מדינת השמש העולה: מדוע הפכה יפן לאחרונה למדינת המניות העולות?

השווקים בטוקיו מזנקים, אך המשקיעים עומדים בפני מבחנים קשים. יפן נראית כך: 11 שרי אוצר בשבע שנים, חוב לאומי המטפס לגובה קודריליון (מיליון מיליארד) ין, ושיעורי ריבית התקועים סביב האפס. עם זאת, בימים אלה, קבוצות מסויימות מושכות משקיעים וערכי המניות עולים.
 |  (1)
דגל יפן
בעקבות שינוי בהנהגה והתחלה של שיתוף פעולה חסר תקדים בין הממשלה והבנק המרכזי, תשומת ליבו של עולם ההשקעות הוסטה לעבר יפן. בחודש זה, הודיע הבנק היפני על תכנית אגרסיבית לרכישת נכסים (בעיקר אגרות חוב של ממשלת יפן), המהווים כ-60% מהתמ"ג. צעד זה הוא חלק מהמאמץ להכפיל את בסיס הכסף ביפן ולהביא את האינפלציה ל-2% בתוך שנתיים, מטרות חיוניות עבור מדינה שקפאה עקב דיפלציה.

המשקיעים נוהרים ליפן, ובהתאם לדבריו של חוקר ההשקעות ב-Morningstar, קרנות מניות יפניות רבות נעות סביב 20%-15% עד כה השנה. אחת מתעודות הסל הגדולות ביפן, WisdomTree Japan, אשר בנוסף לקניית מניות יפניות גם מהמרת מול הין, זינקה ביותר מ-24%. זינוק המניות ביפן נותן למשקיעים שהות לשקול את הצעדים הבאים שיבצעו.

"במשך שנים המוקד לא היה ביפן. המשקיעים בקושי יכלו לאיית את השמות של המניות היפניות המבוקשות ועכשיו הם תוהים: אם פספסתי את הדחיפה הראשונה, האם תהיה עוד דחיפה? ולכמה זמן?" אמר מרטין ג'נסן ראש מחלקת מניות ב-ING לרשת מרקט ווטש. ג'נסן טוען כי הזכויות נמצאות עד כה אצל "השוורים המטורפים", בייחוד אצל אלה המוכנים לבחון את מניות היצוא ולגוון עם נדל"ן, בנקאות ומניות תיווך.
.
אין כלכלה אשר עולה ממצב מנומנם מבלי להתנדנד. מבחנה של יפן יהיה בהתאם להתאוששות הכלכלה העולמית ולמהירות בה יציליחו הפקידים "לנפח" את הכלכלה היפנית, תוך שמירה על מגזרי היצוא תחרותיים.

על פי רשת מרקט ווטש, לקוחות גדולים, כמו סין, ארה"ב והשווקים הקולקטיביים המתעוררים, יצטרכו להניע את הביקוש המתחדש למכוניות יפניות, ציוד בנייה, מוצרי אלקטרוניקה ועוד. אין להתעלם מהכותרות שפורסמו באמצע אפריל והראו כי נתוני הצמיחה של סין החטיאו את המטרה והנפילה מובטחת למניות ולסחורות בעולם. תחרותיות על מחיר לא יכולה להיות המאפיין היחידי של התאוששות היצוא, תחום שבו הרווחים הנמוכים היו סימן ההיכר של "העשורים האבודים" של יפן. גם נפח ונתח השוק דורשים שיפור. מלבד ייצוא, יש עיסוק רב בתחיית שוק הנדל"ן ושוק המניות ביפן, תחומים המקודמים ע"י הבנקים והברוקרים.

"הכפלת בסיס הכסף עדיין עשויה שלא להספיק לרמה של יעד 2%", אמר ג'וליאן ג'סופ, כלכלן ראשי ב-U.K.-based Capital Economics. "עם זאת, ההתחייבות הברורה של BOJ לעשות כל מה שידרש כדי לסיים את הדפלציה, היתה פשוט הגדלת הסיכוי להקלה מוניטרית נוספת, מעבר למה שכבר הובטח" הוסיף הכלכלן.

קץ לדיפלציה יביא לסיכונים משלו. עליית מחירים עלולה לערער את ההתאוששות הכלכלית, אם היא לא תתבצע יחד עם עלייה בשכר וברווחים.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בפועל הרווח יותר קטן
  מייק 21/04/2013 08:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שכחת להזכיר שהרווח מההשקעה במניות יפניות בפועל קטן בהרבה, במונחים שקליים נפל היין באותה התקופה ב40% לעומת השקל
  סגור