הבורסה בקפריסין נפתחה; המסחר ב-2 הבנקים הגדולים מושהה ל-10 ימים

הנהלת הבורסה השהתה את המסחר במניות Bank of Cyprus ו-Popular bank עד ל-15 באפריל, בכוונה להגן על בעלי המניות של הבנקים, שמיסוי הפקדונות בהם יגרום לתספורת של כ-40% לחוסכים
 | 
דגל קפריסין
המסחר בבורסה של קפריסין נפתח היום (ג') לראשונה מזה שבועיים, מאז פרץ משבר הבנקים על רקע הדרישה למיסוי הפקדונות באי. אולם הפעילות בבורסה הקפריסאית תהיה מוגבלת מאוד גם היום לאחר שהנהלת הבורסה הודיעה כי היא משהה את המסחר במניות שני הבנקים הגדולים, Bank of Cyprus ו-Popular bank לעוד 10 ימי מסחר כלומר עד ל-15 באפריל, בכוונה להגן על בעלי המניות של הבנקים, כך דווח לפני שעה קלה ברויטרס.

לאחר ימים ארוכים של משא ומתן בין בכירי קפריסין לבכירי האיחוד האירופי תוך מסעות דילוגים בין ניקוסיה לבריסל, הגיעו הצדדים לפשרה מוסכמת כי על מנת שהאיחוד יעביר לקפריסין את כספי תוכנית החילוץ בסך של 10 מיליארד אירו, יחול על הפקדונות בבנקים שעולים על 100 אלף אירו מס של 10%, מס שיוביל למעשה לתספורת של עד 40% על הפקדונות הבלתי מבוטחים.

במסגרת תנאי הפיקוח על המערכת הבנקאית נקבע עוד כי תושבי האי מורשים כעת למשוך מהבנקים רק 300 אירו ביום וכן נאסר על ביצוע של העברות בנקאית מחשבונות הבנקים שבאי לבנקים שמחוץ לו.

בינתיים מדווח בלומברג כי קפריסין מבקשת עוד זמן והקלות בתנאי החילוץ על מנת לעמוד ביעדים שהוצבו לה. בכירים מהממשל הקפריסאי מקיימים מו"מ עם הטרויקה (נציגי האיחוד האירופי, קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי) לפני שיפגשו עם גורמים רשמיים האחראים על תוכנית החילוץ מטעם האיחוד האירופי בהמשך השבוע.

של קפריסין (סימול: CYSMMAPA) מאבד כעת 0.5% לאחר שנפל מתחילת השנה ועד ל-15 במארס, היום האחרון בו התקיים מסחר בבורסה הקפריסאית ב-11% וצלל ב-98% מאז השיא באוקטובר 2007, לעומת ירידה של 27% במדד הבנצ'מארק ה-StoxxEurope 60.

משקלם של שני הבנקים הגדולים בקפריסין במדד המוביל בקפריסין הינו 59%. נציין כי שני הבנקים האלו גם נסחרים בבורסה של אתונה
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה