מעל 10% ואחוז המובטלים השני בגובהו מתוך 27 מדינות האיחוד, ובכל זאת, יש אור בקצה המהרה
 |  (3)
דגל ספרד
האם ניכרים סימני התאוששות בכלכלה הספרדית? נתוני הדרישה לקבלת דמי אבטלה שפורסמו היום בהחלט מעודדים והצביעו על ירידה של 2% לסך של 4.89 מיליון בקשות בחודש מאי. זהו חודש שני ברציפות בו נרשמו ירידות במספר הדרישות לקבלת דמי אבטלה ע"פ הודעת הממשלה.

כדי לשים את הדברים בפרופורציות, חשוב לציין שאחוז הבלתי מועסקים בספרד הוא גבוה באופן חריג ועמד בסוף הרבעון הראשון השנה על 27.2% אבטלה. מספר הבלתי מועסקים הגיע בחודש אפריל לשיא היסטורי של 6 מיליון אנשים, נתון מביך שמציב את ספרד במקום השני מתוך 27 מדינות האיחוד האירופי במספר הבלתי מועסקים.

מעבר לכך, הכלכלה הרביעית הגודלה באיחוד האירופי מנסה לצאת ממיתון מתמשך של לא פחות משש שנים. מיתון שכולל 56 אחוזי אבטלה בקרב צעירים מגיל 25 ומטה. ייתכן מאוד שהישועה תגיע מכיוון היצואנים שנאלצו לחפש שווקים בחו"ל, וגם הצליחו בכך בשנים האחרונות, בשל בצורת הביקושים בתוך ספרד.

בשנה שעברה זינקו ההכנסות מיצוא לשיא כל הזמנים של 291 מיליארד דולר. הפרופסור ליזמנות מבית הספר העסקי IESE בברצלונה, מנואל אנייאסטה מסביר, "יש שינוי מהותי בכמות ייצוא המוצרים שיש להם ערך מוסף. ספרד ידועה כיצואנית יין, שמן זית ומוצרים מסורתיים נוספים, אבל את התפקיד החשוב בייצוא מתחילים לשחק חברות הפארמה וייצור רכיבי רכב."

יש לציין כי הגרעון של ספרד עומד על 10.6% מהתמ"ג, שיעור הגבוה פי שלושה מגבול הגירעון המוסכם במדינות גוש האירו. בשנה שעברה קבלה המדינה סיוע של 41 מיליארד אירו מהבנק המרכזי כדי למנוע התמוטטות של המערכת הבנקאית שנבעה ממתן הלוואות גרועות בתחום הנדל"ן.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לא לשכוח ...לא לשכוח... פניקס ונכסים ובניין ימי הקובע
  זאוס הסקסי 04/06/2013 13:50
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שישי ורביעי בהתמדה 4.4 אחוז דיבידנד שווה ביותר
  סגור
 • 2.
  סוף סוף!!! (ל"ת)
  זאוס שוקי הון 04/06/2013 12:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  כלכלה כושלת (ל"ת)
  קובי הגדול 04/06/2013 12:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור