"גם אם לא יהיה כעת פתרון ל'צוק הפיסקאלי' - השווקים לא יפלו"

Bizportal שוחח עם שני כלכלנים מובילים בעניין השפעות ה'צוק הפיסקלי' על השווקים הגלובלים
 |  (1)
ברק אובמה וג'ון ביינר, צילום: Getty images Israel
השווקים הגלובליים רעדו ביום שישי לפנות בוקר (שעון ישראל), זאת לאחר שהתברר כי המפלגה הרפובליקנית סירבה לתמוך בהצעתו של יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר, לפיתרון ה'צוק הפיסקלי'. שווקי ארה"ב ירדו ביום שישי בשיעור של עד 1% לאחר ששאבו עידוד מסוים מהאופטימיות של ביינר כי בסופו של יום הצדדים יגיעו לפשרה.

הצעת ביינר, שזכתה לכינוי "תוכנית ב" (Plan B) הייתה פוטרת מהעלאות מס את כל אזרחי ארה"ב שהכנסותיהם נמוכות ממיליון דולר בשנה. נזכיר כי הצעתו של הנשיא אובמה במו"מ עם ביינר הייתה פוטרת מהעלאת המס בעלי הכנסה מתחת ל-400 אלף דולר בשנה. כאמור, ביינר נאלץ למשוך את הצעתו, זאת לאור עמדת הניצים במפלגה, שמזוהים עם פורום "מסיבת התה", כי העלאת מיסים לעשירים הינה חילול הקודש ודבר שלא ייעשה.

את הסחרור שחוו השווקים הגלובליים . ניסה להרגיע הנשיא אובמה, ששיגר מסר מרגיע כי לדידו ניתן יהיה להגיע להסכם בהקדם האפשרי , וכי שנת 2013 תהיה שנה של צמיחה חזקה.

מה אומרים המומחים?

האם הרפובליקנים והדמוקרטים אכן יצליחו להגיעו בסופו של יום לפשרה עד סוף השנה? מה יהיו השלכות הנפילה מה'צוק הפיסקלי', וכיצד יגיבו השווקים? Bizportal ערך שיחה עם כלכלנים מובילים בנושא ה'צוק' והשלכותיו.

הכלכלן רון אייכל מבית ההשקעות מיטב בשיחה עם Bizportal צופה תגובה חריפה בשווקים היה והצדדים לא יגיעו לפשרה עד סוף השנה. "נכון לעכשיו, השווקים הגלובליים לא מתמחרים נפילה מה'צוק' הפיסקלי, ומתנהלים מתוך ציפייה שהדברים יסתדרו בסופו של דבר. קשה לי להאמין שהמחוקקים בארה"ב יהיו כה חסרי אחריות כדי למנוע את המצב הקשה. סך הכל מדובר בבעיה משילותית מאוד קשה".

לדבריו, "בנוסף ל'צוק' הפיסקלי יש את נושא תקרת החוב של ארה"ב שמדאיגה מאוד את המשקיעים וסוכנויות הדירוג. קשה לערוך הקבלה לאוגוסט 2011, אך אני צופה כי השוק יהיה אחוז תזזית ויחווה ירידות חדות בשווקים ונהירה לאג"ח הממשלתי, זאת היה והצדדים לא יצליחו להגיע להסדר עד סוף השנה. בהנחה והצדדים יגיעו להסכמה באמצע ינואר 2011, התקציב לא צפוי להתכווץ ביחס ל-2012, והכלכלה האמריקאית לא צפויה להיפגע משמעותית בטווח הארוך".

הכלכלן חיים נתן מבית ההשקעות מנורה מבטחים דווקא צופה בשיחה עם Bizportal כי ה"נפילה" מה'צוק' תהיה לכל היותר "מכה בכנף" ותסתיים בקול ענות חלושה - "ציבור המשקיעים נוטה להתייחס ל-31 בדצמבר, סוף שנת 2012, כאל "קו אדום", כאילו החל מאותו יום תקציב ארה"ב יקוצץ אוטומטית ב-600 מיליארד דולר, שיעור הצמיחה יירד ב-1.5% ושיעור האבטלה יעלה דרמטית ל-9%. תפישה זו איננה נכונה, שכן לצדדים יש מספר רב של הזדמנוית לתיקון המצב ועד להגעה למצב "אל-חזור".

לדבריו, "קיים סיכוי גדול שהרפובליקנים והדמוקרטים יגיעו לפשרה לקראת אמצע ינואר 2013. דחיית הפשרה תשפיע השפעה מינורית על הכלכלה האמריקאית, ונראה כי מדובר ב"מכה קלה בכנף"".

מה תהיה לדעתך תגובת השווקים היה והצדדים לא יגיעו לפשרה עד סוף השנה? האם קיים סיכוי לתגובה שלילית חריפה כפי שהיה באוגוסט 2011, עת סוכנות הדירוג S&P הורידה את הדירוג המושלם לארה"ב?

לדבריו של נתן, "השווקים לא יגיבו בצורה חריפה כפי שהיה באוגוסט 2011. הסביבה אז, בהשוואה להיום, הייתה סביבה של פאניקה בשווקים, והסנטימנט בשוק המניות אז היה סנטימנט שלילי ביותר. נראה כי הסנטימנט בשווקי המניות היום טוב בהרבה, ולראייה הירידות המינוריות יחסית בשווקי ארה"ב לאחר היוודע כישלון השיחות בין הצדדים. בסופו של יום, להערכתי הצפי הוא לתנודתיות חריפה בשווקים ועלייה בסטיית התקן, זאת נוכח אי הודאות והמחזורים הנמוכים יחסית בשווקי ארה"ב"
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ירידות של 30% בדרך (ל"ת)
  תשמרו את הכתבה 23/12/2012 12:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור