נתון חלש בגרמניה: התמ"ג התכווץ ב-0.6% בלבד ברבעון הרביעי

הכלכלה החזקה ביותר באירופה התכווצה ב-0.6% ב-Q4 לעומת צמיחה של 0.2% ב-Q3 לאור הירידה בייצוא וירידה בהשקעות של חברות גרמניות
 | 
אנגלה מרקל
משבר החובות באירופה נותן את אותותיו על הכלכלה הגרמנית, שנחשבת לכלכלה החזקה ביבשת וכסמן מוביל לבחינת מצבה. הבוקר (ה') פירסם משרד הסטטיסטיקה הפדראלי הגרמנית את נתוני התמ"ג שם, לפיהם עולה כי גרמניה התכווצה בשיעור של 0.6%, גבוה מתחזיות האנליסטים להתכווצות מתונה יותר של 0.5%. נציין כי התמ"ג הגרמני רשם ברבעון השלישי עלייה של 0.2%.

נציין כי מוקדם יותר פירסם משרד הסטטיסטיקה הצרפתי את נתוני התמ"ג שם, לפיו כלכלת צרפת התכווצה ב-0.3% ברבעון הרביעי של שנת 2012, נתון שפיספס את תחזיות האנליסטים שצפו להתכווצות מתונה יותר של 0.2%. גם נתון התמ"ג בגוש האירו פספס את התחזיות להתכווצות של 0.4%, כשרשם ירידה של 0.6% ברבעון הרביעי של 2012. בתגובה לנתונים, מדדי אירופה נסחרים בירידות שערים חדות והאירו נחלש ב-1% מול הדולר.

ההתכווצות בכלכלה הגרמנית הינה כפועל יוצא מירידה חדה ביצוא ומהשקעה פחותה יותר של חברות בפיתוח, כמו גם עלייה בהוצאות משק הבית והוצאות הממשלה. הבונדסבנק הפחית את תחזיות הצמיחה לשנת 2013 ל-0.4%, אולם ציין כי יש סימנים שגרמניה חוזרת לאיתנה מהשפל שרשמה ברבעון הרביעי, עם צפי לשיפור בעסקים, באמון המשקיעים וירידה בשיעור האבטלה.

"הירידה בתמ"ג הגרמני ברבעון הרביעי נובעת בעיקר מחוסר הוודאות הגדול שנגרם על ידי משבר החובות האירופי, כאשר הפספוס ביחס לתחזית האנליסטים המוקדמת אינה דרמטית", אמרה לבלומברג אולריקה רונדורף, כלכלנית בקומרנסבנק טרם פירסום דו"ח התמ"ג', "אי הוודאות הזו נעלמה מתודעתם של המנהלים בחברות האירופאיות יותר מהר מהצפוי. הרבעון הראשון של 2013 צפוי לספק הפתעה חיובית".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה