איתות שלילי: כלכלנים מצביעים על מדינות בסיכון למשבר, מי במוקד?

אסטרטגים בחברת קפיטל אקונומיסט בחנו 5 קריטריונים המאפיינים כלכלות במשבר והצביעו על אלה שלדעתם צריכות להדאיג את המשקיעים
 | 
נתונים
לאחרונה נדמה כי המשקיעים ברחבי העולם התרגלו לעובדה שמדינות רבות מגיעות לסף ברירת המחדל ונאלצות לבקש סיוע מגורמים חיצוניים. בימים אלו קפריסין על המוקד בעוד שפורטוגל ואירלנד עדיין במיני משבר. על מנת לזהות כלכלות אשר מתקרבות למשבר, הכלכלנים מחברת Capital Economics נעזרים ב-5 קריטריונים וכעת מצביעים על שתי מדינות שהולכות על הקצה.

החדשות הטובות הן שנכון לרגע זה אין מדינה שכלכלתה בסיכון מיידי למשבר (או על פי המודל "immediate threat of crisis"). אבל, ישנן שתי מדינות אשר הולכות לכיוון וייתכן כי בעוד תקופה לא ארוכה יהיו סכנה למשקיעים - תורכיה וונצואלה.

בתורכיה, בורסת המניות עלתה 13% מתחילת השנה ו-42% ב-12 החודשים האחרונים. בהשוואה לכלכלות המתעוררות בעולם, תורכיה הציגה ביצועי חסר בעוד שהקו המנחה במדינה הוא הפיכת הכלכלה למודרנית יותר ועידוד הצמיחה בעזרת תמריצים רבים.

השווקים בונצואלה מספרים סיפור עגום יותר, הבורסה המקומית עלתה ב-37% מתחילת 2013 ו-200% ב-12 החודשים האחרונים. כלכלנים רבים בעולם חשבו שהבורסה תיכנס לקיפאון או שלפחות העליות יתמתנו לאור העובדה שצ'אווס נפח את נישמתו במהלך השנה, אולם המשקיעים המקומיים לא התרגשו והשווקים המשיכו לטפס.

דיויד ריס אסטרטג שווקים בכיר ב- Capital Economics התייחס למדינות המדוברות בשילוב עם מודל הקריטריונים אשר פותח בחברה בה הוא מועסק ואמר לרשת CNBC כי המצב מאוד מדאיג. האסטרטג מציע למשקיעים לבחון 5 קריטריונים- הגידול בגרעון בחשבון השותף, גידול באשראי, העליה המהירה בחוב החיצוני לטווח קצר, עליה בלתי מבוקרת בשוק המניות (מעל 50% זה גדל אדום) וצמיחה גדולה בשערי החליפין.

האסטרג מציין כי" באופן כללי, תנועות הון חרב פיפיות לפיתוח הכלכלה במידה והמצב טוב ומדברים על כניסה חיובית הכלכלה תצמח מאוד אבל, באותה המידה התנועה יכולה לתדלק את הצמיחה הכלכלית יתר על המידה וליצור בועה".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה