אייל הורוביץ: "ישנו סיכוי טוב שהכלכלה הסינית תעקוף את האמריקנית, עכשיו כשאובמה נבחר"

מה יביאו עימם עוד 4 שנים לכלכלה הגדולה בעולם תחת אובמה? מנכ"ל פירמת רואי החשבון בייקר טילי בישראל סבור כי אובמה לא רואה בנושא האיום מצד סין את העיקר ופה טמונה סכנה
 |  (1)
אייל הורוביץ, צילום: Getty images Israel
התמונה הכלכלית כרגע בעולם ברורה: הכלכלה האמריקנית היא הכלכלה הגדולה בעולם והכלכלה השנייה בעולם היא סין. אך האם סין נמצאת הרבה מאוחר או נושפת בעורפה של הכלכלה האמריקנית? למנכ"ל בייקר טילי ישראל, אייל הורוביץ, תשובה נחרצת - בעיקר לאחר הבחירות בארה"ב.

"בזמן שהכלכלה האמריקנית לא גדולה, הכלכלה הסינית גדלה וכך הפער מצטמצם. הייתי בסין לאחרונה - וראיתי את יראת הכבוד שהאמריקנים נותנים לסינים - ההתנהלות שלהם מולם השתנתה. וכעת נכנס מימד תוצאות הבחירות שיתרום להגדלת הפער, להערכתי", אומר הורוביץ.

"אובמה היא איש יותר של כלכלת פנימית, הוא לא נשיא כלכלי באופן כללי אלא יותר נשיא חברתי. פנימה יתעסק באבטלה והחוצה יעסוק באירן, הפוקוס שלו לא שם, הוא לא רואה את הנושא הזה כמרכזי. בעוד שרומני הוא בעל אוריינטציה יותר כלכלית, הוא בשונה מהנשיא המכהן הביא משנה סדורה. הוא וודאי היה ער יותר לפער הזה מול הסינים.

בהקשר זה נזכיר את התבטאותו של רומני שכמה שאוהב את ביגבירד, הצהיר שלא ילווה עוד כסף מהסינים בשביל לממן את הערוץ הציבורי, האם זה קשור? לפי בייקר טילי התשובה היא כן. "רומני היה עובד יותר על חיזוק המעמד העולמי של הכלכלה האמריקנית. אולי היה מצליח לשמור על הפער אבל וודאי היה מודע אליו יותר".

הורוביץ טוען ש-10 שנים מהיום ישנו סיכוי טוב שהכלכלה הסינית תהיה הכלכלה המובילה בעולם. לאמירה זו משמעיות רבות ומרחיקות לכת. "צריך לזכור כי הסינים מגיעים ממקום של קומוניזם כלכלי יותר מפלורליזם כלכלי. תארו שהבנקים הגדולים היו בבעלות המדינה או בשליטת המדינה. פה שר האוצר צריך תמיכה ונתקל בהתנגדויות, שם כל בקשה היא פקודה, יש יותר משילות לשלטון. כמו רוסיה לפני 100 שנים. המדינה שולטת בחיים. אם הסינים יתפסו את המקום הראשון - תפיסת העולם והמסורת הסינית תתבטא יותר ותשפיע על כל אחד מאיתנו".

ובנושא אחר - בגזרה הישראלית, סבור הורוביץ כי המערכת תהיה הרבה יותר טובה ורגועה יחסית ל-2008. "להערכתי אובמה לא יהיה כל כך קיצוני בנוגע לישראל. צריך להבין שבפוליטיקה ברמה הגבוהה ביותר אין עניינים אישיים בסיכומו של דבר . יש לאובמה עוד 4 שנים - מצד אחד הוא לא ייבחר שוב אז הוא משוחרר יותר ומצד שני אין לו רוב בבית הנבחרים וזה גם גורם לו להרבה בעיות. יהיה לו קשה להעביר חקיקה. הוא יתנהג הרבה יותר כמו 'פוליטיקאי' עם העולם".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כל העולם מייצא עבודה לסין כדי שהמשווקים
  חי במינוס 11/11/2012 20:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ירוויחו יותר. אולי כדאי אצךנו לחזור לתוצרת הארץ כי פועל ישראלי משלחם מיסים כאן ולא בסין.
  סגור