יותר מדי: "ארה"ב ורוסיה על סף עצמאות אנרגטית, יצוא גז מישראל לא יתקיים"

גז, נדל"ן ותשואות אג"ח: כנס תחזיות כלכליות ניתח נושאים שיעסיקו את השוק בשנים הקרובות. וגם.. כמה אנשים יהיו בישראל בשנת 2050?
 | 
דולר, צילום: Getty images Israel
בעוד שמשקיעים רבים עורכים את תחזיותיהם לקראת השנה הבאה, בת"א נערך אתמול כנס שבו גופי השקעות ניסו לחזות את העתיד הקצת יותר רחוק ועד לעשרות שנים קדימה.

הכנס שנערך תחת הכותרת "לראות את העתיד!?" הובל בין השאר על ידי קבוצת פיוניר, חברת שירותי ניהול הון שמתמקדת בתכנון פיננסי למשפחות עשירים בארץ ובעולם. מנהל המחקר השוק המקומי של פיוניר ישראל, שמואל בן אריה, מאמין כי משקיעי הגז אופטימיים מדי. "כמו רבים אחרים, גם אני מהמר ששוק הגז והאנרגיה יהיה הכוכב של 2013 ושהיקף היבוא הכולל של המשק הישראלי יקטן אך להערכתי יצוא הגז מישראל לא רק שלא יגדל בשנה הבאה, אלא ככל הנראה לא יתקיים כלל".

בן אריה תולה את הסיבות לכך בשוק הגז העולמי, "שיפורים טכנולוגיים השפיעו על עתודות הגז והנפט בארה"ב עד כדי הכרזה על עצמאות אנרגטית. תופעה דומה התרחשה גם ברוסיה ובמדינות אחרות. כלומר, היצע הגז בעולם עלה בצורה ניכרת והביקוש לא משתווה להיצע אלא נמוך ממנו. אני לא מבין למי בדיוק ימכרו את כמויות האדירות הגז הללו???".

נדל"ן

משתתפת נוספת בכנס היא חברת נדל"ן ישראלית - אמריקנית, הרבור גרופ, שמתמקדת ברכישות נדל"ן בארה"ב והוציאה מתחת ידה כמה עיסקאות מעניינות דוגמת מכירת בניין הפלאזה 4 בניו יורק תמורת 270 מיליון דולר לאחר שרכשה אותו תמורת 107 מיליון דולר ב-2010. "בשנה הבאה נצטרך להיות הרבה יותר יצירתיים ולעבוד קשה יותר כדי למצוא עסקאות. זאת, משום שיש עליה הדרגתית עקבית במחירים, והתשואות הן נמוכות", אמר ג'י צביבל, מנכ"ל החברה, "זול וטוב היה לפני שנתיים – לא היום. החוכמה היא לא לרכוש נכס זול, אלא לדעת לנהל ולהשביח את הנכס שנרכש" והוסיף, "בנוסף, מאחר שיש לא מעט הלוואות שמגיעות לפירעון בשנים הקרובות, יהיו גם הרבה עסקאות של הלוואות מזאנין שמטרתן לגשר בין המימון החדש למימון הנוכחי".

אג"חים

שנת 2012 תיזכר בין השאר בגלל תשואות ממשלתיות שירדו לשפלים הסטוריים שלא נראו כמותם. כלכלנים רבים מאמינים שמדובר בבועה אך מת'יו סולטר, יועץ שווקים גלובליים, חושב שעל המשקיעים להתרגל למצב, "אנו נמצאים כבר כמה שנים אחרי המיתון של 2008 והצמיחה בעולם עדיין ברמה מאוד נמוכה. בנוסף, רמת החוב במדינות המפותחות לא התחילה לרדת ואף צפויה להמשיך לרדת".

מכאן מסיק סולטר ש"תשואות האג"ח הגלובליות להן אנו עדים כיום מייצגות את "הנורמליות החדשה", אנו צריכים להתרגל לעולם עם תשואות נמוכות מבעבר, ולפיכך לא נמצאים בבועה".

מהפיכות חברתיות?

לסיום, העתידן, פרופ' דוד פסיג, הרצה גם הוא תחת הכותרת "ישראל והעולם בשנת 2048" אמר כי "עד שנת 2050 תגיע אוכלוסיית העולם לשיא של תשעה עד עשרה מיליארד נפשות ואחר כך תתחיל להצטמק". תופעה שמקבלת ביטוי כבר היום במקומות רבים בעולם תהיה לרועץ עבור האנושות, "האוכלוסיה תזדקן באופן דרמטי ותסחרר את המוסדות החברתיים והכלכליים".

"ישראל, לעומת זאת, תהיה המדינה היחידה בעולם שתשלש את אוכלוסייתה", אומר פסיג, "היא תמנה לפי המחקרים כ-24 מיליון נפש. אך החשוב מכל הוא, שהגיל החציוני של אזרחיה יהיה צעיר יחסית למקומות רבים בעולם ויעמוד על 32".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה