הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה: 2013 בסימן עלייה בביקושים לנפט

דו"ח של ה-IEA "הביקוש הגדול מסין והאספקה מערב הסעודית הם נושאים סבוכים ולכן יהיה קשה מאוד לבצע הערכות עתידיות מדוייקות".
 | 
אסדה
הציפיות מכלכלת "הדרקון המתעורר" הלא היא סין המתפתחת, גבוהות במיוחד. כעת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה (IEA) צופה כי בשנת 2013 הביקוש לנפט יזנק עקב הביקושים מהמדינה.

על פי הסוכנות, הצריכה הגלובאלית לנפט תעלה ל-90.8 מיליון חביות ליום, עלייה של 240 אלף חביות ביחס להערכה הקודמת. ככלל, הצריכה בשנת 2013 תעלה ב-1% ביחס ל-2012. הסוכנות ציינה כי זאת על אף צריכה מוגברת ברבעון ה-4 של שנת 2012 שנבעה, בעיקרה, מהחורף הקשה. הסוכנות מייחסת את מירב הביקוש לסין זאת במיוחד עקב הדיווח היום (ו') כי הצמיחה לרבעון ה-4 עלתה ב-7.9%, ביחס לרבעון ה-4 אשתקד.

לאחר האזהרות אשר הגיעו בחודש דצמבר על "שינויים מבניים משמעותיים" אשר עניינם העברת מירב הביקוש לנפט מהמערב למזרח, הדוח אשר פורסם ע"י הסוכנות מדמה את השוק העולמי ל"נמר דרקון" אשר בתוכנו עלייה בביקוש מסין וירידה בהיצע מערב הסעודית. על אף האמור, ב-IEA מציינים כי אין חשש למחסור עקב הירידה באספקה מערב הסעודית.

"פתאום השוק נראה חזק יותר ממה שחשבנו בתחילה. מבחינת הביקושים, הסטייה הברורה בביקושים אשר יגיעו מכיוון סין מזכירה את המטאפורות של נפוליאון על דרקונים מתעוררים". צויין בדו"ח של ה-IEA. הדו"ח הוסיף כי "הביקוש הגדול מסין והאספקה מערב הסעודית הם נושאים סבוכים ולכן יהיה קשה מאוד לבצע הערכות עתידיות מדוייקות".

נזכיר כי החוזים העתידיים על הנפט זינקו בשבוע שעבר לאחר שערב הסעודית חתכה את אספקת הנפט ב-700 אלף חביות ליום לכמות של 9 מיליון חביות. "נראה שהשיקולים בערב הסעודית מונעים יותר ממחיר מאשר ממזג אוויר. אנליסטים לעיתים טועים לחשוב ושוכחים שערב הסעודית הפכה להיות הלקוח הכי גדול של עצמה".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה